Yedigöller Nerede – Yedigöller Hakkında Bilgi

Batı Karadeniz Bölgesi’nin en çok ziyaret çeken destinasyonlarından biri olan Yedigöller, Bolu iline bağlı bir milli parktır.

Yedigöller Nerede – Yedigöller Hakkında Bilgi

yedigöller 1

yedigöller

Yedigöller, heyelan sonucu oluşmuş göllerin adeta gömülü olduğu bir orman cennetidir. Yeşilin her tonunun ve daha birçok rengin yer aldığı muhteşem doğası ile Yedigöller Milli Parkı, hem yurt içi, hem de yurtdışı kaynaklı ziyaretlere yoğun bir şekilde maruz kalmaktadır. Milli parka, kışın karlı dönemlerde ulaşım zorluğu nispeten yaşanabildiğinden bu bölgeye yapılacak ziyaretler için en ideal dönem bahar aylarını kapsamaktadır. Özellikle sonbahar aylarında Yedigöller, inanılmaz manzaralarla ziyaretçilerine adeta göz banyosu yaşatmaktadır.

Yedigöller e Nasıl Gidilir

Yedigöller’e karayolundan ulaşım söz konusudur. Bolu ilinin Mengen ilçesi üzerinden bölgeye ulaşılabilmektedir. Ankara- İstanbul otoyolundan gelindiğinde ise Yeniçağa çıkışından çıkılarak milli parka erişilebilmektedir. Ancak, kışın hemen hemen tüm aylarda yoğun kar alan bölgede bu yolların birçoğu kullanılamaz durumda olduğundan, Yeniçağa-Mengen-Yazıcık hattında açık tutulan yoldan ulaşım mümkün olmaktadır.

Yedigöller Milli Parkı kapsamındaki ormanlarda en çok bulunan ağaç türü kayın ağacıdır. Kayın ağacı dışında, gürgen, kızılağaç, meşe, karaçam, sarıçam, ıhlamur gibi birçok ağaç çeşidine bu bölgede rastlamak mümkündür.

Yedigöller Milli Parkı’nda yer alan göllerde alabalık yetişmektedir. Türkiye’nin ilk alabalık çiftliği bu parkta kurulmuştur.  Milli park statüsünde olduğundan etkili bir koruma altında tutulan Yedigöller’de yaban hayatın korunmasına da önem verilmektedir. Bölgedeki ormanlarda karaca, geyik, yaban domuzu, tilki, sincap, kurt gibi yabani hayvanlar yaşamaktadır.

Yedigöller de Ne Yapılır

Yedigöller Milli Parkı; günübirlik yürüyüşler, kamplar, fotoğraf gezileri, piknikler için uygun, eşsiz güzellikte bir ortamdır. Bölgedeki manzarayı en iyi şekilde görebilmek ve görüntüleyebilmek için yapılmış olan Kapankaya seyir yerine çıkılması tavsiye edilmektedir.

Yedigöller Otelleri

Yedigöller Milli Parkı’nda konaklama imkanı da sunulmaktadır. Bungalovlarda ve misafirhanede kalınabileceği gibi kampçılık için ayrılan alanda karavan ve çadırla da konaklama mümkündür. Ayrıca, ziyaretçilerin gün içinde yeme- içme ihtiyaçlarını karşılamak adına parktaki dinlenme tesisleri, kır gazinosu gibi mekânlar hizmet vermektedir.

Yedigöller Görülecek Yerler

Yedigöller Milli Parkı’na gidildiğinde görülmeden dönülmemesi gereken unsurlardan biri anıt ağaçtır. Anıt ağacı, Kapankaya seyir yerinden görmek olası olduğu gibi, levhalar ile işaret edilen patika yol takip edilerek ağacı yakından görmek de mümkün hale getirilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • dubai
  • Kayseri


Benzer yazılar