Trabzon Gezilecek Yerleri ve Geniş Tanıtımı

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün sizlere 4000 yıllık muhteşem tarihi geçmişiyle birçok güzelliği bir arada içinde barındıran Trabzon ilimize ait bilgileri paylaşacağız. Öncelikle kısaca Trabzon tarihçesiyle ilgili bilgiler aktararak devam edelim.

Trabzon Nerededir

Kadim Şehir Trabzon Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz kısmında yer almakta ve Karadeniz’e kıyısı bulunmaktadır. Batısında Giresun’a bağlı Eynesil  ilçesi, güneyinde Gümüşhane’ye bağlı Torul ilçesi ve Bayburt, doğusunda da Rize’ye bağlı İkizdere ve Kalkandere ilçeleri bulunur. Türkiye’nin en kalabalık şehirleri sıralamasında 29.sırada yer alan Trabzon, Karadeniz kıyısı ile Zigana Dağları arasında yer almaktadır.

‘’Şehzadeler Şehri’ ’olarak da anılan bu büyüleyici şehir içinde barındırdığı tarihi ve turistik yerleri ile her geçen gün daha da artan sayıda yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Trabzon Roma ve Osmanlı dönemlerinde eyalet merkezi olmuştur. Her yeri tarih ve doğal güzellikler kokan ayrıca Rum İmparatorluğu’na başkentlik yapmış Trabzon’da pek çok tarihi yapıyı görmek mümkündür. Manastırlar, Kiliseler ve Camiler, Hagaios Savaş Kaya Kiliseleri, Konaklar, Hamamlar ve Osmanlı Döneminden kalan birçok değerli tarihi eser bulunmaktadır.

Tarihi ve doğasıyla muhteşem bir şehir olan Trabzon’da mutlaka gezilip görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. Bu güzel coğrafyadaki yerleri sizler için derledik.

Trabzon Gezilecek Yerler

Sümela ( Meryem Ana ) Manastırı

Sümela Manastırı Trabzon’da gezilecek yerler arasında hemen hemen ilk başlarda yer almaktadır. Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Altındere vadisi sınırları içerisinde yer alan Sümela Manastırı deniz seviyesinden yaklaşık 1.150 metre yükseklikte bulunmaktadır. Doğal mağaralardan yararlanılarak ve ayrıca kayaları oyularak yapılmış olan Sümela Manastırı, Rumca karanlık, siyah anlamlarına gelen melas kelimesinden gelmektedir. Kilisenin MS 365-395 tarihleri arasında inşa edildiği düşünülmektedir. Nüfus Mübadelesi ile bölgedeki Hristiyanların Yunanistan’a gönderilmesinin ardından önemini yitirse de Kültür Bakanlığı tarafından yakın zamanda onarılarak birçok yerli ve yabancı turistin gezebileceği bir yer haline getirilmiştir. Sümela Manastırı ulaşım konusunda sıkıntı yaşamayacağınız yerlerden biridir. Maçka’ya 17 km. uzaklıktaki Sümela Manastırı’na Trabzon Meydanı’ndan ya da Maçka’dan kalkan dolmuşlarla veya özel araçla, Trabzon – Gümüşhane karayolunda güneydoğu yönünde Maçka’yı geçtikten sonra Altındere sapağından dönülerek ulaşılabilir.

Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi şehrin en yüksek tepesinde yer almaktadır. Denizden gelebilecek olan saldırıları önlemek amacıyla inşa edilen Trabzon Kalesi,  yukarı hisar, orta hisar ve aşağı hisar olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Bir tarafı deniz, bir tarafı yeşilliklerle çevrili olan kale, Trabzon’un gezilmesi gereken en turistik yerlerinden biri konumundadır. Trabzon’da günümüze en iyi durumda ulaşabilen eserlerin başında gelmektedir. Deniz kıyısından başlayarak şehrin arkasındaki tepelere kadar uzanan Trabzon kalesi, Bizans Çağı’na ait eski temeller üzerinde yükselmiştir. Trabzon Kalesi, tertemiz havası, doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla mutlaka gezilmesi gereken şehirlerden biri olan Trabzon’un en çok ziyaret gören noktalarından biri konumundadır. Trabzon kalesine ulaşım için merkezden Araklı ilçesine giden otobüs veya minibüsleri kullanabilirsiniz. Şahsi aracınızla gitmek istiyorsanız sahil yolunu takip ederek Araklı ilçesinde bulunan kaleye gidebilirsiniz.

