Vize Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?

Vize Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?
10 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 715 kez okundu.

Merhabalar gezilecekyer.org’un değerli okurları.Eski konularımıza baktığımızda vizesiz gidilebilecek ülkeler konusunu sizler ile paylaştığımızı görüyoruz.Bir çok ülkeye giriş için vize istenildiği için bu yazımızda da vize başvurusu nereye yapılır? ve vize başvurusu nasıl yapılır? konuları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Vize nedir? diye soracak olursanız; bir ülkeden başka bir ülkeye gidebilmek için alınan izine vize denilmektedir.Devletler arasında yapılan anlaşmalar sonucunda alınan bu izinleri yani vizeleri almak bir hayli zordur.Her ne kadar kendi ülkesinin turizmine katkıda bulunulsa da çıkarabilecekleri sorunlar nedeniyle bu işlem bir hayli sıkı tutulur ve esnekliğe müsade edilmez.

VİZE ALMAK İÇİN NELER GEREKİR?

Vize başvurusunda bulunabilmek için temel şart pasaporttur.Pasaportu bulunmayan bir kişi kesinlikle vize başvurusu yapamaz.Vize başvurusunda istenilen belgeler, ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir.Bu nedenle vize başvurusu yapmadan ince gidilecek yerin konsolosluğuna giderek vize için istenilen belgeleri bulabilirsiniz.

VİZE ALMAK İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

Seyahat edeceğiniz ülkeye vize almak için başvuru yapacağınız yerler; Başkonsolosluklar,konsolosluklar,Büyükelçiliğin konsolosluk birimleri veya Fahri Başkonsolosluklardır.

VİZE BAŞVURUSU ŞARTLARI NELERDİR?

  • Vize başvurusu şahsen yapılmalıdır
  • Başvuru belgelerinde okunamamazlık yada yırtıklık var ise başvurunuz red olabilir.Vizeyi alırken sorun çıkmasa bile ülkelerde yapılan vize kontrollerinde sorun çıkabilir.
  • Vize başvurusu için çıkarılan evrakların süresinin başvuru tarihinden itibaren en az 1 yıl boyunca geçerliliği olması gerekmektedir.
  • Pasaport ile birlikte vize talep formu doldurulmalıdır.
  • Vize başvurusundan sonra sizleri mülakata yani sözlü soru işlemleri başlar.Mülakat sırasında verilen samimi cevaplar işinizi kolaylaştırır.Bu sorular neticesinde ülkeye girebilme uygunluğu tespit edilir.Aynı zamanda vize başvurusu yapılırken kesinlikle sahte belgeler kullanılmamalıdır.Bunun suçu ve cezası bulunmaktadır.
  • Bütün vize başvurularının olumlu sonuçlandığı söylenemez reddedilme ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Seyahat için ekonomik sorunun olmadığı belgeler ile kanıtlanmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan 14 Şubatta Neler Yapılabilir ve Alınabilir başlıklı makalemizde sevgililer günü, sevgililer günü hediyeleri ve sevgililer günü romantik ortamlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Sarıkamış Kayak Merkezi Nerede ve En İyi Otelleri

Kış aylarının yaklaşmasıyla gerek sömestri tatili gerekse hafta sonları için tatil planları yapılmaya başlandı. Kış mevsiminde en çok ilgi gören...

Kapat