Yedigöller Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sevgili gezilecekyer.org okurları bugün sizlere sessiz ve sakin bünyesi, harika manzaraları, değişik tipte arazi şekilleri, yürüyüş yolları, şelaleleri, çeşitli cinste bitki ve ağaçlarıyla; piknik, dinlenme, fotoğraf çekme, spor yapma ve kamp kurma gibi aktiviteleri ile doğal zenginliğin ve insanı dinlendirme özelliği bulunan Yedigöller bölgesi ve Yedigöller Milli Parkı ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Yedigöller Milli Parkı Nerededir ve Ne Zaman Gidilir

Batı Karadeniz Bölgesi’nde, Bolu ilinin kuzeyinde ve Zonguldak ilinin güneyinde yer alan Yedigöller Milli Parkı’na ziyarete gidilebilecek en uygun zamanı nisan-kasım ayları arasıdır.

1642 hektar büyüklüğündeki Yedigöller Havzası, 1965 yılında milli park olarak korumaya alınmıştır. Havza kayan kütlelerin vadilerin önlerini kapatması sonucu oluşan, yüzeysel ve yeraltı akışlarıyla birbirine bağlı, kuzeyden güneye 1500 m. mesafede sıralanmış 7 gölden oluşmuştur. Milli park içindeki “Köyyeri” mevkiinde yeni Bizans dönemine ait bulunan kalıntılardan, eski dönemlerde bölgenin bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmaktadır.

Yedigöller Milli Parkı Hakkında Bilgiler

Yedigöller Bölgesi’nde Hangi Göller Bulunmaktadır

Yedigöller Milli Park bünyesinde Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olarak 7 göl vardır. Bu göller aralarında 100 m. yükselti farkı bulunan iki plato üzerindedir. Ortalama 780 m. yükseklikte olan platodaki göllerin en büyüğü Büyükgöl’dür. En derin yeri ise 15 m’dir. Büyükgöl’ün güneydoğusundaki Deringöl, 20 m. uzunluğundaki akan bölümü ile Büyükgöl’e bağlıdır.

Büyükgöl, Yedigöller’de canlı alabalık yetiştirilmesi için damızlık amaçlı kullanılmaktadır. Ülkemizde ilk alabalık üretme istasyonu 1969 yılında Büyükgöl’de kurulmuştur. Büyükgöl’ün kuzeyinde ise Seringöl bulunmaktadır.

Diğer platodan 100 m. yükseklikteki platonun en geniş gölü Nazlıgöl’dür. Dibinden sızdırdığı bol miktardaki su, gölün kuzeydoğusunda yüzeye çıkarak bir şelalenin oluşmasına sebep olduğundan “Şelale Gölü” adı da verilir. Aynı platoda Sazlıgöl, İncegöl ve Küçükgöl bulunur. Kuzeyden güneye doğru alçalma gösteren bölgede, en yüksek yer 1488 m. ile Eğrikiriş Tepesi, en alçak yer ise 465 m. ile Kirazçatı’dır.

Yedigöller Milli Parkı Bitki Türleri Nelerdir

Yedigöller Milli Parkı bilimsel inceleme ve araştırmalar için de kuvvetli bir altyapıya sahiptir. Çok sayıda bitki türünü içeren milli park, yurdumuzun en güzel, karışık doğal ormanlarına sahiptir. Başlıca ağaç türleri olan kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, titrek kavak, sarı ve karaçam, köknar, fındık, ıhlamur ve dişbudak ağaçları yüksek boylu ve düzgün gövdelidir. Porsuk gibi nesli azalmakta olan bitki türleri de mevcuttur.

Yedigöller Milli Parkı Hayvan Türleri Nelerdir

Yaban hayvanlarından ayı, domuz, kurt, tilki, sansar, sincap, geyik, karaca ve tavşan ile kuşlardan yabani ördek, yabani güvercin ve keklik vardır. Milli Park sahasında 100’ün üzerinde kuş türü tespit edilmiştir. Bu özellikleriyle Yedigöller Milli Parkı tam bir doğa cenneti durumundadır. Her yıl mayıs-eylül dönemlerinde Büyükgöl ve Deringöl’de ücret karşılığı sportif olta balıkçılığı yapılabilmektedir. Göllerde gölalası ve gökkuşağı alabalığı bulunmaktadır.

Yedigöller Milli Parkı içerisindeki “Kapankaya Manzara Seyir Yeri”ne çıkılarak gölleri ve eşsiz peyzaj güzelliklerini görmek mümkündür. Bu güzergâh üzerinde bir de anıt ağaç bulunmaktadır. Ayrıca, milli park içindeki geyik üretme istasyonu ziyaret edilebilir.

Yedigöller Nasıl Gidilir

Batı Karadeniz Bölgesi’nde Bolu’nun 42 km. kuzeyinde Zonguldak’ın güneyinde yer alan Milli Parka Ankara–İstanbul karayolunun 152. km’sindeki Yeniçağa ve 190. km’sindeki Bolu’dan kuzeye ayrılan yollarla ulaşılır. Kışın Bolu–Yedigöller güzergâhı (karla) kapalı olduğundan ulaşım, Yeniçağa–Mengen–Yazıcık veya Devrek- Yazıcık üzerinden yapılır.

Sessiz ve duru bir doğal güzellikleri barındıran Yedigöller, şehir yaşamının yorucu ve bunaltıcı etkisinden kaçmak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir. Yedigöller Milli Parkı ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

YEDİGÖLLER FOTO GALERİSİ VE RESİMLERİ

 

Bir önceki yazımız olan Malatyada Gezilecek Güzel Yerler başlıklı makalemizde malatya gezilecek yerler, malatya nerede nasıl gidilir ve malatyada ne yenir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Malatyada Gezilecek Güzel Yerler

Aslında Türkiye’de gezilecek ve görülmeye değer birçok Şehir ve bu Şehirlerin güzellikleri bulunmaktadır. Onlardan biride Malatya ilidir. Bizler gezilecekyer.org olarak ...

Kapat