Alara Kalesi Nerede (Kibyra Cibyra)

Alanya’nın 37 Km batısında yer alan Alara Kalesi, 1232 yılında Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad zamanında yaptırılmış bir kaledir. Kalenin bulunduğu bölge deniz kıyısından yaklaşık 7Km kadar içeride bulunmaktadır.

alara kalesi nasıl gidilir

alara kalesi fotoğrafları

Alara Kalesi Hakkında Bilgi ve Alara Kalesi Tarihi

Tarihteki en önemli güzergâhlardan biri olan İpek Yolu üzerinde yer alan Alara Kalesi, o dönemde, Alara Çayı’nın kıyısında yer alan Alara Han’a gelen ve konaklayan misafirlerin güvenliğini sağlayabilmek amacı ile yapılmıştır. İç ve dış kale olmak üzere iki kısma ayrılan kale, yaklaşık 500 Metre yüksekliği olan bir tepe üzerinde kurulu olup, etkileyici bir görselliğe sahiptir.

Alara Kalesi Nerede (Kibyra Cibyra) Alara Kalesi Gezilecek Yerler

Antalya Gezilecek Yerler – Alanya Gezilecek Yerler

Alara Kalesi, henüz “ören yeri” ilan edilip gerekli düzenlemeler yapılmadığı için ziyaretçilerinin güvenliğine ve rahatına dair herhangi bir çalışma da gerçekleştirilmemiştir. Bu nedenle bölgeye ve kaleye yapılan ziyaretlerde doğanın hazırlayabileceği kötü sürprizlere ve tuzaklara hazırlıklı olunmalı, yöre insanlarından bölgeyi iyi bilen bir rehber eşliğinde gezinti yapmak tercih edilmelidir.

Alara Kalesi ziyaretlerinde Alara Han, Alara Çayı ve etrafı da mutlaka gezilmeli, doğanın sunduğu görsel şölen ile gözlere ziyafet çekilmelidir. Kaleye yaklaşık 120 adet basamağı bulunan, karanlık bir dehliz içinde yer alan merdiven ile girilebilmektedir. Kale içindeki kayaların oyulması ile oluşmuş birçok tünel dikkat çekmektedir.

Kale içinde küçük bir saray, bir hamam ve çeşitli amaçlarla kullanılan farklı ebatlarda odalar yer almaktadır.

Alara Kalesi nde Ne Yenir

Günümüze kadar kuruduğuna hiç şahit olunmayan Alara Çayı etrafında piknik yapmaya elverişli alanlar yer almaktadır. Bu bölgede balık çeşitleri yenmesi muhtemel en lezzetli yemek türüdür. Alara Çayı’nda bulunan balıklardan bazıları şunlardır:

  • Alabalık
  • Kara sazan
  • Kımızı sazan
  • Abdal balığı
  • Yılan balığı
  • Kaya balığı, vb.

Alara Çayı’nın denize döküldüğü alanda bol levrek oluğu belirtilmektedir.

Alanya’da Türk mutfağının ve dünyanın önde gelen mutfaklarının başarılı uygulamalarını bulabileceğiniz her seviyede ve kalitede restoranlar bulunmaktadır. Bu restoranlar öğle ve akşam yemekleri için ideal çözüm teşkil etmektedirler.

Alara Kalesi ne Nasıl Gidilir

Alara Kalesi’ne ulaşım oldukça rahattır. Antalya- Alanya yolunun 37. Kilometresinde bölgeye ulaşılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • antalyada gezilecek yerler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Alara Kalesi Nerede (Kibyra Cibyra) için yorumda bulun

    Alara Kalesi Nerede (Kibyra Cibyra) için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Alara Kalesi Nerede (Kibyra Cibyra) için ilk yorumu yapabilirsin.