Yabancı Turistlerin Türkiye’de En Çok Ziyaret Ettiği 7 Şehir

Değerli gezilecekyer.org okurları, Ülkemiz, tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleriyle dünya turizminde hatır sayılır bir turist oranıyla birçok ülkeyi kıskandırmaktadır. Bugün sizlere yabancı turistlerin Türkiye’de en çok ziyaret ettiği şehirler ile ilgili bilgiler paylaşacağız.

Türkiye’de yabancı turist sayısı, 2002 ve 2010 yılları arasında, 12.8 milyondan 27.8 milyona ulaşmıştır ki bu sayı Türkiye’yi “Yabancı Ziyaretçiler için En İyi 7 Ülke” arasına sokmuştur. Gelen turistlerin çoğunluğu havayolu ile (%71,2), %21’i karayolu, %7,4’ü denizyolu ile gelmektedir. Türkiye’de turizm sektöründe 1.298.000 kişi istihdam edilmektedir. Türk turizmciler 2015 yılında turist sayısının 42 milyonu aşmasını, gelirin 35-36 milyar dolara ulaşmasını beklemektedir.

Türkiye’de turizm sektörü 71 milyar $ yatırım değerine sahiptir. Yıllık yenilenme ve yatırıma 2,5 milyar $ harcanmaktadır. 54 farklı sektörü doğrudan etkileyen turizm sektörü yıllık 26 milyar dolar satın alma yapmaktadır. Gıda ve içecek sektörüne 4 milyar dolar, tarıma 2 milyar dolar, seyahat firmalarına 4,8 milyar dolar katkı sağlar. 2014 dış ticaret açığının %32,4’ünü turizm gelirleriyle kapatılmıştır.

Türkiye her sene binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Yaz ve kış her mevsim farklı ülkelerden turist çeken ülkemiz, turistlerin kendilerini güvende hissettiği ülkeler arasında yer almaktadır. Bu durumda Türkiye’yi Turizm açısından cezp edici konuma getirmektedir.  Ülkemize gelen kimi turistler kıyı turizmi, kimi turistler kültür gezisi, kimi turistler tarihi zenginlikler, kimileri doğal zenginlikleri görmek için ülkemizin dört bir yanında bulunan tarihi miraslarla buluşuyorlar.Peki turistlerin Türkiye’de en çok ziyaret ettiği şehirler hangileridir?

ANTALYA

Antalya’da kültür turizmi başta olmak üzere deniz, spor, sağlık, kış, kongre, yayla, mağara, kamp ve inanç turizmi yapılabilmekte bu turizm seçenekleri için tesisler bulunmaktadır.2010 yılı turizm istatistiklerine göre Antalya, dünyada en çok ziyaret edilen dördüncü il durumundaydı. Antalya iline 2013 yılında yaklaşık olarak 11.535.762 turist gelmiştir. Türkiye’nin turizm başkenti olarak nitelendirilen Antalya birbirinden farklı kategorilerde birçok otele ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde özellikle 5 yıldızlı otellerin fazlalığı dikkat çekmektedir. 2015 Şubat ayı verilerine göre 298 faal, 53 yatırımda olmak üzere toplam 351 adet 5 yıldızlı otel/tatil köyü bulunmakta ve bu otellerde yaklaşık 294.000 adet yatak bulunuyor.

Antalya’da kültür turizminin ağırlıklı olarak yapılacağı yerler Antalya’nın batıdaki Kaş’tan doğudaki Gazipaşa’ya kadar uzayan kıyı şeridinin çeşitli yerleridir. Bu bölgede onlarca antik kent, tarihi yapı, tarihi cami ve kiliseler bulunmaktadır. Antalya’da deniz turizmi de yine kıyı şeridi boyunca yapılmaktadır. Bu bölgede kıyı turizmiyle beraber deniz turları da yapılabilmektedir. Deniz turizminin en bilinen noktaları Kleopatra, Konyaaltı ve Lara plajlarıdır. Çok çeşitli turizm etkinliği içinde barındıran Antalya Türkiye’nin en çok turist çeken bölgesidir.

İSTANBUL

İstanbul’un tarihi, anıtlar ve yapıtların fazlalığı ve Boğaz’a sahip olması nedeniyle gözde turizm merkezlerinden biridir. Turistler arasında en büyük pay Almanlara aittir. Almanları Ruslar, Amerikalılar, İtalyanlar ve Fransızlar izler. 2011 yılında kente 8 milyon 58 bin turist gelmiştir. İstanbul’da her bütçeye uygun otel bulmak mümkündür. 5 yıldızlı zincir otellerden, butik aile işletmesi otellere kadar 1180’den fazla otel bulunmaktadır. Son yıllarda dünya çapında isim yapmış zincir oteller İstanbul’a yoğun ilgi göstermektedirler.

