Antalya Kaleiçi Tarihi – Antalya Kaleiçi Hakkında Bilgi

Antalya’nın merkezinde bulunan Kaleiçi, tarih kokan bir mekândır. Adından da anlaşılacağı üzere, merkezde limanı içinde barındıran bir kalesi bulunmaktadır. Şehirde en çok turist çeken bölgelerden biri olan Kaleiçi’nin sevimli ve iyi dizayn edilmiş sokaklarında; alışveriş yapılabilecek, yeme içme ihtiyacını karşılayabilecek çok sayıda tesis bulunmaktadır.

Antalya Kaleiçi Tarihi – Antalya Kaleiçi Hakkında Bilgi

antalya tarihi

antalya tarihi

 

“Attalos Yurdu” anlamına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuştur. M.S. 130 yılında Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi şehrin gelişmesini sağlamıştır. Bizanslılarca “piskoposluk merkezi” anlamına gelen Attaleia, Türklerin eline geçtikten sonra büyük bir gelişme göstermiştir. Burada pek az kalıntı görebilmekle beraber, ortamda her yerden tarihin kokusu geldiğini hissetmek mümkündür.

Kaleiçinde Gezilecek Yerler

kaleiçi gezilecek yerler

kaleiçi gezilecek yerler

 

Kaleiçi’nde sonradan restore edilen yapıların çoğu ticari işletme olarak kullanılmaktadır. Tabii ki ikamet amacı ile kullanılan yapılar da mevcuttur. Burada, Barlar Sokağı, alışveriş sokağı, çok güzel oteller, pansiyonlar, restoranlar bulunmaktadır. Ayrıca kalenin girişinden limana kadar gelmeyi sağlayan yol üzerinde tarihsel geçmişin izlerini yoğun olarak hissetmemek imkansızdır.

En aşağı kısımda Antalya Limanı bulunmaktadır. Balıkçı tekneleri, tur tekneleri, özel yatlar ve teknelerle muhteşem bir görüntü oluşturmaktadır.

Kaleiçi’ne Nasıl Gidilir

antalya kale kapısı

antalya kale kapısı

 

İstanbul’dan karayolu ile yaklaşık 7 saatlik bir süre sonunda Kaleiçi’ne ulaşılabilmektedir. Antalya’nın merkezinde bulunan Kaleiçi’ne şehrin her noktasından tek bir araç ile ulaşmak mümkündür.

Kaleiçi’nde Ne Yenir

kaleiçi fotoğrafları

kaleiçi fotoğrafları

 

Kaleiçi’nde birçok restoran ve kafe mevcuttur. Buralarda hem yöresel, hem de çeşitli mutfaklara yönelik lezzetlerin tadına varmak söz konusu olabilmektedir. Servis yapılan mutfaklar ağırlıklı olarak Türk mutfağı ve Akdeniz mutfağıdır.

Antalya Kaleiçi Resimleri

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Antalya Kaleiçi Tarihi – Antalya Kaleiçi Hakkında Bilgi için yorumda bulun

    Antalya Kaleiçi Tarihi – Antalya Kaleiçi Hakkında Bilgi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Antalya Kaleiçi Tarihi – Antalya Kaleiçi Hakkında Bilgi için ilk yorumu yapabilirsin.