Ahaggar Dağları

Ahaggar Dağları; Sahra’nın derinliklerinde manzarası, efsaneleri ve insanları ile Bin Bir Gece Masallarını aratmayacak bir ülke yer alır…

Ahaggar Dağları

Sahra’da özellikle güneş tepedeyken, ufuk hiç görünmez, yalnızca sınırları çok yakında ya da uzakta olabilecek bulanık bir belirsizlik hâkimdir. In Salah vahasından, büyük çölün ortasına doğru güneye ilerledikçe, yoğunlaşan opaklığın her iki tarafı da kaplayan karartının yavaş yavaş farkına varırsınız.

Ahaggar Dağları Nerede

Bu gidiş aşamalı olarak, yüksek ve sonsuz görünen bir uçuruma, yani Cezayir’deki Ahaggar masifinin en dıştaki burcuna varır. Ne tuhaftır ki, Afrika’nın o uzun sürprizler listesinde bile bir sürpriz olarak ortaya çıkan Ahaggar, Sahra okyanusunda kurulmuş yaklaşık olarak Fransa büyüklüğünde dev bir adadır. Üç tarafı taşkın uçurumlarla çevrilmiş Ahaggar, batıda Susuzluk Diyarı olarak bilinen, eski günlerde kervanın arkada bıraktığı bir gezginin derhal öldüğü Tanezrouft’a sokulur.

Ahaggar Dağları Hakkında Bilgi

Hoggar adıyla da tanınan Ahaggarlar, sıra dağlar olarak bilinmelerine karşın, yüksek bir granit platodur. Atakor denilen orta kısmında lavlar, graniti 180 metre boyunca bazaltla kaplamış, kocaman bir cüruf yığınının yüzeyi gibi kırmış ve yararak parçalamıştır.

Aralarından bir başka volkanik kaya olan fonolit kulelerin yaklaşık 3000 metreye yükselen akıl almaz dizilimi yükselir. Kayalar soğudukça, genellikle org borularına benzetilse de, devasa kuşkonmaz demetleri kadar hiçbir şeyi andırmayan uzun prizmatik şekillere bölünür. 777 km2 lik bir Atakor alanında zaten, düş gücünü aşan bu manzarayı beklenmedik şekillerle donatan 300’den fazla monolit vardır. En az 2000 yıl boyunca Ahaggar’la ilişkide olan göçebe Tuaregler, buraya “dünyanın sonu”, “Assekrem” adını verdiler.

Sahra Çölü Ahaggar Dağları

Ahaggar masifinin tamamında çok az olmakla beraber, dağların arasında artık hiç yeşillik yoktur.

Yağış arasıra meydana gelir ve kısa sürer, ancak buharlaşmayı geciktiren dik yamaçlı kanyonlarda, derinliklerinde bir serinlik ve yeşillik yanılsaması vaat eden havuzlarda toplanır. Az sayıda olasalar da, Tuareg’teki sürüler için büyük önem taşırlar.

Ahaggar Dağlarında Yaşayan Halk

Ahaggarlı Tuaregler dikkat çekici bir kavimdir. Uzun boylu ve açık tenli erkekleri, ergenliklerinden itibaren, bazılarına göre kötü ruhların ağzından görmesini önlemek için yaşmak takar. Uzun kılıç, hançer ve beyaz antilop derisinden yapılmış kalkanlar vardır. Bazı otoritelere göre onlar, MÖ 1000’lerde Libya’dan akın eden esrarengiz savaşçıların soyundan gelirler ve Tassili’nin kayalarına resmedilmişlerdir.

Ahaggar Dağları Resimleri Görselleri >>>>>>>>>

Bir önceki yazımız olan Tassili N’Ajjer başlıklı makalemizde Tassili N’Ajjer, Tassili N’Ajjer Hakkında Bilgi ve Tassili N’Ajjer Nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • ялта фото
  • фото баку 2015

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ahaggar Dağları için yorumda bulun

    Ahaggar Dağları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ahaggar Dağları için ilk yorumu yapabilirsin.