Amerika Birleşik Devletleri Gezilecek Yerler

Amerikan Birleşik Devletleri, dünyanın en büyük kıtalarından bir tanesi olmaktadır, hatta ikinci büyük kıtası diyebiliriz, çünkü en büyüğü Rusya olarak kabul edilmiştir. Amerika, bildiğiniz üzere gıda ürünlerinin ve özellikle fastfood ürünlerinin çok fazla üretildiği bir ülkedir. Ayrıca Amerikan Birleşik Devletleri’nin elli tane farklı eyaleti bulunmaktadır. Başkenti Washington DC olarak bilinir ve Washington DC, Amerika’nın en hareketli eyaletlerinden bir tanesidir. Burada başbakanlık yönetim sistemi, Federal Cumhuriyet ve Anayasal Cumhuriyete sahip olmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri Gezilecek Yerler

Amerika Nüfusu

Amerikan Birleşik Devlerleri’nde de göçmenler çok fazla bulunmaktadır ve bununla beraber, bu yıl ki Amerika’nın nüfusu üç yüz milyon kişiyi geçmiştir. Her yıl gitgide artmaktadır ve dolayısıyla çevre gelişimi de hızlandırılmaktadır. Burada çok farklı dinden, kökenden ve ırklar insanlarla karşılaşabilirsiniz. Amerika gibi, dünyanın en büyük ikinci kıtasında bu mümkündür. En düşük nüfüsu bulunan kent bile iki milyonu geçmektedir.

Amerika Şehirleri

Amerika’nın birçok önemli şehirleri vardır. Bunlardan bazıları: New York, Los Angeles, Chicago, Houston ve daha nice kentler bulunmaktadır. Los Angeles olarak bilinen, mutlaka gezilmesi gereken şehirlerden birisnin önemli olmasının sebeplerinden biri, filmler şehri Hollywood’un burada olmasıdır. Herkes Hollywood’u ziyaret etmeyi çok ister. Hatta dünyanın birçok yerinden buraya gelen oyuncular bulunmakadır. Kiminin şansı olabilir, kimi ömür boyu belki de göremeyebilir. New York veya aslında Amerika’da New York City olarak kabul edilir, Amerika’nın en büyük şehirlerinden bir tanesi olup Amerika’nın en kalabalık ve en hareketli şehirlerinden biri olarak tanınır. New York’taki hayat çok farklıdır ve genellikle buradan gelen insanlarada özel bir isim verilir, “New Yorker” diye, yani tamamiyle bir New York’lu olarak yaşayan birine denilmektedir. Amerika’da daha nice gezilmesi gereken ve eğlenecebileceğiniz şehirler bulunmaktadır. Amerika’nın başka bir eyaleti ise San Diego olmaktadır. San Diego, Amerika’nın yedinci en büyük şehir olarak bilinir. Burası tamamen bir ticari ve limanı çok olan bir kenttir. San Diego’ya gittiğiniz zaman deniz, çok fazla hissedilir ve deniz havasını soluyabilirsiniz. Öylesine gelişmiş bir eyalettir ki, neredeyse tamamen metropolleşmiştir. Herkes oradan oraya farklı işler için koşturur ve kimsenin durduğunu göremezsiniz. Buraya çok fazla turistte gelmektedir.

Amerika’da Konuşulan Diller ve Dinler

Amerika’da konuşulan dil, herkesin yıllardır bildiği gibi İngilizce’dir fakat şunu unutmamak gerekir ki, iki farklı İngilizce vardır aslında, biri Amerikan İngilizcesi ve diğer ise İngilizlerin İngilizcesi, yani kraliyet dilinde kullanılan İngilizce’dir. Amerika’nın farklı yerlerinde, Türkiye’de de olduğu gibi değişik ağızlar ve aksanlar bulunmaktadır. Dolayısıyla İngilizce tek başına sade bir dil değildir. Amerika, din açısından çok büyük önem taşımaktadır. Burada, Hristiyan, hatta ateist, Muesvi, Budist, Müslüman, Hindu ve anlaşıldığı gibi aslında bütün dünya dinleri girmiştir.

