Termessos Antik Kenti Tüm Bilgileri

Değerli gezilecekyer.org okuyucuları sizlerde tarihi yerleri gezmeyi,yeni yerler keşfetmeyi seviyorsanız bu yazımız tam sizlere göre.Antalya ilinde bulunan saklı Tarih Termessos antik kentinden bahsediyorum. Bu yazımızda Termessosa nasıl gidilir, nerededir bunları aktaracağız.

Termessos Antik Kenti

Termessos, Türkiye’nin en iyi korunmuş antik şehirlerindendir.  Antalya’nın 30 kilometre kuzeybatısında, Korkuteli yolu üzerinde yer alır.  Agorası oldukça yıkık durumda olan kentin en iyi korunmuş yapısı olan kesme taştan yapılmış amfi tiyatroda 4.200 kişilik oturma yeri bulunuyor. Antalya’nın batısında yüksek dağlar üzerine kuruludur. Denizden yaklaşık 1050 m. Yüksekliktedir.

Birçok vahşi bitkinin arasında saklanmış ve sık çam ormanlarıyla sınırlanmıştır. Termessos’un, huzur veren ve el değmemiş görünümüyle diğer antik şehirlerden daha farklı ve etkileyici bir havası vardır.  Bu kent tarihte ilk olarak büyük İskender kuşatmasıyla anılmaktadır. Ana yoldan sarp bir yolla şehre ulaşılır. Bu yoldan geçen biri, etrafında Termessos’luların “Kral Caddesi” olarak isimlendirdikleri eski yolun yanı sıra Helenistik dönem istihkam duvarlarının, sarnıçların ve diğer bir çok kalıntının bulunduğu meşhur Yenice Geçiti’ni görebilir.

Şehir kapısının doğusundaki duvarlarda zarlarla kehanet içeren oldukça enteresan yazıtlar vardır. Kentin  güneyi, batısı ve kuzeyinde çoğu şehir duvarları içerisinde olan, kayaya oyulmuş mezar taşları bulunan geniş mezarlar vardır ve bunlardan bir tanesinin Alcetas’a ait olduğu düşünülmektedir. Doğanın sunduğu olanakları en iyi şekilde kullanmaktadır.

Termessos, insana huzur veren ve el değmemiş görünümüyle diğer antik kentlerden çok farklı bir havaya sahiptir. Aynı zamanda geniş bir faunaya sahip milli park, dağ keçisi, alageyik, şah kartal gibi nesli tükenmekte olan bazı hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu kent oldukça ilgi çekici , güzel manzaralara sahiptir. Kendinizi tarihin içinde yürüyor gibi hissetmek istiyorsanız Termessos tam size göre bir yer.

Termessos Ulaşım

  Antalya Burdur yolunun 11. km.’sinden Korkuteli yönüne dönüldüğünde 14 km. sonra Termessos işaret levhası görüldükten sonra içeriye doğru 9 km. yol katedince Termessos Antik Kenti’ne ulaşılabilir.

Antik kente herhangi bir otobüs ile ulaşım yoktur. Şahsi araçlarla gidilebilirsiniz. Dağın belli bir yerine kadar araçlarla daha sonra yayan yürüyerek yaklaşık 1 km zirvdeki Termesos Antik Kentine ulaşabilirsiniz.

Giderken, tırmanışa uygun rahat ayakkabı ve rahat kıyafetler giymeniz önerilir.

Antik kente giriş ücreti : 5 TL’dir.

TERMESSOS ANTİK KENTİ FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Halfeti'nin Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde halfeti gezilecek yerler, halfeti nerededir ve halfetide nerede kalınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

termessos antik kenti

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Antalya Kaş Gezi Rehberi ve Görülecek Yerleri

Sevgili gezilecekyer.org okurları bugün sizleri içerisinde barındırdığı antik kentlerin gizemli dünyasında tarihi bir yolculuğa çıkaran, bir yandan da muhteşem sahilleri...

Kapat