Tuz Gölü Nerededir?Hakkındaki Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, tabiat güzelliği ve etkileyici manzarasıyla yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Tuz Gölü ile ilgili bilgiler aktaracağız. Tuz Gölü Nerede, Tuz Gölü Hakkında Bilgi, Tuz Gölü’nde Nerede Kalınır, Tuz Gölü’ne Nasıl Gidilir? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Tuz Gölü Nerede

Türkiye’nin yüzölçümü bakımından ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü, İç Anadolu Bölgesi’nde Ankara, Aksaray ve Konya şehirlerinin kesiştiği noktada yer almaktadır.

Tuz Gölü Hakkında Bilgi

Meteorolojik suların yeraltına süzülerek daha önce oluşmuş tuz domlarını eritmesi ve tektonik hatlar boyunca yüzeye taşımasıyla oluşmuş olan Tuz Gölü, iki metreye ulaşan derinliğiyle Türkiye’nin en sığ gölü durumundadır. Ayrıca içerisinde barındırdığı tuz oranıyla Dünya’nın en tuzlu ikinci gölü olma unvanına sahiptir. Tuz Gölü’nden elde edilen tuzun sadece insanların tuz ihtiyacını karşılamasının yanında maske, krem, baş ağrısı giderici ilaçlar, şampuan şeklinde üretiminin yapılması ayrıca içerisinde barındırdığı minerallerin mantar ve egzama gibi hastalıklara iyi geldiğinin bilinmesi bu bölgenin şifa kaynağı bir yer olmasını sağlamıştır.

Kışın gelmesiyle geniş su alanlarının oluştuğu Tuz Gölü’nde Kılıçaga, angıt, flamingo, turna, yaban ördek ve yaban kazları, Kocagöz, martı gibi kuşlar için de önemli bir yaşam alanı oluşmaktadır.

Tuz Gölü’nde Nerede Kalınır

Tuz Gölü’nde Ankara iline yakın olan kısmında yer alan Tuz Gölü Tesisleri, Anadolu Dinlenme Tesisleri, Koçhisar Dinlenme Tesisleri ve Yıldırım Hotel’de konaklama yapabilirsiniz.

Tuz Gölü’ne Nasıl Gidilir

Ankara’dan araç ile Tuz Gölü’ne gitmek için öncelikle Ankara-Konya Yolu takip edilerek Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesine ulaşım sağlanmalıdır. İlçeden Tuz Gölü kıyısına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile ulaşım gerçekleştirecekleri için ise en uygun sefer AŞTİ’den kalkan Aksaray otobüsleridir.

Doğal güzelliği ve görsel güzelliğinin yanında şifa kaynağı mineral içerikli yapısıyla oldukça yoğun bir şekilde ilgi görmeye başlayan Tuz Gölü ile ilgili merak ettiğiniz tüm resimlere aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

TUZ GÖLÜ’NÜN EN GÜZEL RESİMLERİ 

Bir önceki yazımız olan Adile Sultan Sarayı Hakkındaki Bilgiler başlıklı makalemizde Adile Sultan Sarayı düğünleri, Adile Sultan Sarayı giriş ücreti ve Adile Sultan Sarayı nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Sedir Adası Nerede ve Nasıl Gidebilirim?

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, Muğla’nın harika doğal güzelliklerinin yer aldığı, antik kalıntıları, plajı ve mavi ile yeşilin birbirine geçtiği...

Kapat