Zeugma Mozaik Müzesi Nerededir?

Sevgili gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle, şaheser mozaiklerin yer aldığı ve Dünya’nın en büyük ikinci mozaik müzesi olarak da faaliyet gösteren Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi ile bilgiler paylaşacağız.

Zeugma Mozaik Müzesi Nerededir

Zeugma, Gaziantep’in Nizip ilçesinin l0 km. doğusunda, Birecik Baraj Gölü kıyısında, yer almaktadır.

Zeugma Mozaik Müzesi Hakkında Bilgiler

Zeugma Antik Kenti, MÖ 300’de Büyük İskender tarafından ”Selevkia Euphrates” adıyla kurulmuş ve MÖ 31’den itibaren tamamıyla Roma İmparatorluğuna bağlanarak ”köprü”, ”geçit” anlamında kullanılan ”Zeugma” adını almıştır. Gerek mimarisi, gerekse teknolojik açıdan dünyanın önde gelen mozaik müzelerinden olan Zeugma, gerek yapısal kompleksi gerekse içinde yer alan eserleri açısından dünyanın en önemli müzeleri arasında yer almaktadır.

Zeugma’daki mozaikler on üç renk armonisinden oluşmaktadır. Üç blok olarak inşa edilen Zeugma Mozaik Müzesi, mozaik ve arkeoloji müzeleriyle sergi ve konferans salonu olarak hizmet vermektedir. Müzede Zeugma’dan gelen mozaikler bulunmaktadır. Ayrıca Dünyaca ünlü “Çingene Kızı” mozaiği de burada sergilenmektedir. Zeugma Mozaik Müzesi koleksiyonunda bulunan; Roma ve geç antik döneme ait 2.448 m2 mozaik,140 m2 duvar resmi,  4 Roma dönemi çeşmesi,   20 sütun,  4 kireç taşından yapılmış heykel, tunç Mars Heykeli, mezar stelleri, lahitler ve mimari parçalar restorasyonu yapılarak teşhir edilir hale getirilmiştir.

Zeugma Mozaik Müzesi Çingene Kızı Mozaiği

Gaziantep iline bağlı Nizip ilçesinin 10 kilometre doğusunda yer alan Zeugma antik kentinde yer alan Çingene Kızı Mozaiği, Belkıs Harabelerinin kurtarılması sırasında bir villanın 300m2‘lik tabanının parçası olarak, üzerindeki sütunun kaldırılmasıyla bulunmuştur. Çingene Kızı mozaiğine konu olan kişinin cinsiyeti bir tartışma konusu olmakla beraber; figürün Yer Tanrıçası ve tanrıların anası Gaia veya Büyük İskender olduğuna dair farklı görüşler bulunmaktadır. Gizemli bakışları ile Zeugma’nın en önemli simgesi haline gelen, Çingene Kızı Mozaiği, Zeugma Mozaik Müzesi’nde en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir.

Zeugma Mozaik Müzesi Ziyaret Saatleri

Nisan-Ekim-Yaz Açılış Saati: 09:00—-Nisan-Ekim-Yaz Kapanış Saati: 19:00—-Kasım-Mart-Kış Açılış Saati: 09:00—-Kasım-Mart-Kış Kapanış Saati: 17:00

Zeugma Mozaik Müzesi Giriş Ücreti

Haftanın her günü ziyaretçilerine açık olan Zeugma Mozaik Müzesi’ne giriş ücreti 15 TL’dir.

Zeugma Mozaik Müzesi Nasıl Gidilir

Gaziantep’e hemen hemen her gün birçok havaalanından aktarmalı ya da direkt uçuşlar bulunmaktadır. Şehir merkezine ulaştıktan sonra Gaziantep’e 10 km. mesafede yer alan Nizip İlçesinden Zeugma Antik Kenti’ne ulaşabilirsiniz. Antik kentin şehir merkezine uzaklığı ise; 50 km. dir.

Zeugma Mozaik Müzesi ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

Zeugma Mozaik Müzesi Foto Galerisi

 

Bir önceki yazımız olan Çıldır Gölü Nerededir? Nasıl Gidilir? başlıklı makalemizde çıldır gölü gezilecek yerler, çıldır gölü hangi ilde ve çıldır gölü nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

zeugma mozaik müzesi nerede

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Çıldır Gölü Nerededir? Nasıl Gidilir?

Değerli gezilecekyer.org okuyucuları yazımızda sizler için Doğu Anadolu’nun en büyük ikinci gölü olan Çıldır Gölünü sizler için araştırdık. Çıldır gölü...

Kapat