Binlerce yıldır, değişik insan topluluklarına yurt olan İstanbul topraklarının hemen her yöresinde, tarihin çeşitli dönemlerinden kalma tarihî eserlerle karşılaşmak mümkündür. Envanterlerde kayıtlı binlerce tarihî eser arasında, kent duvarları, saraylar, kasırlar, camiler, kiliseler, sinagoglar, çeşmeler ve konaklar bulunur.

2009 yılı istatistiklerine göre İstanbul, Antalya’dan sonra en çok turist ağırlayan ildir. 2009 yılı içinde ile hava, kara ve deniz yoluyla giriş yapan turist sayısı 7,5 milyonun biraz üzerindedir.  Bunlar içinde %13,1’lik payla Almanlar birinci, 6,7’lik payla Ruslar ise ikinci sırada bulunmaktadır.

İstanbul’da 2009 verilerine göre işletme belgeli 371 konaklama ve 405 eğlence tesisi bulunmaktadır. İstanbul’da pek çok müze bulunmaktadır ve bunlar içinde özel müzeler de vardır. 2009 yılında yalnızca devlet müzelerini 6,179,556 kişi ziyaret etmiştir. Ziyaret edilen mekânlar arasında 2,932,429 kişi ile Topkapı Sarayı  başı çekerken, onu 2,444,956 kişiyle Ayasofya Müzesi izlemiştir. İstanbul’un tarihsel merkezi konumundaki Fatih ilçesi (Tarihî yarımada), Haliç çevresi yerleşimleri Beyoğlu ve Eyüp; Boğaziçi’nde Beşiktaş ve Sarıyer; Anadolu Yakası’nda Kadıköy, Üsküdar ve Adalar ilçeleri İstanbul’un tarih turizmi açısından zengin merkezleri arasında yer almaktadır. Doğa turizmi içinse Beykoz, Şile, Adalar ve Sarıyer’de ilgi çekici adresler vardır.

MUĞLA

Muğla, Türkiye’nin batısında, Ege Bölgesi’nde yer almakta ve en kalabalık yirmi dördüncü şehri durumundadır.  2015 itibarıyla 908.877 nüfusa sahiptir. Ege Bölgesi’nde, topraklarının küçük bir kısmı Akdeniz Bölgesi içine giren, Ortaca,  Dalaman,  Köyceğiz,  Fethiye,  Marmaris,  Milas,  Datça ve  Bodrum gibi tatil yöreleri ile ünlü bir yerleşim yeridir.

Dalaman, Fethiye, Marmaris, Datça ve Bodrum gibi tatil bölgeleri ile dünyaca tanınan Muğla, 2007 yılı Ocak-Eylül döneminde, 2006’nın aynı dönemine göre turist sayısını %9 artarak 2.285.258 kişi ağırlamıştır. Muhteşem doğası ve plaj turizmi ile yabancı turistlere harika tatil imkânı sunmaktadır.

AYDIN

Aydın,Ege Bölgesi’nde yer alan, turizm ve tarım açısından en gelişmiş illerdendir. Ege Denizi’ne kıyısı olan ve Didim ve Kuşadası gibi Türkiye’nin iki önemli turizm merkeziyle turizm potansiyeli yüksek bir ildir.

Aydın’da Aydın Müzesi ve buna bağlı Yörük Ali Efe Etnografya Müzesi, Afrodisias Müzesi ve buna bağlı Karacasu Etnografya Müzesi, Milet Müzesi, Çine Kuva-i Milliye Müzesi, Çine Arıcılık Müzesi ve Nazilli Etnografya Müzesi olmak üzere 8 müze ile 21 önemli ören yeri mevcuttur.

Önemli ören yerleri; Afrodisias (Karacasu), Alabanda (Çine), Alinda (Karpuzlu), Apollon Tapınağı (Didim), Gerga (Çine), Harpasa (Nazilli), Magnesia (Germencik-Ortaklar), Mastaura (Nazilli), Milet (Didim), Nysa (Sultanhisar), Priene (Söke), Tralleis (Efeler)’dir.

