Aşkabat Gezilecek Yerler – Türkmenbaşı Mozolesi Nerede

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat, aynı zamanda ülkenin en büyük şehri durumundadır. Ahal Vilayeti içinde yer alan Aşkabat, Kopet Dağları eteğinde, Karakum Çölü üzerinde konumlanmıştır. 1818 yılında bir köy olarak kurulan Aşkabat, zamanla gelişerek bugünkü halini almıştır. Bu gelişimin hızlı bir şekilde gerçekleşmesinde, köyün, kervanların geçiş yolu üzerinde olmasının ve tarihi İpek Yolu’na yakın bir konumda olmasının rolü oldukça önemli olmuştur. 27 Ekim 1991 tarihinde Türkmenistan bağımsızlığını kazandığında, Aşkabat da başkent olarak ilan edilmiştir.

Aşkabat Gezilecek Yerler – Türkmenbaşı Mozolesi Nerede

türkmenistan başkenti

türkmenistan başkenti

Aşkabat ismi; Farsça “aşk” ve “abad” kelimelerinden türemiş olup, “aşk şehri” anlamına gelmektedir.

Aşkabat’ta 1948 yılında 7,3 büyüklüğünde bir deprem gerçekleşmiştir. Şehir bu depremle çok ciddi bir yıkım yaşamıştır. Bu tarz şehirlerin hepsinde var olan “eski şehir” bölgesi bu depremde yok olmuştur. Depremin yaralarını hızla saran Aşkabat’ta yeni binaların tamamı depreme dayanıklı olarak yapılmıştır.

Aşkabat’ta görülmeye değer birçok yer ve eser mevcuttur. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Türkmenbaşı Mozolesi
 • Kıpçak Camii
 • Sanat Müzesi
 • Ülke Müzesi
 • Tarih Müzesi
 • Botanik Bahçesi
 • Anav Kalıntıları.

Aşkabat ili genelinde eski cumhurbaşkanı Türkmenbaşı Saparmurat Niyazov’un konu edildiği eserler bulunmaktadır. Örneğin; şehrin en yüksek binası olarak bilinen “Tarafsızlık Kuşağı” adlı binaya Türkmenbaşı’nın altından heykeli yapılmıştır.

Türkmenbaşı Saparmurat Atayeviç Niyazov Türkmenistan’ın 1991 ve 2006 yılları arasında tam 15 yıl boyunca cumhurbaşkanı olarak görev yapmış, ülkenin en önemli tarihi kişisidir. 21 Aralık 2006’da kalp krizinden ölen Türkmenbaşı’nın doğduğu köyün adı Kıpçak’tır ve bu köyde anısına yapılan Kıpçak Caminin yanına “Türkmenbaşı Mozolesi” inşa edilmiştir.

Yüz milyon dolar civarında bir bütçe ile inşa edildiği bilinen caminin adı “Türkmenbaşı Ruhu” olarak da anılmaktadır. Caminin hemen yanı başında inşa edilen Türkmenbaşı Mozolesi, mozole şeklinde tasarlanmış olan bir aile kabristanıdır.  Niyazov ailesinin tamamının naaşlarının bu kabristanda yer aldığı bilinmektedir.

Aşkabat’a ülkemizden ve dünyanın her yerinden havayolu ile direkt ulaşmak mümkündür. Şehir içi ulaşım ise, ülkede petrolün bol ve ucuz olması nedeniyle ağırlıklı olarak hususi vasıtalar ile sağlanmaktadır. Şehirde metro ağı bulunmamaktadır.

AŞKABAT RESİMLERİ – TÜRKMENBAŞI MOZOLESİ RESİMLERİ

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

 • türkmenistan aşkabat gece hayatı
 • türkmenistan gezilecek yerler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Aşkabat Gezilecek Yerler – Türkmenbaşı Mozolesi Nerede için yorumda bulun

  Aşkabat Gezilecek Yerler – Türkmenbaşı Mozolesi Nerede için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Aşkabat Gezilecek Yerler – Türkmenbaşı Mozolesi Nerede için ilk yorumu yapabilirsin.