Amerika İklimi Hava Durumu – Amerika’ya Ne Zaman Gidilir

Amerikan Birleşik Devletleri’nde de bazı ülkeler gibi çok fazla iklim değişikliği görülür. Ülkenin etrafındaki dağlar ve okyanuslar bu iklim değişikliğini sağlamaktadır. Yüksek ve alçak bölgelere göre yine iklim değişikliği olmaktadır fakat ortalarda bulunan şehirlerde fazla değişim görülmez çünkü dağlardan ve okyanustan uazaktır. Amerika’ya gideceğiniz en güzel zaman belki de bahar ve güz mevsimleri arası olmaktadır. Amerika’nın çok farklı yerleri vardır ve farklı yerlerde farklı iklimler ve doğa ile karşılaşabilirsiniz. Amerika’da muson iklimi haricinde, bütün iklim türlerini görebilirsiniz. Yıllık olarak görebileceğiniz en sıcak yer Ekvator olmaktadır ve en az sıcaklıkları ise Alaska ve Grönland’ta hissedebilirsiniz. Amerika’nın güneyinde tropik iklimlerini daha fazla hissedebiliyorsunuz ve en fazla sıcak burada görülmektedir. Yaz ayları, nem oranı yüksek olduğu için çok sıcak ve zor geçebiliyor. Ülkenin batısı ise neredeyse yağış yok denecek kadar kurak bir hava vardır. İklim açısından çok dengeli bir ülkedir, çünkü her yerinde farklı iklimleri hissedebiliyorsunuz. Amerika’ya gitmek için, öncelikle nereye gitmek istediğinize karar vermeniz gerekir, çünkü ülkenin bütün eyaletlerinde farklı iklimler hissedebilirsiniz, dolayısıyla bir yer çok soğukken, başka bir eyalet çok sıcak oluyor, dolayısıyla gitmek istediğiniz eyalete karar verip daha sonra eyaletin hangi mevsimde nasıl olduğuna bakabilirsiniz.

Amerika Gezilecek Yerler

Amerika’da çok fazla gezilecek yerler vardır aslında. Öncelikle New York City, Amerika’ya giden herkesin mutlaka gezmesi gerektiği bir yer. Özellikle ki Amerika’da gezilecek yerler arasında listenin en başında yer almaktadır. O kadar kalabalık bir şehirdir ki, bazen adım atacak yer bulamazsınız, ayrıca birçok gökdelenlerin bulunduğu bir yerdir. Boston, özellikle öğrencilerin çok fazla bulunduğu bir kent ve öğrenciler için çok fazla aktivitelerin olduğu bir yer. Amerika’nın başkenti, Washington DC, mutlaka gezilmesi gereken bir yerdir. Daha adı geçmeyen ve gidilmeye değer birçok şehir bulunmaktadır. Dolayısıyla eğer Amerika’ya gidecekseniz, New York gezmek için güzel bir eyalet seçimi olabilir. Burada bütün yaşamlar karmaşıktır, en kötülerini de bulabilirsiniz, en iyi yaşam biçiminide bulabilirsiniz. New York, çok metropol bir yerdir. Buraya geldiğiniz zaman, mutlaka sizi sizden alacak olan özelliklerden bir tanesi, mimarilerdir. En başta Manhattan’daki mimariler olağanüstü olmaktadır. Buradan her milletten herkesle karşılaşabilir, birçok kültürü içiçe görebilirsiniz. New York muhteşem bir şehirdir. Restoranlar, otleler, müzeler ve galerilerle dop doludur. Özgürlük Anıtı, Times Meydanı, Guggenheim Müzesi, Brooklyn Köprüsü ve Empire State binası mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer alır. Amerika o kadar güzel ve büyük bir şehirdir ki, ne kadar gezerseniz gezin bitmez. Boston, Washington DC, San Francisco, Miami, Los Angeles, Chicago, Orlando, San Diego ve Las Vegas vaktiniz olduğu sürece gezmenizi mutlaka tavsiye edeceğimiz yerlerdir.

