Türkiye’de En Çok Turist Çeken 10 Yer

Sevgili gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle, Türkiye’de en çok turist çeken 10 yer ile ilgili bilgiler paylaşacağız. Ülkemizin tarihi ve kültür hazineleri saymakla bitmemektedir. Ancak yapılan araştırmalar neticesinde elde ettiğimiz veriler ile birlikte 10 yer belirledik. Hep beraber bu eşsiz güzelliklere bir göz atalım.

TÜRKİYE’DE EN ÇOK TERCİH EDİLEN 10 YER

1-AYASOFYA (İSTANBUL)

1453 yılında İstanbul’un Osmanlılar tarafından alınmasından sonra, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüş olan Ayasofya, 1935 yılından beri ise müze olarak hizmet vermektedir. Yılda yaklaşık 3 milyon 500 bin insanın ziyaret ettiği Ayasofya yerli ve yabancı turistlerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

2-TOPKAPI SARAYI ( İSTANBUL)

Fatih Sultan Mehmed’in 1453 yılında İstanbul’u fethetmesinden sonra 1460 yıllarında yapımına başlanan ve 1478 yılında tamamlanan Saray; Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç arasındaki tarihi İstanbul yarımadasının ucundaki Sarayburnu’nda bulunan Doğu Roma akropolü üzerindeki 70.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. 1985 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne giren Topkapı Sarayı, Dünya’nın birçok ülkesinden büyük turist kitlelerini kendine çekmektedir.

3- MEVLANA MÜZESİ (KONYA)

Bu müze halk arasında ‘’Mevlana Türbesi’’ olarak da anılmaktadır. Müze alanı bahçesi ile birlikte 6.500 m² iken, yeri istimlak edilerek Gül Bahçesi olarak düzenlenen bölümlerle birlikte 18.000 m²ye ulaşmıştır.1926 yılından beri Konya’da faaliyet gösteren müze, yılda yaklaşık olarak 3 milyon 200 bin yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır.

4- PAMUKKALE ( DENİZLİ)

Dünyada eşi benzeri bulunmayan hem Arkeolojik ve hem de  Doğal Sit Alanı turizm cenneti Pamukkale, suyun binlerce yılda inşa ettiği travertenleri ve travertenlerle kucaklaşmış antik kutsal şehir Hierapolis ile iç içedir. Antik Salbacos Dağlarının kuzeyinde, Çökelez Dağları eteklerinde kurulu Hierapolis Ören Yeri ve bembeyaz  travertenler ile Pamukkale yılda yaklaşık olarak 1 milyon 730 bin yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır.

5-EFES ANTİK KENTİ (İZMİR)

İzmir’in bugünkü Selçuk ilçesi sınırları içerisinde bulunan Efes yılda 1 milyon 700 bin turist tarafından ziyaret edilmektedir. Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Meryem Ana Evi, Yedi Uyurlar (Ashab-ı Kehf) ve İsa Bey Camii gibi tarihi yapıtlara ev sahipliği yapan Efes Antik Kenti Türkiye’nin en çok ziyaret edilen ören yerlerinden biridir.

6-NEMRUT DAĞI (ADIYAMAN)

Nemrut Dağı, üzerinde barındırdığı dev heykellerin ve anıt mezarın yanı sıra, dünyanın en muhteşem gündoğumu ve gün batışının seyredilebildiği yer olmasıyla da ilgi çekmektedir. Her yıl binlerce insan gündoğumu ve gün batışını seyretmek için Nemrut Dağına gelmektedir.

7-SULTAN AHMET BÖLGESİ (İSTANBUL)

Sultan Ahmet Camii Külliyesi içerisinde bir cami, medreseler, hünkar kasrı, arasta, dükkanlar, hamam, çeşme, sebiller, türbe, darüşşifa, sıbyan mektebi, imarethane ve kiralık odalardan oluşmaktadır. İstanbul’a gelen yerli ve yabancı turistlerin ziyaret programlarına aldıkları en önemli mabetlerden biri olan Sultan Ahmet Camii, yılda 4 milyonu bulan ziyaretçi sayısıyla Türkiye’nin en çok gezilen yerlerinden biri olmuştur.

8-GÖREME MİLLİ PARKI (NEVŞEHİR)

Kapadokya en ünlü örenyeri Göreme Açıkhava Müzesi olarak bilinen, kayalara oyulu birçok kilisenin yer aldığı Göreme Tarihî Millî Parkı bölgesidir. Ayrıca; Paşabağları, Göreme Açıkhava Müzesi, Güllüdere Vadisi, Güvercinlik Vadisi, Ask Vadisi, Avanos Ören Yeri, El Nazar Kilisesi, Camel Rock, Ağzıkarahan Hanı, Kolonlu Kilise gibi tarihi mekanlar ile Göreme yılda yaklaşık olarak 950 bin kişi ağırlamaktadır.

9-ASPENDOS ÖREN YERİ (ANTALYA)

Antalya’nın Serik ilçesinin 8 kilometre doğusunda yer alan Aspendos, M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş ve antik devrin mamur zengin kentlerinden biridir. Kent biri büyük, biri küçük iki tepe üzerine kurulmuş ve en önemli yapısı tiyatrosudur. Her yıl yaklaşık olarak 350 bin yerli ve yabancı turist Aspendos’u gezmektedir.

10-IHLARA VADİSİ (AKSARAY)

Ihlara Vadisi, Hasandağı volkanından püskürtülen lavların akarsu aşındırması sonucunda oluşan cemal şekilli bir vadidir. Melendiz Çayı’nın, yüzyıllar boyunca yaratmış olduğu etkinin sonunda, 14 kilometre uzunluğunda ve yüksekliği bazı bölgelerde 110 metreye ulaşan kanyon görünümlü bu vadiyi oluşturmuştur. Hristiyanlığın ilk yıllarından itibaren kayaların kazılmasıyla meydana getirilen bu yerler önemli mabet yerleri olan kiliseleri ortaya çıkarmıştır. Her yıl yaklaşık olarak 390 bin kişi Ihlara Vadisi ve çevresini ziyaret etmektedir.

TURİST ÇEKEN YERLER FOTO GALERİSİ

Bir önceki yazımız olan Kastamonuda Gezilecek En Güzel 5 Yer başlıklı makalemizde kastamonu gezilecek yerleri, kastamonu hakkında bilgiler ve kastamonu nerededir nasıl gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kastamonuda Gezilecek En Güzel 5 Yer

Değerli gezilecekyer.org okuyucularımız bu yazımızda Karadeniz bölgesinde bulanan turizm şehirlerinden biri olan Kastamonu ilinin gezilebilecek en iyi 5 yerini sizler...

Kapat