Yerebatan Sarnıcı Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Sevgili gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere İstanbul’un ve hatta Türkiye’nin en önemli kültür merkezlerinden biri olan Yerebatan Sarnıcı ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Yerebatan Sarnıcı Nerededir?

 Kapalı Bizans sarnıçlarının en büyüğü olan ve toplumda “Yerebatan Sarayı veya Yerebatan Sarnıcı” diye isimlendirilen Basilika Sarnıcı, İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Ayasofya’dan Cağaloğlu’na giden cadde üzerinde yer almaktadır.

Yerebatan Sarnıcı Hakkında Bilgiler

 İki imparatorluğa ev sahipliği yapan, İstanbul’un eşsiz güzelliklerinden Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’daki en büyük kapalı sarnıçtır. Bizans imparatoru I. Justinianus tarafından 542 yıllarında yaptırılan bu büyük yeraltı sarnıcı, suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görülen mermer sütunlar nedeniyle halk arasında “Yerebatan Sarayı” olarak da isimlendirilmiştir. Sarnıcın bulunduğu yerde daha önce bir Bazilika bulunduğundan, Bazilika Sarnıcı olarak da bilinmektedir. Sarnıç, uzunluğu 140 m. genişliği 70 m. dikdörtgen biçimde bir alanı kapsayan dev bir yapıdır. 52 basamaklı taş bir merdivenle inilen Yerebatan Sarnıcı’nın içerisinde her biri 9 metre yüksekliğinde 336 sütun ile görkemli Medusa Başı bulunmaktadır. Yerebatan’a indiğinizde, sizi dış dünyadan koparan, huzur, sessizlik ve biraz da ürperti içinizi kaplamaktadır.

Medusa Başı

 Sarnıcın kuzeybatı köşesindeki iki sütunun altında kaide olarak kullanılan iki Medusa başı Roma Çağı heykel sanatının şaheser örneklerindendir. Medusa’yla ilgili mitolojiye dayandırılan birçok söylenti bu yapıyı daha da gizemli kılmaktadır. Bir söylentiye göre Medusa Yunan Mitolojisinde yeraltı dünyasının dişi canavarı olan üç Gorgonadan biridir. Bu üç kız kardeşten yalnızca Yılan Başlı Medusa olumludur. Ve kendisine bakanları taşa çevirme gücüne sahiptir. 0 dönemde büyük yapıları ve özel yerleri kötülüklerden korumak amacıyla Gorgona kafalarının resim ve heykellerinin konulduğu, Medusanın da bu düşünceyle buraya konulduğu sanılmaktadır.

Yine bir rivayete göre Medusa siyah gözleri, uzun saçları ve güzel vücudu ile övünen bir kızdır. Yunanlı Tanrı Zeus’un oğlu Perseus’u sevmektedir. Tanrıca Athene’de Perseus’u sevmekte ve Medusa’yı kıskanmaktadır. Athene Medusa’nın saçlarını korkunç yılanlar biçimine sokar. Artık Medusa kime baksa, baktığı kimse taş kesilir. Perseus Medusa’nın büyülendiğini düşünerek başını keser ve kesik başı eline alarak savaşlara katılır. Başı görenler taş kesilir ve Perseus savaşları kazanır.

Medusa’nın başının yer aldığı heykel sütun ve sarnıcın yapımında görev alan 7000 köle içinde ölenlerin anısına yapılan Ağlayan Sütun, şimdilerin dilek sütunu yer almaktadır.

Hâlihazırda İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş. tarafından işletilen Yerebatan Sarnıcı, müze olmanın yanında ulusal ve uluslararası birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Yerebatan Sarnıcına Nasıl Gidilir?

Yerebatan Sarnıcı konum itibariyle bulunması kolay bir lokasyonda yer almaktadır. Toplu taşıma araçlarından Tranvayı kullanarak Sultanahmet durağında inerek gidebilirsiniz.

Yerebatan Sarnıcı Giriş Saatleri

Haftanın yedi günü ziyarete açıktır. İstisnai olarak dini bayramların birinci günü ise saat 13.00’de açılmaktadır.

  • Kış saati uygulaması: 09.00-17.30
    • Yaz saati uygulaması: 09.00-18.30

Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti

Giriş ücret tarifesi öğrenci 5 TL, Tam 10 TL’dir.

Yerebatan Sarnıcı gezilecek yerler ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

YEREBATAN SARNICI FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Nemrut Nerededir ve Hangi Bölgededir? başlıklı makalemizde nemrut gezilecek yerler, nemrut hangi ilde ve nemrut nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kemer Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle, muhteşem denizi, doğal güzellikleri, çam ormanları, tabiat parkları, koyları ve plajları, lüks tatil köyleri, otel...

Kapat