Yeşil Burun Adaları Gezilecek Yerleri

Yeşil Burun Adaları Gezilecek Yerleri; Birden fazla adadan oluşan Yeşil Burun adlı ülke, resmi adı ile Cape Verde olarak bilinmektedir. Atlas Okyanusu’nun orta kesiminde, Batı Afrika’da yer almaktadır.

Yeşil Burun Adaları Gezilecek Yerleri

Moritanya ve Senegal açıklarındaki yaklaşık 10 ada ve 8 adacıktan oluşan ülkenin başkenti Praia kentidir. Adaların toplam yüzölçümü ise 4.033 kilometre kareden oluşmaktadır.

Yeşil Burun Adaları Nüfusu

Ülkenin nüfusu son verilere göre 567.000 kişiden oluşmaktadır. Nüfusun yaklaşık yüzde 70’ini Avrupalılar ile Afrikalıların karışımı olan Mulattolar oluşturmaktadır. Geriye kalan nüfus ise Afrikalı siyahlar ve Avrupalı beyazlardan oluşur.

Yeşil Burun Adaları Önemli Şehirleri

Praia: Ülkenin en büyük kenti ve başkentidir. 131.453 kişilik bir nüfusa sahip olan şehir, son derece tarihi bir geçmişe sahiptir. Güzel plajlara ve tarihi mekânlara sahip olan kent, gezilecek önemli bir mekândır.

Mindelo: Ülkenin ikinci büyük şehridir ve 70.000 civarında bir nüfusa sahiptir. Muhteşem doğası ve limanı ile dikkat çeken şehir, son derece heyecan vericidir.

Santa Maria: Yeşil Burun adasının üçüncü büyük şehridir ve son derece sakindir. Yaklaşık 6.500 civarında bir nüfusa sahiptir olan şehir, birçok güzel plajı bünyesinde barındırır.

Yeşil Burun Adaları Din ve Konuşulan Dil

Ülkenin resmi dili Portekizce ve yerel hakların konuştuğu Cabo Verde Kreolüdür. Ülkede yaşayanların neredeyse hepsi Hıristiyanlık inancına mensuptur. Çoğunluğu Katolik olan halkın az bir kısmı ise Protestandır.

Yeşil Burun Adaları İklim/ Ne Zaman Gidilir

Volkanik kökenli adalardan oluşan ülkede genel olarak ılıman bir iklim hakimdir. Bu yüzden sıcaklıklar son derece yüksektir. Zaman zaman düzensiz yağışların da olduğu adada kuraklık da kendisini gösterebilmektedir. Ağustos ve Ekim ayları arası genellikle yağışlıdır. Bu dönem dışında ülkeye gitmek daha mantıklı olacaktır.

Yeşil Burun Adaları Gezilecek Yerler

Ülkede gezilecek muhteşem yerler mevcuttur. Boa Vista plajı, bembeyaz kumsallara sahip ve akvaryum temizliğindeki denizi ile dikkat çeken harika bir yerdir. Burada gönül rahatlığı ile güneşlenip, denizin tadını çıkarabilirsiniz. Santa Maria ise bir başka güzel kumsala sahip mekândır. Sal Rei bölgesine gidip doğa ile denizin uyumunu izleyebilirsiniz. Fogo Ulusal Parkı ise ziyaretçilerin ilgisini çeken muhteşem başka bir bölgedir. Bu ulusal park içerisinde farklı kuş türlerine rastlayabilir, değişik bitkileri yakından görebilirsiniz. Ribeira Grande ise eski bir volkan olup, turistler tarafından sık sık ziyaret edilen bir diğer güzel bölgedir. Volkana çıkılan yol tarihidir ve küçük patikalardan oluşmaktadır.

Yeşil Burun Adaları Tarihi Yerleri

Ülkede tarihi anlamda gezilecek güzel yerler mevcuttur. Praia şehri bu anlamda zengindir. Şehrin Cidade Velha adı verilen ve tarihi bir yapıya sahip olan eski yerleşim bölgesi mutlaka gezilmelidir. Tarihi bir semt olan bu mekânı gezmek sadece yarım gününüzü alacaktır. Şehirdeki Praia Katedrali de çok eski dönemlerden kalma bir diğer tarihi yapıdır.

Yeşil Burun Adaları Gece Hayatı

Ülkede çok hareketli olmasa da gece hayatı vardır. Özellikle başkentte her keseye uygun gece kulüpleri ve barlar mevcuttur.  Diğer bir alternatif ise sık sık düzenlenen geleneksel yerel festivallerdir. Bu festivallere katılıp, eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Kreol Jazz Festivali, ülkenin en ünlü festivalidir ve 3 gün boyunca devam etmektedir.

Yeşil Burun Adaları Ne Yenir/ Ne İçilir

Ülke mutfağı genellikle ton balığı ağırlıklı yemeklere sahiptir. Lagostada adı verilen ıstakoz tabağı, ülkenin en meşhur yemeklerinin başında gelmektedir. Patates, mısır, tavuk ya da balıkla yapılan Cachupa adlı yemek de mutlaka tadılması gereken lezzetler arasındadır. Tosta Mista ismindeki peynirli sandviçler de son derece meşhurdur. İçecek olarak da Strela adındaki yerel bira tercih edilebilir.

Yeşil Burun Adaları Nasıl Gidilir

Türkiye’den direkt olarak uçuşun bulunmadığı ülkeye Portekiz üzerinden aktarmalı olarak gidebilirsiniz.

Yeşil Burun Adaları Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Kıbrıs Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Gemi Müzesi, Girne Kalesi ve Girne Kapısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kıbrıs Gezilecek Yerleri

Kıbrıs Rum Kesimi Gezilecek Yerleri; Kıbrıs Adası; Türk ve Rum ortaklığında kurulan, fiili olarak adanın tamamını oluşturmaktadır. Kıbrıs Gezilecek Yerleri Akdeniz'in Avrasya'ya...

Kapat