Türkiye’nin En İyi 10 Plajı Nerelerdedir?

Değerli gezilecekyer.org okurları, Yaz tatili planlarımızı yaparken denizi güzel mi? veya plajı nasıl? Gibi sorular hemen akla gelen ilk sorulardır. Başta Ege ve Akdeniz olmak üzere bu konuda şanslı olduğumuzu söylemeliyiz. Çünkü dünyaca ünlü plajlara sahip koylarımız bulunmaktadır. O sebeple çok uzağa gitmeden, memleketimin cennet plajlarına doğru uzanalım dedik. Tatile çıkmadan önce bilmekte fayda vardır diyerek, sizlere bugün Türkiye’nin en güzel 10 plajını derledik.

1-Kaputaş Plajı (Kaş)

Arkasında büyük dağların çevirdiği bir koy olan Kaputaş plajı, Kalkan ve Kaş arasında olup, Kalkan’a 7 km mesafede yer almaktadır. . Buraya ulaşması her ne kadar zahmetli olsa da, gittiğinizde bu zahmete değdiğini göreceksiniz. Turkuazın ne demek olduğu anlayabileceğiniz eşsiz bir plaj. Türkiye’nin en iyi plajlarından biri olan Kaputaş’a gitmeden önce, bölgede bir işletme bulunmadığı için yanınıza yiyecek bir şeyler almayı unutmayın.

2-İztuzu Plajı (Dalyan)

Muğla’nın Dalyan yakınlarında, 4.5 km uzunluğunda bir plaj olan İztuzu, bir tarafı tatlı bir tarafı tuzlu suyu ile tam bir doğa harikasıdır. Dalyan Rıhtımından kalkan teknelerle yarım saat yol aldıktan sonra buraya ulaşabilirsiniz. Ayrıca çamlarla kaplı tepeler tarafından çevrelenmiş olan bu uzun, altın rengindeki kumlu sahil, Caretta Caretta’lar için de bir yuvalama yeri. Yapılaşmanın olmadığı bu plajda, duş, tuvalet, kabin gibi plaj hizmetleri bulunmaktadır.

3-Patara Plajı (Kaş)

Antalya’da antik kentte deniz keyfi sürebileceğiniz Patara Plajı, Akdeniz’in en uzun plajıdır. 12 km uzunluğunda sığ bir denizi olan Patara’nın ayrıca Akdeniz kıyılarının en güzel kumlarına ve tarih bakımından zengin bir yapılaşmaya sahip olduğunu belirtelim. Rüzgar sörfü, deniz kaplumbağaları, Apollo Tapınağı gibi hem kültürel hem gezi hem de spor faaliyetlerinizi gerçekleştirebileceğiniz harika bir yer.

4-Çıralı Plajı (Antalya)

Antalya’da çam ormanlarıyla kaplı ve ağaç evleriyle ünlü Olimpos’un hemen yanındaki ünlü bir plaj olan Çıralı, tarihin, yeşilin ve denizin bir arada yer aldığı eşine dünyada az rastlanır nitelikte bir yerdir. Denizi hafif taşlı ve kumluk ayrıca birinci derece doğal sit alanı olan Çıralı, mavi bayrak sahibi olup, dere yataklarının etkisiyle hafif serin suyuyla harika bir plajdır.

5-Ölüdeniz (Fethiye)

Ölüdeniz Plajı, sadece Türkiye’nin değil dünyanın da önemli plajlarından bir tanesidir. 2006 yılında dünyanın en iyi plajı seçilen Ölüdeniz, suyu kendini yenileyebilen durgun bir göl gibidir. Her tarafı çam ağaçlarıyla kaplı muhteşem doğasının etkisiyle safari, dağcılık, yamaç paraşütü yapanlarında uğrak yeridir. Yabancı turistlerin de yoğun ilgisini gören Ölüdeniz ’de otel, pansiyon, kamp gibi uygun fiyatlı birçok konaklama seçeneği bulmak mümkündür.

6-Phaselis Plajı (Kemer)

Türkiye’nin en antik Plajları arasında gösterilen Phaselis, önünde kumsalı arkasında muazzam güzellikte çam ağalarıyla çevrilmiştir. İnce kumu ve çakılsız, taşsız bir plaj da tatil keyfi yaparken bir taraftan da Phaselis Antik Kenti’nde tarihi bir seyahate çıkabilirsiniz. Kemer-Tekirova arasında yer alan bu bölgeye tekneler vasıtasıyla deniz yoluyla ulaşabilirsiniz.

7-Altınkum Plajı (Çeşme)

Ege kıyılarının hareketli plajlarından olan Altınkum Plajı, isminden de anlaşılacağı üzere altın sarısı ince kumu ile meşhurdur. Huzur ve hareketliliğin bir arada yaşandığı bu plajda kendinizi kızgın kumlardan serin sulara atabilirsiniz. Sahil boyunca zaman geçirebileceğiniz birçok işletme alternatif ile de hiç sıkılmayacaksınız.

8-Sarımsaklı Plajı (Ayvalık)

Ege sahillerinin incilerinden Ayvalık’ta denize girebileceğiniz en güzel plajların başında Sarımsaklı Plajı gelmektedir. 7 km uzunluğundaki bu plaj, halk plajı olmakla birlikte sahil şeridi boyunca çeşitli işletmeler bulunmaktadır. 2013 ve 2014’te mavi bayrak ödüllü Sarımsaklı, berrak denizi ve eşsiz kumu ile neredeyse büyülemektedir.

9-Çıralı Plajı (Antalya)

Dünyada az rastlanır nitelikteki Çıralı, sizi hem doğal hem de tarihi bir atmosfere sokacaktır. Doğal ve tarihi sit alanı olduğu için büyük yapılara izin verilmemesi plajı daha da güzel hale getirmiştir. Deniz mavisi ve yeşilin bir arada olduğu eşsiz güzellikteki Çıralı, pek de sıcak sayılmayacak bir suya sahiptir.

10-Ovabükü Plajı (Datça)

Datça yarımadasına gizlenmiş güzelliklerden Ovabükü’ne Datça Mesudiye Köyü üzerinden ulaşılabilmektedir. Akdeniz’in en mükemmel sahilleri arasında ilk sıralarda yer alan bu cennet plaj, İngiliz The Gurdian Gazetesi tarafından Türkiye’nin en iyi plajı seçilmiştir. Sığ ve berrak denizi, doğal güzellikleriyle cennetten bir köşe olan Ovabükü Plajı, huzurlu ve sakin bir tatil geçirebileceğiniz ender yerlerden biridir.

Türkiye’nin en iyi ve en güzel plajları ile ilgili hazırlamış olduğumuz resimlere aşağıda hazırlamış olduğumuz galerimizden ulaşabilirsiniz.

EN GÜZEL PLAJLAR VE RESİMLERİ

 

Bir önceki yazımız olan Adapazarı Gezilecek Yerleri ve Bilgileri başlıklı makalemizde adaapazarı nerede, adapazarı gezilecek yerleri ve adapazarı hakkında bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Erdek Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerleri

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, güneşi, denizi, sahili, zeytinlikleri ve antik kentleri ile Marmara Denizi’nin parlayan yıldızı Erdek ile ilgili...

Kapat