Amerika Tarihi Yerler

Amerikan Birleşik Devletleri’nin tarihine baktığımız zaman, tarihte aslında birçok millet görebiliyorsunuz. Hatta kızılderelilere kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Amerika, tarihte önce Kuzey Amerika kurulmuştu ve daha sonra Güney, dolayısıyla Amerika aslında iki farklı bölümlerden oluşuyor. Amerika’nın tarihini keşf etmek için, ülke içerisini adım adım gezmeniz gerekir. Birçok saklı tarihi bulunur. Ayrıca tarihlerin toplandığı farklı müzelere de girebilirsiniz. Tarih olarak özellikle ziyaret etmeniz gereken yer, Özgürlük Anıtı olmaktadır. Amerika’nın tarihini anlatan en önemli anıt olarak bilinmektedir ve dünyada da bu böyle bilinir. O kadar önemli bir tarihi vardır ki, Amerika’nın özgür oluşunu simgelemektedir.

Amerika Gece Hayatı

Amerika’nın gece hayatı durdurulamaz, çok hareketli ve çoğu yerler sabaha kadar sürmektedir. O kadar çok barlar, kafeler ve diskolar var ki, inanılmaz. Rengarenk geceler ve insanların eğlendiğini fazlasıyla duyabiliyorsunuz. Amerikan Birleşik Devletleri’nde kabul edilen gece hayatı belki çoğu ülkelerde kabul edilmemiştir. Hareketler olağan üstü ve kimseyi yerinde bulamazsınız. O kadar dolu doludur ki, kimi gecenin geç saatlerinde, kimi ise sabah evlerine giderler. Bütün eyaletlerinde kendisine özgü bir gece hayatı vardır ve nereye giderseniz gidin eğlenceli mekanlar mutlaka karşınıza çıkacaktır. Amerika’nın gecesinde, her köşede bir gece hayatı yaşanır. Bardot Hollywood, bilinen yerlerden bir tanesidir ve sabaha kadar eğlenebilirsiniz. Boulevard 3, hem Hollywood’ta hem de Los Angeles’te bulunmaktadır. Yine Los Angeles’ta Circus Disco vardır ve daha birçok sayılmayan mekanlar bulunur. Amerika, tarihi ve kültürü ile canlı bir yerdir fakat döndüğünüz zaman, sabahta eğlendik, öğlen, akşam, hatta gece bile sabaha kadar eğlendik diye anlatabileceğiniz birçok mekan bulunur.

Amerikan Yemekleri Ne Yenir

Burada aslında istediğiniz her türlü yemeği bulabilirsiniz. Elbette Türk damak tatlarına uygun şekilde yiyecek ve içecek bulabilirsiniz, bunun yanı sıra, Amerika’da hiç eksik olmayacak şeyler, fastfood ve alkol ürünleri olmaktadır. Her geçen gün ülkenin gelişmesiyle, farklı kültürlerin yemekleride yıllardır buraya girmektedir. Bu yüzden, kim gelirse gelsin, kendi kültürüne ait yemekleri bulma şansı çok yüksek olmaktadır. Amerika’ya geldiği zaman Türklerin en çok özeleyeceği şey belki kebap olacaktır, mutlaka bulabilirsiniz. Amerika’da artık dünya mutfaklarını her köşede bulabilirsiniz. San Francisco’dan bahsettiğimiz zaman, önce akıla Pier 39 gelir. Burada istediğiniz bütün restoranları bulabilirsiniz fakat burada deniz ürünlerinin bulunduğu restoranlar çok daha fazla bulunmaktadır. Burada sert bir ekmeğin içerisinde çorbalar bulabilirsiniz. Daha başka hiçbir yerde bulamayacağınız çorba servis biçimidir ve San Francisco’ya gittiğiniz zaman mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Los Angeles’e gittiğiniz zamanda ise, Meksika ve hamburger gıda ürünlerinin olduğu restoranları bulabilirsiniz. Aslında bütün eyaletlerin kendine özgü yiyecekleri vardır fakat zamanla farklı kültürlerinde girmesiyle birçok karışık yemek türleri yapılmıştır.

Amerika Nerede Nasıl Gidilir

Amerika’ya ancak uçak ile gidebilirsiniz. Bütün firmaları araştırdığınız zaman aktarmalı olarak gidebilir veya imkânınız varsa, tek uçuşla gidebilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Bolu Otelleri başlıklı makalemizde Abant Palace, Bolu Otelleri ve Bolu Otelleri Foto Galerisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • amerika birleşik devletleri gezilecek yerler
  • amerika gezilecek yerler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. MUSTAFA KRKMAZ dedi ki:

    ABİ COK GUZELLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL YAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA