Uluabat Gölüne Nasıl Giderim ve Neler Yaparım?

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, içinde barındırdığı kuş ve bitki çeşitliliği ile Türkiye’nin gizli cennetleri arasında gösterilen Uluabat (Apolyont) Gölü ile ilgili bilgiler aktaracağız.Uluabat Gölü nerede ve hangi bölgededir, Uluabat Gölü adaları, Uluabat Gölü’nün derinliği, Uluabat Gölü Ramsar alanı, Uluabat Gölü’ndeki konaklama yerleri ve Uluabat Gölü’ne nasıl gidilir? Gibi birçok sorunun cevabının yer aldığı konumuza başlayalım.

Uluabat Gölü Nerededir

Apolyont Gölü veya Uluabat Gölü, Marmara Bölgesi’nde Marmara Denizi’nin yaklaşık olarak 15 kilometre güney kısmında ve Bursa ilimizin 40 kilometre batı kısmında yer almaktadır. Ayrıca İstanbul’a 3 saatlik bir uzaklıkta yer alan Uluabat Gölü, Bursa-İzmir karayolunun 5 kilometre güneyinde bulunmaktadır.

Uluabat Gölü Hakkında Bilgiler

Uluabat Gölü, 25 km’lik uzunluğu ve 10 metrelik en derin noktası ile içerisinde barındırdığı bitki, balık, plankton ve kuş çeşitliliği sayesinde Çevre Bakanlığı’nca 1998 yılında Uluslararası Sulak Alanların Korunması Sözleşmesi kapsamında Türkiye’nin Ramsar alanları arasında yer almıştır. Türkiye’de 2017 yılı itibari ile 14 adet Ramsar alanından biri olan Uluabat Gölü, Bursa’nın doğal güzellikleri ve canlı popülasyonu olan en zengin yerlerinden biridir. Uluabat Gölü içerisinde alanları birbirinden farklı olmak üzere 11 ada yer almaktadır.

Sessiz, sakin ve doğallığı bozulmamış olan Uluabat Gölü çevresinde yaşayan insanlar tarım ve balıkçılık yaparak geçimlerinin sürdürmektedirler. Dünya’da sayılı sayıda gölün sahip olduğu ‘’Yaşayan Göller’ ’unvanı hak etmiş bir doğal alan olan Uluabat Gölü’nde kuş cıvıltıları ile huzuru, renk cümbüşü ile doğallığı, havasının kokusu ile mutluluğu yaşayacağınız ender yerlerden biridir. Son olarak istatiksel açıdan 1996 yılında yapılan bir çalışmaya göre 1970 yılından bu yana bir gölde elde edilen en yüksek su kuşu sayısına ulaşılması ve dünya üzerinde nesli tükenme noktasında olan önemli kuş cinslerinden Küçük Karabatak’ın Türkiye’deki en önemli üreme noktası olması da Uluabat Gölü’nün ne kadar ayrı bir öneme sahip olduğunun göstergesidir. Göl üzerinde teknelerle gezebileceğiniz birbirinden farklı adaları, eski dönemlere kadar uzanan mistik tarihi ve doğal güzellikleri ile Uluabat Gölü görülmeye değer yerlerden birisidir.

Uluabat Gölü ve Çevresinde Gezilecek Yerler

Gölyazı Köyü, Ayvaini Mağarası, Ağlayan Çınar, Manastır Adası, St.Constantinus Manastırı, Uluabat Kuş Cenneti, Terzioğlu Adası, Kız Adası, Heybeli Ada, Şeytan Adası, Aziz Panteleimon Kilisesi, Suuçtu Şelalesi, Kerevit Adaları, Apollon Tapınağı, Mola Efendi Adası.

Uluabat Gölü Nasıl Gidilir

Bursa’dan Uluabat Gölü’ne karayolu ile gelecekler için en hızlı ve en kısa yol Bursa-İzmir karayoludur. Bursa’dan yaklaşık 50 dakikalık bir yolculuk ile Uluabat Gölü’ne ulaşabilirsiniz. İzmir’den Uluabat Gölü’ne gelecekler için Balıkesir-Bursa karayolundan yaklaşık 3 saat 40 dakika, İstanbul’dan 2 saat 30 dakika, Balıkesir’den 1 saat 40 dakika mesafede yer alan bu eşsiz güzellikteki göl, ziyaretçilerini beklemektedir.

 Uluabat Gölü’ne Yakın Oteller

  • Hande Hotel
  • Hotel İşçen
  • Gökkuşağı Evleri
  • Güler Park Hotel
  • Çelik Palas
  • Kervansaray Termal Otel
  • Anatolia Otel

Çok temiz havası, etkileyici doğal güzellikleri ve içinize huzur verecek sakinliği ile Uluabat Gölü hakkında merak ettiğiniz tüm görsellere aşağıdaki galerimizden ulaşabilirsiniz.

ULUABAT GÖLÜNÜN MUHTEŞEM RESİMLERİ

 

Bir önceki yazımız olan Mersin Uzuncaburç Tarihi ve Bilmedikleriniz başlıklı makalemizde uzuncaburç antik kenti, uzuncaburç hakkında bilgiler ve uzuncaburç nerededir nasıl gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

uluabat gölü nerede km kare

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Efsaneler Kenti Tarsus’tan Hiç Bir Yerde Göremeyeceğiniz Kareler

Tarsus Gezilecek ve Görülecek Yerler Tarsus Nerede Tarsus'a Nasıl Gidilir Tarsus'ta Gezilecek Yerler Tarsus Şelalesi Tarsus'ta Ne Yapılır Tarsus'ta Ne...

Kapat