Urartular Hakkında Kısa Bilgi

Doğu Anadolu Bölgesinde hüküm sürmüş önemli uygarlıklardan biri olan Urartular, en geniş ve en parlak dönemlerinde Hazar Denizinden Malatya ili sınırlarında değin, geniş bir alanda hüküm sürmüşlerdir.  Başkentleri Tuşpa’dır. M.Ö. 900 ve M.Ö. 600 yılları arasında varlıklarını devam ettiren Urartular ile ilgili kazılara ve arkeolojik çalışmalara 1879 yılında başlanmıştır. Gerçekleştirilen ilk çalışmaları, İngilizler, Ruslar, Almanlar ve Amerikalılar gerçekleştirmiştir.

Urartular Hakkında Kısa Bilgi

Medeniyetin Doğu Anadolu Bölgesinde hüküm sürdüğü topraklar bugünkü Van Gölünün etrafında yer almaktadır.

Çok Tanrılı din anlayışına ve inancına sahip olan Urartular’ın kullandığı dil ise Hurri dili ile benzerlik arz etmektedir. Ölüler için oda ve/ veya ev şeklinde mezar yapımının uygulandığı kültürde, bu mezarlara kişiler hayatta iken sevdiği eşyalar doldurulmaktadır. Medeniyet ahrete, ölümden sonra tekrar dirilmeye inanan bir inanç yapısına sahipti. Çivi ve hiyeroglif yazılarının kullanıldığı uygarlığın en önemli geçim kaynaklarını tarım ve hayvancılık teşkil etmiştir.

Bu medeniyetin ürettiği eserlerden günümüze kalan en ünlülerden bazıları şu şekildedir:

  • Van Kalesi
  • Van Çavuştepe
  • Erzincan Altıntepe, vb.

Urartular Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Safranbolu Hıdırlık Tepesi başlıklı makalemizde Hıdırlık Tepesi Hangi İlimizde, Hıdırlık Tepesi Nerede ve Safranbolu Hıdırlık Tepesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

urartular hakkında kısa bilgi,en önemli urartu eserleri foto,urartular kısaca

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bolivya Gezilecek Yerler – Bolivya Tarihi Yerler

Güney Amerika'nın tam kalbinde yer alan, renkli bir ülke olan Bolivya, gezilecek yerler açısından dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Ülkede,...

Kapat