Topkapı Sarayı Hakkında Tüm Bilgiler

Sevgili gezilecekyer.org okurları bugün sizlere, Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan ve nice Osmanlı padişahlarının yaşadığı Topkapı Sarayı ile ilgili bilgiler aktaracağız. Topkapı Sarayı Neredir? Topkapı Sarayı Ne Zaman Yapıldı? Topkapı Sarayı Hangi Padişah Zamanında Yapıldı? Topkapı Sarayı’nın bölümleri, Topkapı Sarayı Ziyaret Saatleri ve Topkapı Sarayı Giriş Ücretleri gibi birçok sorunun cevabının yer aldığı konumuza başlayalım.

Topkapı Sarayı Hakkında Bilgiler

Fatih Sultan Mehmed’in 1453 yılında İstanbul’u fethetmesinden sonra 1460 yıllarında yapımına başlanan ve 1478 yılında tamamlanan Saray; Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç arasındaki tarihi İstanbul yarımadasının ucundaki Sarayburnu’nda bulunan Doğu Roma akropolü üzerindeki 70.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur.

Fatih Sultan Mehmet’ten itibaren otuz birinci padişah Sultan Abdülmecid’e kadar yaklaşık dört yüz yıl süreyle imparatorluğun idare, eğitim ve sanat merkezi olarak kullanılmıştır. 19.yüzyılın ortalarında hanedanın Dolmabahçe Sarayı’na taşınması ile terkedilmiş olmasına rağmen önemini her zaman korumuştur.

Bir zamanlar içinde 4.000’e yakın insan yaşamış olan Saray, 1985 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne giren İstanbul Tarihî Yarımada içerisindeki tarihi eserlerin en başında gelmektedir. Dünya’nın birçok ülkesinden büyük turist kitlelerini kendine çeken saray günümüzde Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü adıyla hizmet vermektedir.

Topkapı Sarayı’nın Bölümleri

I.Avlu (Alay Meydanı)

Sarayın ilk avlusu olan ve halkın başvuru için girebildiği birinci avluda Cebehane olarak kullanılan Aya İrini Kilisesi, Darphane, Fırın, Hastane gibi sarayın dış hizmet yapıları bulunurdu. Devlet erkânının at ile girebildiği tek alandır ve ayrıca burası halkın belirli günlerde girebildiği ve devletle olan ilişkilerini yürüttüğü bir merkez niteliğindedir.

II.Avlu (Adalet Meydanı)

Sarayın ikinci avlusu, devlet yönetiminin gerçekleştiği mekanların yer aldığı Divan Meydanı’dır. Tarih boyunca pek çok törene sahne olan bu avluda divan toplantılarının yapıldığı Divan-ı Hümayun(Kubbealtı)  binası ve yanında Divan-ı Hümayun Hazinesi yer almaktadır. Adalet Kulesi, Harem Dairesi, Zülüflü Baltacılar Koğuşu, Sancak-ı Şerif’in Sadrazam’a teslim edildiği yer olan Babüssaade burada yer alır.

 III.Avlu

Üçüncü Avlu, Enderun (iç saray) padişaha ait mekanların yanında, Sultan II. Murad döneminde kurulan Saray Okuluna ait koğuş ve yapıları da barındırmaktadır. Arz Odası, Fatih Köşkü / Enderun Hazinesi, Has Oda, Hünkâr Mescidi / Ağalar Camii, III. Ahmed Kütüphanesi, Enderun Saray okuluna ait koğuşlar

IV.Avlu

Padişaha ait köşklerin ve asma bahçelerin bulunduğu yerdir burası. Osmanlı Köşk mimarisinin en seçkin örnekleri olan, Sünnet Odası, Bağdat ve Revan Köşkleri ile İftariye Kameriyesi yer alır. ahşap Kara Mustafa Paşa Köşkü, Hekim Başı Kulesi ve Sofa Camii, Mecidiye Köşkü ve Esvab Oda gibi yapılar burada yer almaktadır.

