Alanya Gezilecek Yerler – Alanya Merkez

“Alanya Gezilecek Yerler – Alanya Merkez” başlıklı makalemizde size, Antalya’nın en çok turistin ziyaret ettiği ilçesini tanıtacağız. Muhteşem denizi ve kumu ile Alanya harika bir tatil beldesidir.

Alanya Gezilecek Yerler – Alanya Merkez

Alanya’nın tarihi kent merkezi gezisine, limandan başlamakta yarar var. Eğer yaz aylarında iseniz bu gezi için ya sabahın saatlerini, ya da sıcağın etkisini kaybetmeye başladığı akşamüzerini ayırın. Geziye limanın hemen yanı başındaki Kızıl Kule ’den başlayabilir, Tersaneyi, kalenin orta bölümünü ve tepedeki iç kaleyi dolaşabilirsiniz. Gençler yürüyerek, yaşlılar otomobille çıkmalı. Hangi gruba girdiğinize kendiniz karar verin.

Kızıl Kule: Alanya’nın en etkileyici yapısı ve neredeyse simgesi. 1226 yılında Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad tarafından. Yüksekliği 33 m. 5 katlı. Girişi ücretli. Alanya Müzesi’nin etnografik eserler bölümü, Osmanlı dönemine ait giysiler ve yöre el sanatları ile bunların üretildiği tezgahlar.

Tersane: Kızıl Kule’den sonra surlara bitişik patika ile 200 m ötede. Sultan Keykubad tarafından Kızıl Kuleden 2 yıl sonra.

Alanya Kalesi: Kaleye iki yoldan gidilir. Biri çarşıdan, Kuyularönü camisinin hemen arkasından, diğeri de Damlataş Mağarası yönünden. İkinci yolu inerken kullanmak üzere çıkışta ilk yolu tercih etmekte yarar var.

İç kaleye çıkarken yol üzerinde iki tarihi kapı var. 11.yy Bizans kilisesi olan ve sonradan camiye çevrilen Arap Evliyası, Süleymaniye Camii, hemen yanında restore edilerek lokanta, bar, kafeterya ve otel olarak kullanılan Bedesten. Kale komutanının oturduğu Ehmedek, Selçuklu ve Osmanlı’lardan kalma küçük Alanya evleri, Akşebe Sultan Mescidi ve Türbesi var sırada.

Alanya Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Miami - Miami Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde dünya gezilecek yerler, miami de gezilecek yerler ve miami de yaşam hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • ALANYA
  • alanya gezilecek yerler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Alanya Gezilecek Yerler – Alanya Merkez için yorumda bulun

    Alanya Gezilecek Yerler – Alanya Merkez için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Alanya Gezilecek Yerler – Alanya Merkez için ilk yorumu yapabilirsin.