Tatilinizi Hatay’da Geçirmeye Ne Dersiniz?

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, inanç turizmi merkezleri, antik kentleri ve yaylalarıyla medeniyetler şehri Hatay (Antakya) ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Hatay Nerededir

Akdeniz’in doğu kısmında yer alan Hatay’ın doğusunda ve güneyinde Suriye, batısında Akdeniz, kuzeybatısında Adana, kuzeyinde Osmaniye ve kuzeydoğusunda Gaziantep bulunmaktadır.

Hatay Hakkında Bilgiler

Yaklaşık olarak 2300 yıllık bir geçmişi olan Antakya’da ilk yerleşimin tarihi M.Ö. 8000’e kadar uzanmaktadır. Şehri İskender’in ölümünden sonra imparatorluğunu paylaşan komutanlarında Seleukos kurmuştur. Kuzeyden güneye, güneyden kuzeye giden ve doğudan gelen anayolların kavşak noktasında bulunan Hatay, tarihi boyunca kıtalar ve bölgeler arası ticarette önemli rol oynamış, yolcu ve hacı kervanları için bir konaklama yeri ve çeşitli bölgelerden gelen insanlar için bir kültür alışverişi merkezi olmuştur. Yaşamı kolaylaştıran iklim koşulları ve verimli topraklarının yanı sıra Anadolu’yu Çukurova yoluyla Suriye ve Filistin’e bağlayan yolların kavşak noktasında bulunması ve ayrıca Mezopotamya’dan Akdeniz’e çıkmak için kullanılabilecek en uygun limanların yine bu bölgede olması Hatay bölgesinin eskiden beri çekici olmasını sağlamıştır. Tarihi boyunca İslam, Hıristiyanlık ve Musevi inançlarının iç içe yaşadığı Hatay’da, cami, kilise ve havra yan yana varlıklarını ve fonksiyonlarını sürdürmektedir. Toplumun sahip olduğu ortak kültür nedeniyle inanç farklılıkları Hatay’da hiçbir zaman problem olmamış, bu farklılıklar kültürel yapının bir zenginliği olarak kabul edilmiştir. Şehir Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi sırasında Osmanlı egemenliğine girmiş olup,1937’de bağımsız Hatay Devleti kurulmuş arkasından 1939 yılında Hatay Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlanmıştır.

Hatay Gezilecek Yerler

Saint Pierre Kilisesi

Hıristiyanlığın ilk kiliselerinden olan St. Pierre (Aziz Petrus) Kilisesi 1963 yılında Papa VI. Paul tarafından hac yeri olarak ilan edilmiştir. Dünyanın ilk mağara kilisesi olarak kabul edilen yapının Hıristiyanlığın Katolik, Ortodoks ve Protestan olarak mezheplere ayrılmadan önceki ilk kilisesi olduğu da kabul edilmektedir. Antakya-Reyhanlı yolu üzerinde, kente 2 km. uzaklıktaki Habib-ün Neccar Dağı eteklerinde bulunan ve doğal bir mağarayken eklemelerle kiliseye dönüştürülen St Pierre her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği bir kilisedir.

Hatay Arkeoloji Müzesi (Antakya Mozaik Müzesi)

Mozaik koleksiyonu zenginliği yönünden dünyada ikinci, para koleksiyonu yönünden ise üçüncü sırada yer alır. Harbiye, Antakya, Aççana, Çevlik, ve İskenderun’da yapılan kazılarda bulunan çeşitli süs eşyaları, heykeller, mezarlar da sergilenen eserler arasındadır.

Hatay Gezilecek Diğer Yerler

İskenderun, Samandağ Sahili, Beşikli Mağarası, Titus Tüneli, Harbiye Şelaleleri, St. Simon Stylite Manastırı, Yayladağı Barleam Manastırı, Keldağı Barleam Manastırı, Aziz Pavlus Ortodoks Kilisesi, Habib Neccar Cami, Şeyh Ahmet Kuseyri Cami ve Türbesi, Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi, Payas Sokullu Külliyesi, Ulu Cami, Antakya Kalesi, Payas Kalesi, Sarıseki Kalesi, Darb-ı Sak Kalesi, Bakras Kalesi, Koz Kalesi, Kurt Kalesi, Şıvlan Kalesi, İmma Kalesi, Mancınık Kalesi, Cin Kulesi, Sarıseki Mağarası

Hatay Gece Hayatı

Hatay gece hayatı ve geceleri daha çok İskenderun’da bulunan Arsuz bölgesinde yoğunlaşmıştır. Gece kulüpleri, diskolar ve barların yer aldığı bu bölgede alternatifi bol mekanlar bulunmaktadır. Hatay gece kulüpleri ve diskoları arasında; Buzz, Cabaret, Cocktail Disco Bar, Liwan Bar, Kara Kedi oldukça popülerdir.

Hatay Yemekleri

Kuzu Etli Patlıcan Söğürme, Yörük Kebabı, Tahinli Patlıcan, Tepsi Kebabı, Hatay Tava, Hatay İçli Köfte, Hatay Oruk, Kaytaz Böreği, Hatay Künefesi, Zahter Salatası, Sembusak

Hatay’a Nasıl Gidilir

E-5 karayolu ile İstanbul, Ankara’dan ve diğer illerimizden Hatay’a ulaşılmaktadır. İskenderun’da bulunan gar ve limanla demiryolu ve deniz yolu ulaşımı da alternatifler arasındadır. Ayrıca 2007 yılından beri Hatay’a hizmet veren Hatay Havaalanıyla, havayolu ulaşım imkanı da mevcuttur. Hatay havaalanı kentin merkezine 25 km uzaklıktadır. Şehre ulaşım Havaş adı verilen otobüsler ile ya da taksi ile sağlanmaktadır.

Hatay’da Nerede Kalınır

  • Güngör Ottoman Palace Antakya
  • Waxwing Hotel
  • The Shahut Hotel
  • Boutique Anılife Hotels
  • The Liwan Hotel

Hatay tarihi, kültürü ve gezilecek yerleri ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

HATAY GEZİLECEK YERLER VE RESİMLERİ

 

Bir önceki yazımız olan Çırağan Sarayı'nın Tarihi Hakkında Tüm Bilgiler başlıklı makalemizde çırağan sarayı fiyatları ve iletişim bilgileri, çırağan sarayı kahvaltı bilgileri ve çırağan sarayı nerededir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Çırağan Sarayı’nın Tarihi Hakkında Tüm Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, İstanbul’un en önemli saraylarından biri olan Çırağan Sarayı ile ilgili bilgiler aktaracağız. Çırağın Sarayı Nerededir?...

Kapat