Asurlular Hakkında Bilgi

Mezopotamya’nın Asur şehrinde kurulduğundan bu isim ile anılan Asurlular, M.Ö. 3000 ve M.Ö. 612 yılları arasında hüküm sürmüş bir medeniyettir. Dicle ve Fırat nehirlerinin arasında kalan topraklar üzerinde kurulan devletin, Asur dışındaki önemli şehirleri arasında Ninova ve Khalah yer almaktadır. Başkent ise Ninova’dır.

Asurlular Hakkında Bilgi

Asurlar Tarihi – Asurlar Nerede Yaşadı

Her ne kadar komşu medeniyetlerin etkisi altında da kalmaları söz konusu oldu ise de Asurlular’ın kendilerine has bir kültürleri olduğunu söylemek kesinlikle mümkündür. Özellikle,  mimari alandaki başarıları ile dikkat çeken medeniyetten günümüze değin kalan evler, saraylar, kaleler, vb. tarihi eserler son derece önemlidir. Asurlular tarafından inşa edilen evlerin dikkat çeken özelliklerinden biri evlerde bulunan geniş hollerdir.

Bulundukları toprağın dağlık ve verimsiz olması nedeni ile tarımdan yana çok önemli bir faaliyet sergileyemeyen Asurlular, askeri alanda ve savaş sanatında oldukça ileriye gitmişler, kazandıkları savaşların ganimetleri sayesinde ekonomik açıdan da güçlenmişlerdir.

Medler tarafından M.Ö. 612 yılında yıkılan ve tarihin sayfaları arasına gömülen Asurluların uğradığı akıbette bulundukları bölgede komşuları ile anlaşamamış  olmaları yatmaktadır.

Asurlar Foto Galerisi

 

Bir önceki yazımız olan Sümela Manastırına Nasıl Gidilir? başlıklı makalemizde Sümela Manastırı, Sümela Manastırı Foto Galerisi ve Sümela Manastırına nasıl gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Asurlular Hakkında Bilgi için yorumda bulun

    Asurlular Hakkında Bilgi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Asurlular Hakkında Bilgi için ilk yorumu yapabilirsin.