Alanya – Alanya Gezilecek Yerler

Akdenizin incisi olan Antalya ilimize bağlı bir ilçedir. Muhteşem doğasıyla denizi bir arada sunan Alanya, yaz tatilinizin tadını doya doya çıkaracağınız bir tatil sunmaktadır.

Alanya – Alanya Gezilecek Yerler

alanya nasıl bir yer

Alanya hakkında bilgi

Antalya’nın bir ilçesi olan Alanya Akdeniz bölgemizde bulunmaktadır. 2013 yılı verilerine göre kır ve şehir toplam 264.692 kişilik bir nüfusu vardır. Yaz aylarında bu sayı en az iki katına çıkmaktadır.

Alanya Kent Merkezi Gezisi

Alanya’nın tarihi kent merkezi gezisine, limandan başlamakta yarar var. Eğer yaz aylarında iseniz bu gezi için ya sabahın saatlerini, ya da sıcağın etkisini kaybetmeye başladığı akşamüzerini ayırın. Geziye limanın hemen yanı başındaki Kızıl Kule ’den başlayabilir, Tersane’yi, kalenin orta bölümünü ve tepedeki iç kaleyi dolaşabilirsiniz. Gençler yürüyerek, yaşlılar otomobille çıkmalı. Hangi gruba girdiğinize kendiniz karar verin.

Kızıl Kule:Alanya’nın en etkileyici yapısı ve neredeyse simgesi. 1226 yılında Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından. Yüksekliği 33 mt. 5 katlı. Girişi ücretli. Alanya Müzesi’nin etnografik eserler bölümü, Osmanlı dönemine ait giysiler ve yöre el sanatları ile bunların üretildiği tezgahlar.

Tersane:Kızıl Kule’den sonra surlara bitişik patika ile 200 m ötede. Sultan Keykubat tarafından Kızıl Kuleden 2 yıl sonra.

Alanya Kalesi:Kaleye iki yoldan gidilir. Biri çarşıdan, Kuyularönü camisinin hemen arkasından, diğeri de Damlataş Mağarası yönünden. İkinci yolu inerken kullanmak üzere çıkışta ilk yolu tercih etmekte yarar var.

İç kaleye çıkarken yol üzerinde iki tarihi kapı var. 11.yy Bizans kilisesi olan ve sonradan camiye çevrilen Arap Evliyası, Süleymaniye Camii, hemen yanında restore edilerek lokanta, bar, kafeterya ve otel olarak kullanılan Bedesten. Kale komutanının oturduğu Ehmedek, Selçuklu ve Osmanlı’lardan kalma küçük Alanya evleri, Akşebe Sultan Mescidi ve Türbesi var sırada.

Alanya Resimleri

 

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan SAMSUN'DA GEZİLECEK YERLER başlıklı makalemizde gezelim görelim samsun, samsun gezi rehberi ve samsun gezilecek görülecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • oylat kaplıcaları

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Alanya – Alanya Gezilecek Yerler için yorumda bulun

    Alanya – Alanya Gezilecek Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Alanya – Alanya Gezilecek Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.