Bab-ı Hümayun (Saltanat Kapısı)

Sarayı şehirden ayıran ve Fatih Sultan Mehmet tarafından sarayın inşaatıyla birlikte yaptırılmış olan Sur-i Sultani içerisindeki saray alanına Bâb-ı Hümâyûn’dan girilmektedir. Kapının en üstünde Ali bin Yahya Sofi tarafından yazılmış bulunan müsenna(karşılıklı) tarzda, celi sülüs hat ile Hicr Suresi’nin 45-48. ayetleri yazılıdır.

Topkapı Sarayı Harem

Topkapı Sarayı Harem Dairesi, padişah, valide sultan, padişah kadınları, çocukları, kız ve erkek kardeşleri ile hizmetli cariyelerin ve Harem’in koruyucusu Kara Ağaların yaşam alanı olarak kullanılmaktaydı. ‘’herkesin girmesine izin verilmeyen kutsal yer” anlamına gelen harem, yaklaşık 300 oda, 9 hamam, 2 cami, 1 hastane 1 çamaşırlık ve çok sayıda koğuştan oluşmaktadır.

Topkapı Sarayı Ziyaret Saatleri

Topkapı Müzesi, Salı günleri hariç haftanın her günü ziyarete açıktır. 30 Ekim-15 Nisan tarihleri arasında yer alan Kış sezonunda Müze, Harem ve Aya İrini 09:00 ile 16:45 saatleri arasında,15 Nisan-30 Ekim tarihleri arasında yer alan Yaz sezonunda ise Müze, Harem ve Aya İrini saat 09:00 – 18:45 arası ziyaret edilebilmektedir. Önemli bir hususta bilet gişelerinin kapanma saatleridir. Kış sezonunda 16:00’da,Yaz sezonun da ise 18:00’de bilet gişeleri kapanmaktadır.

Topkapı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Harem Bölümü hariç olmak üzere Topkapı Sarayı Müzesi’ne giriş bileti 40 TL’dir. Müze ile birlikte Harem ve Zülüflü Baltacılar Koğuşu Bölümleri’ni de gezebilmek için Harem ve Zülüflü Baltacılar Koğuşu giriş bileti, müze giriş biletinden ayrı olarak 25 Türk Lirası’dır Aya İrini Giriş Bileti 20 TL olup Aya İrini ziyareti için alınan bilet, Topkapı Sarayı Müzesi ve Harem bölümü girişi için geçerli değildir.

Topkapı Sarayı Ulaşım

Havaalanı içerisinde yer alan metro hattı ile son istasyon olan Aksaray’a kadar gelebilirsiniz. Buradan Yusufpaşa istasyonunda aktarma yaparak Sultanahmet durağında inmeniz gerekmektedir. Aya Sofya Müzesi ve Hürrem Sultan Hamamı önünden geçerek Topkapı Sarayı Müzesi’ne ulaşabilirsiniz.

Marmaray hattını kullanırsanız Sirkeci istasyonunda inmelisiniz. Cağaloğlu – Vilayet çıkışını takip ederek İstanbul Valiliği önüne çıkabilirsiniz. Buradan sola doğru kıvrılan yolu takip ederek Gülhane Parkı girişine ulaşabilir ve tabelaları takip ederek müzeye ulaşabilirsiniz.

Topkapı Sarayı ve saray içerisinde bulunan müzeleri gezerken faydalı olabileceğini düşündüğümüz resimlere aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

TOPKAPI SARAYI RESİMLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Kapadokya'ya Ne Zaman Gidilir? başlıklı makalemizde kapadokya gezilecek yerleri, kapadokya hakkında bilgiler ve kapadokya nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kapadokya’ya Ne Zaman Gidilir?

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün özellikle tarih, kültür ve inanç turizmi bakımından Dünya’da belki de tek örnek olan Türkiye’nin en önemli...

Kapat