Yaklaşık 680 konaklama tesisinde 78 000 yatak kapasitesi bulunmaktadır. Ayrıca Kuşadası’nda 54.000, Didim’de 42.000 yazlık konut bulunmaktadır. 2011 yılında 5,5 milyon turist Aydın iline gelmiştir. Dilek Yarımadası Milli Parkı (Kalamaki), Kuşadası ve Didim plajları önemli sahillerdir. Efeler’de Forum Aydın, Kipa Extra AVM, Söke’de Ege Outlet mağazaları ve Novada Alışveriş Merkezi, Kuşadası’nda ise Kuşadası AVM, Scala Nouva ve Kipa AVM yer almaktadır.

İZMİR

İzmir, Türkiye’nin en güzel ve en kalabalık üçüncü şehridir. Anadolu Yarımadası’nın batısında, Ege Bölgesi’nin ortasında yer alan ve İzmir Körfezi çevresinde bulunan şehir, her yıl İzmir Enternasyonal Fuarı’nı düzenleyen önemli bir fuar merkezi ve liman kentidir.

İzmir’in batısında denizi, plajları ve termal merkezleriyle Çeşme Yarımadası uzanmaktadır. Antik çağların en ünlü kentleri arasında yer alan Efes, Roma’nın imparatorluk devrinde dünyanın en büyük kentlerinden biriydi. Tüm İyonya kültürünün zenginliklerini bünyesinde barındıran Efes, yoğun sanatsal etkinliklerle de adını duyuruyordu. Bu maksatla da bu şehre “Güzel İzmir”, “Eski İzmir” ve “la Perle de l’Ionie” (İyonya’nın İncisi) denilmekteydi.

Bulunduğu konum itibariyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan İzmir’e gelen turistler hem kültür, hem kent, hem de inanç turizmi yapma imkânını elde etmektedir. İzmir’in birbirinden harika 30 ilçesi de görülmeye ve gezilmeye değer yerler arasındadır.

NEVŞEHİR

Nevşehir, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir ildir. Nevşehir, Muşkara adlı bir köy iken, şehir halini almaya başlamasından sonra, 18 yüzyılda Osmanlıca “yeni kent” anlamındaki bugünkü adını almıştır

Nevşehir’de yer alan Kapadokya bölgesi, ülkemize binlerce turistin gelmesini sağlamaktadır. Doğa turizmi için Nevşehir’i tercih eden turistler en çok yöresel eşyaları satın alırken ve tarihi mekânları gezerken harcama yapmaktadır. Doğa Turizmi açısından; Avcılar Seyir Tepesi,Göreme Açık Hava Müzesi,Uçhisar Kalesi,Kültür Turizmi açısında da;Azize Catherine Şapeli,Roma Kalesi ve Mezarı,Özkonak Yeraltı Şehri,Derinkuyu yeraltı Şehri ve bunlarla birlikte Ürgüp-Göreme bölgesi en çok ziyaret edilen yerledir.

BURSA

Türkiye’ye gelen turistlerin en çok harcama yaptığı şehirlerden bir diğeri de Bursa’dır. Bursa tarihi güzellikleri ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Bununla birlikte kış tatili için turistlerin tercih ettiği yerlerden bir tanesidir. Uludağ, Gölyazı, Mudanya ,İznik, Cumalıkızık, Uluabat Gölü, Ulu Cami, Somuncu Baba Türbesi, Emir Sultan Camii, Yeşil Türbe, Tarihi Çınar, Ağlayan Çınar, Bursa Kalesi, Oylat, Keramet Su Kaplıcası, Suuçtu Şelalesi, Doğal mekânlar, Kale ve surlar, Tekkeler, Camiler, Mescitler, Türbeler, Medreseler, Kiliseler, Müzeler, Hanlar, Köprüler, Kaplıcalar VE Kültür merkezleri ile Bursa turistlerin en çok ilgi gösterdiği iller arasındadır.

Türkiye’de bulunan kültürel,tarihi ve doğal zenginliklerin yer aldığı ve turistlerin Türkiye’de en çok ziyaret ettiği şehirler ile ilgili hazırlamış olduğumuz resimlere aşağıdaki galerimizden ulaşabilirsiniz.

YABANCILARIN ZİYARET ETTİĞİ ŞEHİRLERİN FOTO GALERİSİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Adapazarı Gezilecek Yerleri ve Bilgileri başlıklı makalemizde adaapazarı nerede, adapazarı gezilecek yerleri ve adapazarı hakkında bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kırgızistan Gece Hayatının Renkli Görüntüleri

Sevgili gezilecekyer.org okurları bugün sizlerle göğe uzanan dağlar ülkesi olan Kırgızistan gece hayatı ile ilgili bilgiler aktaracağız.Kırgızistan nerede, Kırgızistan gece...

Kapat