Tortum Şelalesi Hakkında Bilgiler

Sevgili gezilecekyer.org takipçileri Türkiye ve Dünya’nın gezilecek yerleri ile ilgili paylaşımlarımıza devam ediyoruz.Bugün sizlere Ülkemizde yer alan en önemli doğal güzelliklerden biri olan Tortum Şelalesi ile ilgili genel bilgiler paylaşacağız.

Erzurum’a gidenlerin görmesi gereken en önemli cazibe merkezlerinden biri olan Tortum Şelale’si hiç şüphesiz artan yerli yabancı turist sayısıyla cazibesini daha da artırmaktadır.

Tortum Şelalesi Nerededir

Tortum Şelalesi, Erzurum ilimizin, Uzundere İlçesi’nde bulunan, Tortum Çayı üzerinde yer alan Tortum Gölü’nün hemen sonunda oluşan ve 48 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek şaleleri sıralamasında üçüncü şelale olma özelliğine sahiptir

TORTUM ŞELALESİ HARİTA BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Tortum Şelalesi Nasıl Oluşmuştur

Tortum Şelalesi, 1700’lü yılların ortalarında bugünkü Balıklı Köyü batısında bulunan bir dağın heyelan sonucu Tortum Çayı‘nın önünü kapatmasıyla oluşmuş bir şelaledir. Tortum Şelalesi, Tortum Gölü’nün Tev Vadisi ile gölün kuzey ucu arasındaki heyelan kütlesini aşarak dökülmesiyle oluşmaktadır. 22 metrelik genişlikten ve 48 metre yükseklikten düşen suların oluşturduğu manzara muhteşemdir. Ayrıca düşen suların etkisiyle yukarı da gökkuşağı aşağıda ise dev bir kazan oluşmuştur.

Tortum Şelalesi Hakkında Genel Bilgi

Tortum’da yaşayan halk tarafından ‘’sudökülen’’diye anılan ve Türkiye’nin en yüksek şelalesi olmasının yanında doğal güzellikleri ile de Erzurum gezilecek yerler listesinde başlarda yerini almaktadır. Şelalenin bulunduğu bölgede ziyaretçiler için piknik alanı ve hemen şelalenin altına inen merdivenlerin üzerinde demir korkuluklu izleme balkonundan rahatlıkla şelalenin görkemini yakından görme şansına sahip olmaktadırlar.1952-1960 yılları arasında Tortum Şelalesi’ne yapılan hidroelektrik santrali sayesinde, Türkiye’nin elektrik ihtiyacına bir nebze de olsa katkıda bulunmaya başlamıştır. Bölgenin en önde gelen ziyaretçi kitlesini Atatürk Üniversitesi’nin Diğer bölgelerden gelen öğrencileri oluşturmaktadır. Bunun yanında Tortum Şelalesi Uluslararası Turizm’e de açık bir alandır ve yabancı turistleri de ağırlamaktadır. Doğa ile iç içe bir ortam sunan Tortum Şelale’si özellikle doğa tutkunları için hayranlık uyandıracak görüntüler barındırmaktadır.

Tortum Şelalesi Konaklama

Olağanüstü güzel bir doğallığa sahip Tortum Şelalesi’nin bulunduğu bölge henüz el değmemiş kadar doğal bir mekandır. Tortum Şelalesi otelleri konusundan maalesef daha gelişme aşamasında olup konaklama imkanının pek olmadığı bölgede, sadece pansiyon tarzı konaklama imkanının olduğu bir yerdir. Tortum Şelalesi civarında sadece park olarak kullanılan bir alanda yer alan 2-3 tane kafeterya tarzı küçük yerde çayınızı içebilir veya ufak tefek şeyler atıştırılabilirsiniz.

Tortum Şelalesi Nasıl Gidilir

Türkiye’nin neresinden geliyorsanız gelin, Erzurum merkeze, buradan 85 km olan Uzundere’ye, buradan da Tortum Şelalesi’ne 35 km sonra ulaşabilirsiniz. Ayrıca Balıklı Köyü ve Tortum Gölü’ndeki gibi aynı güzergahı kullanarak gidebilirsiniz. Tortum Şelalesi’ne gitmek için Erzurum Doğu Semt Garajı’ndan düzenli olarak hareket eden Uzundere dolmuşlarına binebilirsiniz. Tortum Şelalesi’ne kendi aracınızla gitmek için sırasıyla Erzurum – Tortum – Uzundere – Balıklı Köyü – Tortum Şelalesi istikametini kullanarak gidebilirsiniz.

Tortum Şelalesinin birbirinden güzel fotoğraflarını görmek isterseniz aşağıda sizler için sunduğumuz galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

TORTUM ŞELALESİ EN GÜZEL FOTOĞRAFLARI

 

Bir önceki yazımız olan Diyarbakır'ın Gezilecek ve Görülecek Yerleri başlıklı makalemizde diyarbakır gezilecek yerleri, diyarbakır hakkında bilgiler ve diyarbakır nerede ve nasıl gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Diyarbakır’ın Gezilecek ve Görülecek Yerleri

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün sizlerle tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan ve Mezopotamya ile Anadolu medeniyetlerinin geçiş bölgesinde...

Kapat