Van Gezilecek Yerler ve Bilgiler

Sevgili gezilecekyer.org okurları bugün sizlere, Doğu Anadolu Bölgesi’nde tarihi, kültürü ve doğal güzellikleri ile bu bölgenin incisi konumunda olan Van ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Van Nerededir

Van İli, Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Murat-Van Bölümü’ndeki Van Gölü kapalı havzasında yer almaktadır.

Van Hakkında Bilgi

Van, yüzölçümü bakımından Türkiye’nin 6. büyük ve en kalabalık on dokuzuncu şehri özelliğini taşımaktadır. Urartulara kadar uzanan 7000 yıllık bir tarihi olan Van, aynı zamanda belli aralıklar ile Hitit, Pers ve Selçuk uygarlıklarına da ev sahipliği yapmış. Köklü kültürü, zengin tarihi, şehir efsaneleri ve doğal güzellikleri ile dünyaya ün salan şehir, aynı zamanda Anadolu’nun en büyük kapalı havzası olan Van Gölü ve Van Kedisi ile de oldukça rağbet görmektedir. Urartuların başkenti olan Van’ın o zamanki adı Tuşpa, Asur Kraliçesi Semiramis tarafından kurulmuştur. Van, coğrafya bakımından önemli bir konumda olduğu için çok eski dönemlerden beri yerleşim alanı olmuş, birçok uygarlığın izlerini üzerinde barındırmıştır. Medler, Persler, Büyük İskender, Selevkoslar, Ermeniler, Partlar, Romalılar, Sasaniler, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular  İlhanlılar, Celayirliler, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safeviler ve en sonunda Osmanlılar bu bölgeye hâkim olmuşlardır. Van Gölü, Akdamar Kilisesi, “kaleler kenti” olarak anılmasını sağlayan kaleleri, dünyaca ünlü kedisi ve pek çok turizm aktivitesine olanak veren coğrafyası ile Van, Doğu’nun önemli bir turizm merkezidir.

Van Gezilecek Yerler

Akdamar Adası ve Kilisesi

Akdamar Adası, Van ilinin Gevaş ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Adanın güneydoğusuna kurulmuş olan kilise, Kutsal Haç adına Vaspurakan Kralı I. Gagik tarafından 915-921 yılları arasında Keşiş Manuel’e yaptırılmıştır. İlk yapıldığında saray kilisesi olan yapı, sonradan manastır kilisesine dönüştürülmüştür. 2007 yılında geçirmiş olduğu yenileme sonucunda Anıt Müze olarak hizmete girmiştir. Plan bakımından merkezi kubbeli, dört yapraklı yonca biçimli haç plana sahip olan Kilise’de dini ve dünyevi sahnelerden başka, hayvan figürleri yönünden de bir çeşitlilik göze çarpmaktadır. Van gezilecek yerler arasında mutlaka olması gereken, tarihi ve doğal güzelliği ile büyüleyici bir yerdir.

Van Kalesi

Van şehir merkezine 5 km mesafede bulunan Van Kalesi, Van ovasındaki doğu-batı doğrultusunda uzanan kaya kütlesi üzerine kurulmuştur. Tuşpa adıyla uzun süre Urartu Devleti’nin başkentliğini yapan kale, Urartu kralı I. Sarduri tarafından M.Ö. 840-825 tarihleri arasında kurulmuştur. Kalede Urartular’dan kalma Madır (Sardur) Burcu, Analı-Kız açık hava tapınağı, 1. Argişti, Kurucular, Menua ve II. Sarduri kaya mezarları, Bin Merdivenler ile ana kayaya oyulmuş sur duvar yatakları ve sur duvarları bulunmaktadır.

Van Gezilecek Diğer Yerler

 • Urartu Sulama KanallarıHoşap Kalesi
 • Adır Adası ve Lim Manastırı
 • Menua Kanalı
 • Hoşap Kalesi
 • Bartholomeus Kilisesi
 • Çavuştepe Kalesi
 • Muradiye Şelalesi
 • İkiz Kümbetler
 • Bend-i Mahi Köprüsü
 • Şeytan Köprüsü
 • Hüsrev Paşa Camii
 • Van Yedi Kilise
 • İzzettin Şir Camii
 • Altınsaç Kilisesi
 • Meher Kapı
 • Halime Hatun Kümbeti
 • Van Travertenler
 • Van Peribacaları (Vanadokya)
 • Çarpanak Adası

Van’ınNeyi Meşhur?

Van Kedisi, Van Kahvaltısı, Van Otlu Peyniri, Uçan Balık-İnci Kefali, Van Gölü, Flamingolar, Murtuğa, Ters Lale, Uşkun, Savat Gümüş İşlemeciliği, Van Kilimleri Erçek Gölü, Erek ve Artos Dağları ile ünlüdür.

 Van Gece Hayatı

Geçmiş yıllarda çok fazla aktif olmayan Van gece hayatı, şehirdeki üniversite sayesinde son yıllarda hareketlenmeye başlamıştır. Van’da gece eğlenmek için gidebileceğiniz; One Club, North Shield, Urartu Disco ve Halay Türkü Bar gibi eğlence mekanlarına gidebilirsiniz.

Van Ne Zaman Gidilir?

Bölge’nin sert ve karasal iklim yapısına nazaran Van, içerisinde barındırdığı Van Gölü sayesinde komşularına göre daha ılıman bir iklime sahiptir. Bu bölgeyi gezmek için en ideal zamanlar Mayıs ve Ağustos ayları arasıdır. Ancak kış turizmi açısından da son derece harika bir konuma ve komplekse sahip Van’ın Gevaş ilçesinde yer alan Abalı Kayak Merkezi’ni de kışın tercih edebilirsiniz.

Van Nasıl Gidilir?

Van Ferit Melen Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 8 km mesafede yer almaktadır. Merkeze oldukça yakın olan havaalanından otobüs, servis veya taksilerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Van gezilecek yerler ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

VAN GEZİLECEK YERLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Bursa Cumalıkızık Hakkında Tüm Bilgiler başlıklı makalemizde Cumalıkızık gezilecek yerler, Cumalıkızık hakknda bilgiler ve Cumalıkızık nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bursa Cumalıkızık Hakkında Tüm Bilgiler

Sevgili gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle, Uludağ’ın kuzey eteklerinde kurulmuş beş Kızık köyünden biri olan, Bursa’nın en ünlü Osmanlı köylerinden sayılan...

Kapat