Tortum Şelalesi Nerededir? Nasıl Giderim?

Tortum Şelalesi Nerededir,Tortum Şelalesine nasıl giderim?Tortum Şelalesi Hangi Şehirdedir? ve Tortum Şelalesi hakkındaki tüm bilgileri yazımızda anlatmaya çalışacağız.

Yaz tatilinizi nerede geçireceğinize karar veremiyorsanız ve doğa ile iç içe olmak istiyorum diyorsanız sizleri Dadaş Diyarı Erzurum’a davet ediyoruz.Yaz ve kış aylarında yerli,yabancı herkesin uğrak yerlerinden olan Erzurum’un en önemli gezilecek yerleri arasında Tortum Şelalesi yer alıyor.48 metre uzunluğu ile Dünyanın en yüksek 3. şelalesi özelliğini taşıyan Tortum Şelalesi ülkemizdeki ve Erzurum şehrindeki en önemli doğal güzelliklerden bir tanesidir.

TORTUM ŞELALESİ HAKKINDAKİ BİLGİLER

Araştırmalara göre 18.yy’da Balıklı Köyü civarında bulunan dağda heyelan oluşması sonucunda Tortum Çayının önü kapanmış ve bu bölgede Tortum Gölü oluşmuş.Tortum Gölü ile birlikte oluşan Tortum Şelalesi’nin genişliği 22 metre olup o serin suları da 48 metre yükseklikten dökülür.

Erzurum’un Uzundere ilçesi sınırlarında bulunan Tortum Şelalesinin üzerinde sürekli bir gökkuşağı oluşmakta olup kendisini görmeye gelen ziyaretçilerini muhteşem bir görüntü ile karşılamaktadır.

Yöre halkı tarafından Sudökülen olarak adı verilen Tortum Şelalesi rivayete göre şelalenin altına inerek merdiven santralinin bulunduğu taraftaki merdivenlerden geri çıkan kişilerde nefes darlığı ve kalp rahatsızlıkları görülüyormuş.

TORTUM ŞELALESİNE GİDERSEM NEREDE KALIRIM?

Tortum Şelalesine gitmek istiyorum ama nere kalacağınızı bilmiyorsanız bölgede bulunan bir kaç iyi ve konforlu pansiyonu iletişim bilgilerini sizler için oluşturduk;

RIZA PANSİYON – 0 505 801 28 90

İBRAHİM DOĞAN PANSİYON – 0 442 243 37 81

GÜMÜŞÇÜ OTEL – 0 442 792 21 42

NATURE PANSİYON – 0 442 791 32 99

TORTUM ŞELALESİNE NASIL GİDERİM?

Tortum Şelalesine gitmeyi istiyorsanız arabanız yoksa Erzurum Doğu Semt Garajı’ndan sürekli kalkan dolmuşlar ile, arabanız varsa da sırasıyla Erzurum,Tortum,Uzundere,Balıklı Köyü güzergahlarını kullanarak Tortum Şelalesinde ulaşabilirsiniz.

TORTUM ŞELALESİ KONUM BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Yukarıda yazımızın içerisinde belirttiğimiz gibi Dünya’nın en yüksek 3. yüksek şelalesi olma özelliğine sahip olan ve muhteşem ortamı ve görüntüsü ile ülkemizdeki ve Erzurum’daki doğa harikalarından birisi olan Tortum Şelalesi’nin birbirinden muhteşem fotoğraflarını görmek ve daha yakından incelemek istiyorsanız aşağıda sizler için hazırlamış olduğumuz galerimizi ziyaret edebilir ve Tortum Şelalesi’nin o muhteşem güzelliğini ve çekiciliğini yanınızda hissedebilirsiniz.İyi seyirler diliyoruz.

TORTUM ŞELALESİ FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Aşıklar Mağarası Genel Bilgileri ve Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Alanya gezilecek yerler, aşıklar mağarası ve aşıklar mağarası giriş ücreti hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

afkanistan yerlere en güzel yerlere,bolu şehir,çek cumhuriyeti nerede,ÇİN SEDİ,didim altinkum carsisi,dominica gece hayatı,foça görseller,küba,yedigöller oluşumu

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Aşıklar Mağarası Genel Bilgileri ve Gezilecek Yerleri

Aşıklar mağarası (Damlataş mağarası)hakkındaki tüm bilgileri,ziyaret saatlerini,giriş ücretinin ne kadar olduğunu,nerede olduğu ve nasıl gideceğinizi yazı içerisinden öğrenebilirsiniz. AŞIKLAR MAĞARASI...

Kapat