Altınoluk Gezilecek Yerler – Altınoluk Tarihi Yerler

Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı muhteşem bir tatil beldesi olan Altınoluk, Kuzey Ege’nin en başta gelen tatil yerlerindendir. Denizi ve güneşi sevenler için vazgeçilmez olanaklar sunan Altınoluk, muhakkak görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Altınoluk Gezilecek Yerler – Altınoluk Tarihi Yerler

altınoluk tarihi yerler

altınoluk tarihi yerler

 

Altınoluk Hakkında bilgi ve Altınoluk Tarihi

Yunan Mitoloji’sine konu olmuş efsaneleri, eşsiz doğal güzellikleri ve tarihi varlıkları ile Altınoluk; bulunduğu bölgenin muhteşem yerlerinden biridir. 1927 yılına kadar olan dönemde “Papazlık” olarak bilinen yöreye ait verilerin 16. Yüzyıl başlarına dek uzandığı tespit edilmiştir.

Gezilecek yerler

altınoluk fotoğrafları

altınoluk fotoğrafları

 

Altınoluk’ta gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

Antandros Antik Kenti

altınoluk manzara

altınoluk manzara

Dünyada ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yerdir. Binlerce yıllık geçmişe sahip olan bu antik kentte bölgenin geçmişine ait tüm verilere ulaşmak mümkündür.

Sütüven ve Hasanboğuldu Şelaleleri

altınoluk görülecek yerler

altınoluk görülecek yerler

Her iki şelale de Kaz Dağları’nda yer almaktadır. Doğa yürüyüşü yapanlar için olağanüstü güzellikte iki mola yeri bulunmaktadır.

Şahinderesi Kanyonu: Doğa yürüyüşçülerin hayranlığını kazanmış bir kanyondur. Kaz Dağları’nın batı yamaçlarında yer alır. 27 Km uzunluğundaki kanyonda zorlu fakat eğlenceli bir yürüyüş ziyaretçilerini beklemektedir. Rehber eşliğinde yapılan yürüyüşler tadına doyulmaz bir deneyime davetiye çıkarmaktadır.

Tahtakuşlar Etnoğrafya Müzesi

altınoluk hava durumu

altınoluk

Türkiye’nin ilk köy müzesi Tahtakuşlar Etnografya Müzesi’dir. Türk boylarının kültürel eşyaları ve özellikleri burada anlatılmaktadır.

Sarıkız Tepesi: Kaz Dağları’nın en yüksek yerini teşkil eden Sarıkız Tepesi görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. “Zeus’un Tahtı” olarak da anılan Sarıkız Tepesi, Altınoluk’un muhteşem güzelliğe sahip olan yerlerinden biridir. Bu tepede, Edremit Körfezi’ni ve Midilli Adası’nı kuşbakışı görme imkânı bulunmaktadır.

Altınoluk a Nasıl Gidilir

altınoluk resim

altınoluk resim

 

İstanbul’dan Altınoluk’a yaklaşık 510 Km’lik bir karayolunu takiben ulaşılabilmektedir. Özellikle yaz aylarında oldukça yoğun karayollarından biri olan bu yol üzerinde yeme-içme ihtiyacına yönelik çok fazla turistik tesis bulunmaktadır.

Altınoluk ta Ne Yenir

altınoluk plajları

altınoluk plajları

 

En kaliteli zeytinyağının üretildiği bölgelerin başında gelen Altınoluk’ta zeytinyağından doğan tüm lezzetlere doymak mümkündür. Her türlü yemeğin zeytinyağı ile yapıldığı yörede bir başka seçenek de doğal olarak deniz ürünleridir.

ALTINOLUK RESİMLERİ

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • altınoluk gezilecek yerler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Altınoluk Gezilecek Yerler – Altınoluk Tarihi Yerler için yorumda bulun

    Altınoluk Gezilecek Yerler – Altınoluk Tarihi Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Altınoluk Gezilecek Yerler – Altınoluk Tarihi Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.