Ankara Kalesi Tarihi – Ankara Kalesi Hakkında Bilgi

Ankara ilinde, Altındağ ilçesinde bulunan ve şehrin önemli tarihi eserlerden biri olan Ankara Kalesi, Ankara’ya tepeden bakan bir konumda yer almaktadır. Kendine has atmosferi ile Ankara Kalesi, her yıl çeşitli festivallere ev sahipliği yapan popüler lokasyonlardan birini teşkil etmektedir.

en güzel Ankara Kalesi resimleri

en güzel Ankara Kalesi resimleri

Ankara Kalesi Hakkında Bilgi ve Tarihi

Ne zaman yapıldığı konusunda net bir bilgi bulunmayan Ankara Kalesi’nin hakimiyetinde kaldığı medeniyetlere ilişkin bazı bulgular elde edilmiştir. Bu bulgulara göre Ankara Kalesi, Romalılar, Bizanslılar ve Selçuklular gibi medeniyetlerin egemenliği altında kalmıştır. Selçukluların kaleyi 1073 yılında ele geçirdiği tahmin edilmektedir. Daha sonra Haçlılar kaleyi ele geçirse de Selçuklular tekrar kaleyi almış ve onarımlar gerçekleştirmiştir. En son Osmanlı döneminde, 1832 yılında kale tadilata tabi tutulmuştur. Günümüzde Ankara Kalesi ve civarında, bir proje kapsamında yeniden düzenleme ve restorasyon içeren çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

Ankara Kalesi Kimin Tarafından Yapılmıştır

Ankara Kalesi Ne Zaman İnşa edilmiştir

Kalenin önemli bir kısmı Bizans döneminde inşa edilmiştir. Bizans imparatoru II. Consantantinus’un emrine istinaden, M.S. 668 yılında kalenin “Dış kale” olarak bilinen kısmı inşa ettirilmiştir. Bir başka Bizans İmparatoru olan Isaurili III. Lenoise tarafından da kaleye ilaveler ve tadilatlar yapılması talimatı verilmiştir. Bu talimatlardan biri ile yapılan değişiklik, iç kalenin yüksekliğinin artırılması olmuştur. Kalenin günümüzde yüksekliği yaklaşık 110 Metre kadardır. Kalenin mimarisinde Roma ve Bizans mimarisinden karma izler görülmekle birlikte ağırlıklı olarak Bizans mimarisine sahip bir eserdir.

Ankara Kalesi Nerede – Ankara Kalesi Hakkında Bilgi

Ankara Kalesi’nin “ kale” olarak bilinen kısmını, dış kale çevrelemektedir. Dış kale kısmında yaklaşık olarak 20 adet kule yer almaktadır. Dış kale olarak bilinen bu kısım, şehrin “Eski Ankara” olarak bilinen bölgesini kuşatmaktadır. Kale kapısının karşısında yer alan Koç Müzesi’nin ve Çengel Han’ın da mutlaka görülmesi tavsiye edilmektedir. Çengel Han’dan çıkıp aşağıya doğru gidildiğinde karşılaşılacak olan Pirinç Han da ziyaretten mahrum edilmemelidir. Ahiler El Sanatları Çarşısının görülmesi Ankara Kalesi ziyaretlerinin olmazsa olmazlarından biridir.

Ankara Kalesine Gidince Ne Yenir

Ankara Kalesine geldiğinizde muhteşem restoranları rahatlıkla bulabilir ve Ankara Manzarasıyla karnınızı doyurabilirsiniz. Kale civarındaki işletmelerde saç kavurmamantı veya gözleme keyfi yapılması tavsiye edilmektedir.

Ankara Kalesi ne Nasıl gidilir

Ankara Kalesi’ne iki yol takip edilerek karayolu ile gitmek mümkündür. Bu yolların bir tanesi Altındağ yönünden, diğeri ise Ulus yönünden gelen yollardır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • ankara kalesi hakkında bilgi
  • ankara kalesi yapım tarihi

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ankara Kalesi Tarihi – Ankara Kalesi Hakkında Bilgi için yorumda bulun

    Ankara Kalesi Tarihi – Ankara Kalesi Hakkında Bilgi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ankara Kalesi Tarihi – Ankara Kalesi Hakkında Bilgi için ilk yorumu yapabilirsin.