Vazelon Manastırı

Vazelon Manastırı’nın kuruluş tarihi tam olarak bilinmese de M.S. 270 yılında kurularak İncil’deki Vaftizci Yahya Peygamber’e adandığı söylenmektedir. Bölgenin en eski manastırı olma özelliğini taşıyan  Vazelon Manastırı Trabzon’un önde gelen tarihi ve turistik yerlerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Vazelon Manastır, Trabzon’un yaklaşık 40 kilometre dışında ve güneyinde yer almaktadır. Maçka ilçesi çevresinde kurulmuş ve tarihi hakkında çok az bilginin günümüze ulaştığı ve adeta sırlar beşiği olan harika bir yapı durumundadır.

Trabzon Uzun Göl

Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan Uzun Göl, Trabzon’un gezilecek turistik yerleri arasında kuşkusuz ilk sıralarda gelmektedir. Uzun Göl, heyelan sonucu dere yatağının tabii baraj şeklinde kapanması sonucu oluşmuştur. Sık ormanları ve doğal güzelliğiyle turistler açısından oldukça cezbedici bir yerdir. Doğaseverler için burada doğa yürüyüşü, bisiklet turları yapma imkanı da bulunmaktadır. Trabzon’a 99 km, Çaykara ilçesine 20 km. mesafedeki Uzun Göl’e turist yoğunluğunun  arttığı yaz aylarında ulaşım alternatifleri de artmaktadır. Trabzon’un büyük turizm kapasitesine sahip olan turistik mekanı Uzun Göl’e Trabzon’da faaliyet gösteren birçok turizm acentesi, otobüs firmaları ve Çaykara Tur günübirlik seferler düzenlemektedir. Karayolu ve havayolu ile rahatlıkla ulaşılabilecek bir yer olan Uzun Göl Trabzon’un en nadide yerleri arasında gösterilmektedir.

Ayrıca Trabzon’un gezilecek yerleri arasında; Trabzon Atatürk Köşkü, Trabzon Ayasofya Müzesi, Boztepe, Çal Mağarası, Trabzon Müzesi, Hıdırnebi Yaylası, Zağnos Vadisi, Altındere Vadisi Milli Parkı, Küçük Ayvasıl Kilisesi ve Peristera Manastırı da bulunmaktadır.

Trabzon Turizm Merkezleri

Akçaabat-Karadağ Turizm Merkezi

Vakfıkebir ve Akçaabat-Düzköy yolundan ulaşılabilen bir yayla alanıdır. Yolu ulaşıma elverişli olup, yayla adını 1946 m’lik Karadağ Tepesinden almıştır. Yayla merkezinde bakkal, kahvehane, lokanta, fırın hizmetleri mevcuttur.

Araklı-Pazarcık Turizm Merkezi

Karadere güzergahında Araklı’nın 43 km güneyindedir. Yağmurdere üzerinden Gümüşhane’ye  Aydıntepe üzerinden de Bayburt’a ulaşan yolların geçtiği bir yayla köy merkezidir. Telefon ve alışveriş imkanları mevcuttur.

Araklı-Yeşilyurt-Yılantaş Turizm Merkezi

Trabzon’a 64  İlçe merkezine 33 km mesafede bulunan yayla 10 km’lik bir stabilize yolla Yeşilyurt Beldesi’ne bağlanır.

Araklı Turizm Merkezi

Trabzon’a 30 km mesafede olup, coğrafi konumu, mimari yapısı, içinde barındırdığı tarihi eserleriyle, plajıyle ilimizin önemli turizm potansiyellerine sahip bir bölgedir.

Maçka-Şolma Turizm Merkezi

Maçka ilçesinin güney çıkışından başlayarak 22 km’lik toprak yolla Mağura Yaylası üzerinden bu yaylaya ulaşılır. 1850 m. yüksekliğindeki yaylada, bakkal, kasap, kahvehane ve telefon hizmetleri vardır.

Trabzon-Tonya-Armutlu-Gümüşhane-Kürtün-Erikbeli-Turizm Merkezi

Tonya’dan 25 ve Şalpazarı’ndan 34 km lik yolla ulaşılır. 1800 rakımlı bir yayla olup, Fırın, kahvehane, bakkal ve telefon hizmetleri mevcuttur.

Trabzon Mutfağı

Trabzon mutfağının en önemlileri arasında karalahana, mısır, hamsi ve çay gelmekte ve özellikle karalahana, mısır ve hamsi üçlemesinin nerdeyse sayısız çeşidi bulunmaktadır. Ayrıca; Mısır unundan; kuymak, haçapur, hamsili ekmek, lamesli ekmek. Karalahanadan; çorba, sarma. Hamsiden; buğulama, hoholli hamsi, hamsili ekmek, kaygana. Mısırdan; korkot (mısır çorbası) Trabzon’un en meşhur yemekleri arasında yer almaktadır.

