Antalya Gezilecek Yerler

Sadece Akdeniz bölgesinin değil, ülkemizin en gelişmiş illerinden biri olan Antalya, bölgenin ve ülkenin turizm, ticaret ve kültür merkezi kentleri arasında başı çekmektedir. Zengin tarihi, muhteşem doğası, uluslararası havalimanının getirdiği ulaşım kolaylığı ile şehir, ülke içinden ve tüm dünyadan yoğun şekilde ziyaret almaktadır.

Antalya Gezilecek YerlerCankurtaransız-plaj-seridi1

Antalya Hakkında Bilgi ve Antalya Tarihi Yerler

II. Attalos tarafından kurulan Antalya’nın ismi “Attalos yurdu” anlamına gelen “Attaleia” kelimesinden türemiştir. Kent birçok medeniyete ev sahipliği yaptıktan sonra Türkler tarafından fethedilmiş olup, bu dönemden itibaren de büyük bir atılım yaşanmıştır.

Gezilecek yerler

Antalya gezilecek yerler listesini bir kalemde belirlemek imkansız denebilecek kadar zordur. Ancak, şehre düzenlenen ziyaretlerde mutlaka görülmesi gereken yerleri kategoriler bazından şu şekilde belirtmek mümkündür:

Plajlar

“Antalya” denildiğinde akla ilk gelen deniz ve tatil olduğundan plajlar şehrin en önemli yerlerini teşkil etmektedir. Ünlü plajlardan bazıları şunlardır; Lara Plajı, Konyaaltı Plajı,  Damlataş Plajı, Klepoatra Plajı, Phaselis Plajı, Kaputaş Plajı, vb.

Kanyonlar

Köprülü Kanyon rafting severlerin yakından tanıdığı ünlü bir kanyon olmakla birlikte, bölgede başka birçok kanyon mevcuttur. Bunlardan bazılarının isimleri şu şekildedir: Gökbük Kanyonu, Sapadere Kanyonu, Göynük Kanyonu, Kıbrıs Kanyonu, vb.

Şelaleler

Kentte bulunan şelalelerden bazıları şunlardır: Düden Şelalesi, Manavgat Şelalesi, Kurşunlu Şelalesi, Uçarsu Şelalesi, vb.

Mağaralar

Damlataş Mağarası ile tüm dünyada büyük ün kazanan kentteki diğer mağaralardan bazıları şu şekildedir: Dim Mağarası, Karain Mağarası, Kocain Mağarası, Suluin Mağarası, Beldibi Mağarası, vb.

Yaylalar

Yaz aylarında çok sıcak havalar ile misafirlerini karşılayan Antalya serin yaylaları da bu sıcakların adeta panzehirini sunmaktadır. Kentte yer alan Bezirgan Yaylası, Gömbe Yaylası, Üçoluk Yaylası en çok bilinen yaylalar arasında bulunmaktadır.

Antik kentler

Tarihle buluşmanın mümkün olduğu, muhteşem detayların yer aldığı antik kentler arasında, Side Antik Kenti, Myra Antik Kenti, Perge Antik Kenti,  Olimpos Antik Kenti, Soura Antik Kenti, Simena Antik Kenti, Aspendos Antik Kenti gibi birçok ünlü antik kent yer almaktadır.

Müzeler

Her şehir gibi Antalya da müzeleri ile ziyaretçilerine önemli uğrak yerleri sunmaktadır. Bu müzeler arasında Antalya Oyuncak Müzesi, Alanya Müzesi, Atatürk Evi Müzesi, Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi gibi birçok müze bulunmaktadır.

Antalya ya Nasıl Gidilir

Antalya uluslararası statüdeki havalimanı ile ulaşımın en rahat olduğu merkezlerden biridir. Karayolu ile de sadece şehir merkezi değil, ilçe merkezlerine direkt olarak sefer düzenleyen otobüs firmaları sayesinde konforlu bir ulaşım söz konusudur.

Antalya Yemekleri Ne Yenir

Antalya mutfağına ait ünlü yemekler arasında; saç kavurma, tandır kebabı, hülüklü çorba, taratorlu piyaz, kabak çintmesi, zerde, hibeş, Toros salatası, vb. lezzetler yer almaktadır.

Antalya Resimleri

Bir önceki yazımız olan Erken Rezervasyonla Yurtiçi Turlar başlıklı makalemizde Abant & Safranbolu Turu, Batı Karadeniz Turu ve Bursa& İznik& Trilye Turu hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • canakkale gezilcek yerler
  • silence beach resort side

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Antalya Gezilecek Yerler için yorumda bulun

    Antalya Gezilecek Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Antalya Gezilecek Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.