Zürih Hakkında Bilgi ve Gezilecek Yerleri

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, Dünya’nın en güvenli, en konforlu ve en pahalı şehirlerinden, kartpostal şehir olarak da anılan ve İsviçre’nin en büyük kenti olan Zürih ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Zürih Nerededir

Deniz seviyesinden 408 metre yüksekte bulanan Zürih, adını taşıyan Zürih Gölü’nün kuzey kıyısında, Alp Dağları’na 30 km. mesafede, batı ve doğusunda ağaçlıklı tepelerin olduğu bir bölgeye yer almaktadır.

Zürih Hakkında Bilgiler

İsviçre, Avrupa’nın en yüksek gelirli ülkeleri arasından üs sıralarda yer almaktadır. Zürih ise İsviçre’nin lokomotifi durumundadır. Bu nedenle Zürih İsviçre’nin ekonomik, kültürel ve yönetsel başkenti ve yaklaşık olarak 1,9 milyon nüfusu ile İsviçre’nin en kalabalık şehridir. Zürih, ekonomisi, kültürel bir merkez olması ve yüksek yaşam standartları sebebiyle insanların en çok yaşamak istediği şehirlerarasında yer almaktadır. Tüm dünyada bankacılık denilince ilk akla gelen kent olan Zürih, Avrupa’nın en önemli finans ve ticaret merkezlerinden biridir. Bir dünya kenti olarak, tüm dünyada gerek temizliği, gerek düzeni ve gerekse doğal güzellikleri açısından en çok turist çeken bölgelerin başında olan Zürih, seçkin eğlence mekânları, müzeleri, tarihi alanları, yeşilliklerle dolu yaşam alanları meraklılarını beklemektedir.

Zürih Gezilecek Yerler

 Zürih Gölü

Zürih’in güneydoğusunda bulunan Zürih Gölü, Zürich, Schwyz ve St. Gallen kantonlarıyla ile çevrelenmiştir. 42 km uzunluğunda bir muz şeklinde olan Zürih Gölü, buzullardan doğan “Linth Nehri” üzerinde ortaya çıkmıştır. Zürih Gölü ve Obersee yani yukarı Göl olmak üzere Zürih Gölü iki kısımdan oluşmaktadır. 88.7 km2lik alanıyla UNESCO Dünya Kültür mirası olan Zürih Gölü üzerinde Ufenau ve Lützelau adında iki ada bulunmaktadır. Tarih öncesi kazık temelli evlerden oluşan kalıntıları ile sağ ve sol sahil yerleşim yerleriyle Zürih Gölü, Zürih gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalıdır.

Fraumünster

Nehrin batı yakasında yer alan bu katedral, 13.  yy.dan kalma. 1967 yılında, vitraylarını Rus-Fransız ressam  Marc Chagall tarafından tasarlamıştır.9. yüzyıldan beri latince olarak Monasterium Thuricense şeklinde anılan Fraumünster, 14. yüzyıldan 1524’e kadar “Gotshus zu Frowenmünster” (Kadınlar Kilisesi) şeklinde kullanılmıştır. Münsterhof Meydanı‘nda konuşlanmış olan mimari yapıt İsviçre’nin en önemli görkemli yapıtlarından biri olarak kabul edilmektedir. Roma mimarisinin en güzel örneğini yansıtan kilise, üzerine eklenen vitray kısımları ile farklı bir atmosfer yaratmaktadır. Ayrıca kilisenin bir diğer dikkati çeken yanı ise üzerinde görülen mavi uçlu kule oluşturmaktadır.

Zürih Gezilecek Diğer Yerler

 • Lindenhof
 • The Grossmünster
 • Bahnhofstrasse
 • Kunsthaus Zürich
 • Peters Kilisesi
 • Le Corbusier Haus
 • İsviçre Ulusal Müzesi
 • Rietberg Müzesi
 • Uetliberg
 • Zürich Zoologischer Garten
 • Zürih Opera Binası
 • Zurich Altstadt
 • Zürih Botanik Bahçesi
 • Zürih Opera Binası

Zürih Gece Hayatı

Avrupa’nın en yüksek gelirli şehirlerinden olan Zürih’te gece hayatı oldukça hareketli ve renkli geçmektedir. Büyük ya da küçük eğlence, sessiz ya da gürültülü bir gece arayanlar için farklı seçenekleri bulunan şehrin, en iyi bar ve kafeler Limmat nehri boyunca Niederdorf bölgesinde yer almaktadır. Şehirde canlı müzik sunan rock ve caz mekânlarından, salsa, dans klüpleri, barlar ve hatta opera’ya kadar çok çeşitli mekanlardan zevkinize uygun yerleri değerlendirebilirsiniz. Nelson, Frauenbad, Oepfelchammer, Acqua, Rheinfelder Bierhalle, Club Q, Kaufleuten, Mannerbad, Widder Bar Zürih’te gidilecek eğlence mekanları arasında yer almaktadır.

Zürih Ne Zaman Gidilir

Kış aylarında oldukça soğuk olan bu şehirde yaz aylarında sıcaklık bunaltıcı sıcaklıklara ulaşmamaktadır. Zürih’i her mevsim ziyaret etmeyi mümkündür ancak şehre daha çok bahar ve yaz aylarında gidilmesi daha uygundur.

Zürih Nasıl Gidilir

Zürih Havaalanı İsviçre’nin en büyük ve en yoğun havaalanlarından biridir. Türk Hava Yolları ve Pegasus’un Zürih’e direk olarak hemen hemen her gün düzenli uçuşları bulunmaktadır. Ayrıca Zürih Havaalanı’nın hava trafiği düşünüldüğünde buraya aktarmalı uçuşları da inceleyebilirsiniz. Yaklaşık olarak 3 saat kadar süren direk uçuşlar ile buraya ulaşmanız mümkündür. Şehir merkezinin 13 km kuzeyinde yer alan Zürih Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşabilmek için en hızlı yol trenlerdir. Bunun dışında otobüs ve taksiler ile de şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Zürih Nerede Kalınır

 • Renaissance Zürich Tower Hotel
 • Zurich Marriott Hotel
 • Wıdder Hotel
 • Baur Au Lac
 • Hotel Eden Au Lac
 • Alden Luxury Suite Hotel

Zürih gezilecek yerler ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

ZÜRİH GEZİLECEK YERLERİ VE FOTO GALERİSİ

Bir önceki yazımız olan Cape Town Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde Cape Town gece hayatı, Cape Town gezilecek yerler ve Cape Town hakkında kısa bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Rize Kalesi Gezilecek Yerleri ve Bilgileri

Sevgili gezilecekyer.org okuyucularımız bu yazıda Tarihi yerleri severlerin dikkatini çekebilecek bir yeri görüntüsüyle, manzarasıyla sizleri büyüleyecek Rize Kalesini aktaracağız. Rize...

Kapat