Trabzon Otelleri

 Hilton Garden Inn Trabzon

 Hilton Garden Inn Trabzon; Trabzon Akçaabat mevkiinde, denize sıfır konumda, Trabzon şehir merkezine ve havaalanına kolay erişim imkanına sahip ve muhteşem Trabzon manzarasına hakim bir lokasyonda yer almaktadır. 12 suit, 177 standart ve 1 executive suit oda olmak üzere toplamda 190 odası bulunmaktadır. A La Carte restaurantı ve Lobby Bar’ı ile yöresel lezzetleri ve zengin içecek çeşitlerini tadabilirsiniz. Fitness Center, kapalı yüzme havuzu, sauna ve buhar odası ile günün yorgunluğunu atabilirsiniz Trabzon’un Akçaabat ilçesinde bulunan otel, Trabzon şehir merkezine 5 km. Trabzon Havaalanına ise 10 km. mesafe olmakla birlikte denize sıfır konumda bulunmaktadır.

Zorlu Grand Hotel Trabzon

Trabzon’un merkezinde yer alan bu 5 yıldızlı otel, geleneksel mimariyle modern esintileri harmanlamaktadır. Tesisin odalarında hızlı Wi-Fi erişimi ve uydu TV bulunmaktadır. Sunulan olanaklar arasında kapalı yüzme havuzu içeren sağlık kulübü sayılabilir. Bu tesis çevre dostu olduğu için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil edilmiştir. Zorlu Grand Hotel’in odaları sıcak renklerle ve ahşap mobilyalarla dekore edilmiştir. Tüm odalarda minibar, çay-kahve yapma imkanı ve en-suite banyo bulunmaktadır. Bazı odalarda ise ayrı bir oturma alanı vardır. Spor kanalları da dahil olmak üzere tüm odalarda TiviBu, Dsmart ve Digiturk kanalları mevcuttur.

Façuna Fish Restaurant’ta taze deniz ürünlerinden hazırlanan yerel ve uluslararası yemekler servis edilmektedir. Zorlu Grand Cafe’Z’de ev yapımı kek, kurabiye ve dondurmaları tadabilirsiniz. La Couronne D’or Restaurant ise şık bir ortamda gurme yemeklerle hizmet vermektedir. Zorlu Grand’ın sağlık kulübünde dinlendirici masajların keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca burada fitness salonu, sauna ve geleneksel tarzda hamam da bulunmaktadır. Zorlu Grand Hotel, Trabzon şehir merkezinde hizmet vermekte olup, Trabzon Havalimanı’na 4,5 km, Trabzon Limanı’na 1,5 km, Trabzon Otogarı’na 2 km. mesafededir.

Novotel Trabzon

Trabzon, Yomra’da konumlanan Novotel, misafirlerine sunduğu imkanlarla konforlu bir konaklama alternatifi oluşturmaktadır. Tesisin toplam 200 odası mevcut. Modern dekorasyonlu odaların tamamında; mini bar, oda servisi, telefon, duş, kablosuz internet, kasa, klima, LCD TV, radyo, saç kurutma makinesi, uydu yayını gibi olanaklar bulunuyor. Tesiste ayrıca telefon ve faks hizmetleri, bar, toplantı salonu, otopark, kahvaltı salonu, lobi gibi olanaklar mevcuttur. Tesis, Trabzon Havalimanı’na 16 km, Trabzon Otogarı’na ise 9 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Trabzon tarihi, kültürü ve doğal güzellikleriyle anlatılamayacak kadar değerli ve mistik bir yerdir. Trabzon’un güzellikleri ve Trabzon ile ilgili her şeyin yer aldığı resimlerimize aşağıdaki galerimizden ulaşabilirsiniz.

EN GÜZEL TRABZON RESİMLERİ FOTO GALERİSİ

 

 

Bir önceki yazımız olan Şifa Dağıtan En Uygun Kaplıcalar başlıklı makalemizde en ucuz kaplıcalar, en uygun kaplıcalar ve kaplıca otel fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Şifa Dağıtan En Uygun Kaplıcalar

Kış aylarında içinizi ısıtacak kaplıca tatilleri en iyi seçeneklerinden biridir. buz gibi havada sıcacık sularda yüzmeyi kim istemez ki ?...

Kapat