Viyana Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, Dünya’nın en yaşanabilir ve modası hiçbir zaman geçmeyecek şehirleri arasında yer alan Avusturya’nın başkenti Viyana ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Viyana Nerededir?

Viyana, Tuna Nehri’nin güneyinde, Kuzeydoğu Alplerinin alçaldığı bölgede, Viyana Havzası’nın kuzeybatı bölgesinde yer almaktadır.

Viyana Hakkında Bilgiler

 Avusturya’nın başkenti ve en büyük kenti olan Viyana, Orta Avrupa’nın da en büyük şehirlerinden bir tanesidir. Ayrıca nüfus bakımından Viyana, Avrupa Birliği’nin en büyük onuncu kenti durumundadır. Viyana coğrafi konumu ve çoğu imparatorluğuna yıllarca başkentlik yapmış olmasından dolayı gerek mimari gerekse kültürel açıdan Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir. Şehrin sahip olduğu mimari ve tarihi dokular Keltler, Romalılar ve Habsburg Hanedanlığından izler taşımaktadır. Sanat ve düşünce şehri olan Viyana, tarihi yapıları, düzenli kent planı, modern ve şık kafeleri ile Avrupa’nın en gözde turistik noktalarından biridir. Bu sebeplerle Viyana toplamda 7. kez ‘’Dünyanın en yaşanabilir şehri’’ seçilmiştir. Avrupa’nın kültür başkentlerinden biri olması Viyana’yı en popüler turizm kentlerinden biri haline getirmiştir. Bu nedenle dünyanın her tarafından Viyana ziyaretçi akınına uğramaktadır.

VİYANA GEZİLECEK YERLERİ FOTO GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ

Viyana Gezilecek Yerler

 Aziz Stephan Katedrali

 1147 yılında inşa edilmiş olan Stephan Katedrali, Viyana’nın merkezinde yer almakta olup ayrıca, Viyana’nın en önemli simgesi durumundadır. Avusturya’nın başkentinde en önemli dini yapı olarak, ulusun tarihinde pek çok önemli olaya tanık olmuş ve renkli çatısıyla birlikte şehrin en tanınan sembollerinden biri haline gelmiş olan bu Katedral, Viyana piskoposluk ruhani dairesinin ana kiliselerindendir. Aziz Stephan Katedrali’nin görülmesi gereken en önemli bölümleri ise şöyledir: Devler Kapısı ve Putperest Kuleler, Kule Külahı, Çinli Çatı, Singer Kapısı, Vaiz Kürsü ve Yüksek Altar. Viyana gezilecek yerler listenizde ilk sıralarda yer alması gereken görkemli bir yapıdır.

Belvedere Sarayı

 1668-1745 yıllarında Savoy Prensi Eugen emri ile mimar Johann Lucas von Hildebrandt´a yaptırılan bu saray, Landstrasse´de Yukarı ve Aşağı Beldevere olmak üzere iki parçadan oluşturulan saray, barok tarzda yapılmıştır. Savoy Prensi Eugene’ın ilk olarak yazlık olarak yaptırdığı bu saray, bugün müze olarak kullanılmakta ve çok önemli tarihi tabloları da içinde barındırmaktadır.

Viyana Gezilecek Diğer Yerler

 • Hofburg Sarayı
 • Schönbrunn Sarayı ve Bahçeleri
 • Karl Kilisesi (Karlskirche)
 • Graben Caddesi ve Veba Sütunu
 • Viyana Kelebek Evi
 • Viyana Sanat Tarihi Müzesi
 • St Charles Borromeo Kilisesi
 • Albertina Müzesi
 • Museumsquartier
 • Viyana Doğa Tarihi Müzesi
 • Viyana Opera Binası
 • Viyana Belediye Binası
 • Kärntner Caddesi
 • Hundertwasser Evi
 • Mariahilfer Caddesi

Viyana Gece Hayatı

Viyana’da gece hayatı, diğer birçok Avrupa başkentine göre çok daha renkli ve hareketli geçmektedir. Türkiye’den de çok sayıda insanın gece hayatı için gittiği bir şehir olan Viyana, bu anlamda gerçekten çok çeşitli ve renkli bir eğlence ortamı sunmaktadır. Dans severler için en çok tercih edilen gece kulüpleri, popüler bir dans kulübü olan Titanic, caz müzik tutkunları ve caz müziği dinletileri ile ünlenmiş Jazzland, kulüp tarzı yerlerde eğlenmek isteyenler için Queen Club, Rockhaus ve Mosaique en iyi mekanlar arasındadır. Viyana’da gece yapılabilecek diğer etkinlik ise, birçok sanat ve müzik merkezlerinde opera izlemektir. Viyana denince akla ilk gelen şeylerden biri olan “opera” şehrin kültürüne farklı bir hava katmaktadır. Viyana’da 22:00 – 23:00 gibi başlayan gece hayatı günün ilk ışıklarına kadar devam etmektedir.

Viyana Ne Zaman Gidilir?

Okyanus iklimi ile karasal iklim etkilerinin görüldüğü Viyana’da, yazlar ılık, kışlar soğuk ve genellikle sıfırın altında geçmektedir. Temmuz ve ağustos ayları en çok yağışın görüldüğü aylardır. Bu nedenle Viyana’yı gezmek için en ideal dönemler ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.

Viyana Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Türk Hava Yolları’nın Viyana’ya direkt olarak uçuşlarının yanı sıra, Lufthansa, Germanwings, Swiss gibi hava yolu firmalarının da aktarmalı uçuşları bulunmaktadır. Yaklaşık 2 saat 30 dakikalık uçuş süresi ile ulaşabileceğiniz Viyana Schwechat Havaalanı şehir merkezinden 20 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Havaalanından otobüs, raylı sistem ve taksiler ile şehir merkezine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Viyana gezilecek yerler ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

VİYANA GEZİLECEK YERLER VE FOTO GALERİSİ 

 

Bir önceki yazımız olan Kıbrıs'ta Gezilecek En Güzel 5 Yer başlıklı makalemizde Kıbrıs Gece Hayatı, kıbrıs gezilecek yerleri ve kıbrıs hakkında bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
İstanbul Akvaryum Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Sevgili gezilecekyer.org okuyucuları bu yazımızda İstanbul'da yaşayıp hafta sonu nereye gitsek diye düşünen veya İstanbul’a tatile gidip gezmek için güzel...

Kapat