Uşak’ta Gezilecek En Güzel 5 Yer

Sevgili gezilecekyer.org okuyucuları bu yazımızda Köklü kültürü, doğal güzellikleri, sıcakkanlı insanları ile görülmeye değer pek çok güzelliğe ev sahipliği yapan Uşak ilinde gezilebilecek en iyi 5 yeri sizler için araştırdık.

Uşak

Ege Bölgesinin İçbatı Anadolu bölümünde yer alan Uşak, kuzeyde Kütahya, doğuda Afyon, güneyde Denizli ve batıda Manisa illeri ile çevrilidir. İl arazisi genel olarak dalgalı plato görünümündedir. Kuzey ve doğu kesimleri dağlık, güney ve batı kesimleri ise ovalar ve dalgalı arazilerden oluşmaktadır.

Kuzey ve doğu kesimleri dağlık, güney ve batı kesimleri ise ovalar ve dalgalı arazilerden oluşmaktadır. İl toprakları vadilerle yarılmış, engebeli yaylalar görünümündedir. Akdeniz iklimi ile Karasal iklim arasında geçiş özelliği gösteren bir iklime sahiptir. Sıcaklık ve yağış, Ege bölgesine göre düşük, İç Anadolu bölgesine göre daha yüksektir. İzmir’e 211 km., Ankara’ya 368 km. ve İstanbul’a 499 km. uzaklıktadır.

Uşak’ta gezilebilecek en iyi 5 yer

Cilandiras Köprüsü

Uşak ilinin Karahallı ilçesinde yer alan Frigyalılar döneminden kalma tarihi köprü. Köprü Banaz Çayı üzerine yaklaşık 2500 yıl önce yapılmıştır.  Köprünün iki ucu, dağ kayalarının yarı beli üzerine oturmuştur. Uzunluğu 24 metre, derinliği 17 metre, eni 1,75 metredir.

Taşların yüzleri kalemle işlenmiş ve kemerlerin iri taşları zıvanalı olarak birbirine iyice kenetlendirilmiştir. Kemeri kasnak biçimindedir. Clandras Köprüsü ve çevresi bölge için önemli bir mesire yeridir.

Ulubey Kanyon

Ulubey Kanyonu, Uşak ilinin Ulubey ilçesi sınırları içerisinde bulunan kanyon. Bugüne kadar bilinmeyen kanyon, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam eden bir ana kanyon ile buna bağlanan onlarca büyük yan kanyonlardan oluşur.

Ulubey’de ilin güney ve güney batı kesimlerinde jeolojik yapının özelliğinden dolayı oluşan Ulubey Kanyonu, kanyondan geçen Dokuzsele Deresi’nde meydana gelen kirlilikten dolayı turizme açılamıyor. Kanyonun, dibinden geçen Dokuzsele Deresi temizlendiğinde yamaç paraşütü ve doğa turizmine açılması planlanıyor.

Kanyonda her türlü meyve ve sebze yetiştirilir. Kanyona toprak yollardan iyi bir arazi aracı ile inebilirsiniz veya belirlediğiniz bir güzergâhta grup halinde yürüyüş yapabilirsiniz.

Banaz çayında sal sporları, kayalıklarda tırmanış, kanyon boyunca balonla gezinti yapılabilir. Ulubey İlçesi, Uşak merkeze 29 km mesafededir ve gün boyu toplu taşıma imkânı vardır. Uşak merkezinde konaklayabilir ya da kanyona hakim tepelerde çadır kurabilirsiniz.

 

Taşyaran Vadisi

Uşak ili sınırları içerisinde ve Uşak şehrinin 45 km batısında bulunuyor. Uşak’ın İzmir karayolu üzerinde bulunan Yenişehir köyüne yakın bir mecrada bulunan doğa harikası Taşyaran Vadisi bir çok fotoğraf sanatçısı ve doğa tutkunlarının uğrak mekanı olmaktadır.

Şeffaf buz kütlesi üzerinde dolaşan ziyaretçiler suyun tabanında gezinen balıkları izleyebilmektedir. Suyun taşlar üzerinde yüzlerce yılda oluşturduğu izlerle şekillenen vadinin herkes tarafından görülmesi gereken bir yerdir.

Uşak Tarihi Evleri

Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan evleri her köşede göremeseniz de Aybek Mahallesi, Karaağaç Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi ve Işık Mahallesi’nde rastlamak mümkündür.

Tarihi Uşak evleri genellikle iki katlı yapılara sahiptir. Birinci katları taştan olan evlerin ikinci katları ahşaptır. Şehirde sadece 86 tane kalan tarihi evler Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınmış durumdadır.

Uşak’ta özellikle tarihi evleri görmek için Kurtuluş, Karaağaç ve Işık mahallelerini gezebilirsiniz.

Aksaz Kaplıcası

Aksaz Kaplıcası Kaplıca gerek kapasitesi, gerekse doğal çevresi ile olan kaynak bütünlüğünü göz önünde bulundurulduğunda il bazında önemli bir kaynaktır. Uşak ilinin termal su zenginliklerinden sadece biri olan Aksaz Kaplıcası, Örencik Kaplıcası’nın bulunduğu Ulubey ilçesinde yer alıyor.

İlçe merkezine 25 kilometre uzaklıktaki Aksaz Köyü’nde bulunan kaplıca, deniz seviyesinden 650 metre yükseklikte. Kaplıcanın kaynak suyu Aksaz Çayı kenarındaki bir granit kayasının dibinden kaynamaktadır.

Sıcaklığı 39 derece olup, suyun içerisinde sülfat karbonatlıdır. Ağrılara, felçlilere, sancılara ve cilt rahatsızlıklarına şifa olduğu bilinmektedir.

Uşak Ulaşım

Şehir merkezinde yer alan otobüs terminalinden Türkiye’nin bütün illerine ulaşım sağlanmakta, şehir içi toplu taşımada belediye denetimli minibüsler hizmet vermektedir.

Afyon-Basmane (İzmir) demiryolu, Uşak İlinin merkezinden geçen bu yol 1898 yılında işletmeye açılmıştır. Uşak’ın demiryolu ile Ankara’ya uzaklığı 560 km. İstanbul’a uzaklığı 610km. İzmir’e uzaklığı ise 287 km.dir.

Uşak ve gezilecek yerlerinin fotoğraflarını görmek için aşağıda sizler için hazırladığımız galerimize bakabilirsiniz.

UŞAK GEZİLECEK YERLER FOTO GALERİSİ

Bir önceki yazımız olan Galata Kulesi Efsanesi ve Hakkındaki Bilgileri başlıklı makalemizde galata kulesi, galata kulesi hakkında bilgi ve galata kulesi nerededir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Dikili Bademli Görülmesi Gereken Yerler

Sevgili gezilecekyer.org okuyucularımız bu yazımızda İzmir’in  ilçesi olan incecik kumuyla, sakinliği ve berraklığıyla Türkiye’de maldiv sahillerini anımsatan Dikili Bademli'yi sizler...

Kapat