Aynalıkavak Kasrı Nerede

Haliç kıyılarını 300 yıl boyunca süsleyen bu yapı, Osmanlı imparatorluğu döneminde ‘’tersane sarayı’’ olarak anılmakta ve aynı tarz gurubundan günümüze ulaşan tek sağlam yapı özelliği almaktadır.

Aynalıkavak Kasrı Nerede

aynalıkavak kasrı nasıl gidilir

aynalıkavak kasrı nasıl gidilir

 

 

 

Aynalıkavak Kasrı Hakkında Bilgi

Aynalıkavak Kasrı Tarihi

I.Selim döneminde, bu sahiller tersane inşaatıyla birlikte büyük önem kazanmış, etrafındaki koruluk ve bahçeleriyle birlikte, komple olarak buraya tersane sarayı adı verilmiştir. I.Ahmet Edirne’deyken, kaptan-ı deryası olan Halil paşa, buraya padişaha layık bir saray yapılması talimatını vermiş ve ilk binaları 1613 yılında tamamlanmıştır. IV. Murat kendi döneminde, bu saraya ilave binalar yaptırsa da, çıkan bir yangında saray tamamen harap olmuş ve yeniden yaptırılmıştır.

1730 yılında saraya bazı eklemeler yapılmış ve Hasbahçe Köşkü eklenmiştir. İki katlı olan harem bölümünün alt katı, baştan sona camlarla örtülüdür. III. Ahmet, haremiyle beraber bu sarayda oturmuştur.1715 de Venedikliler, büyük boylarda çeşitli aynalar hediye etmiş, bu aynalar ise, odalara uygun olarak serpiştirilmiştir. Bu yüzden bu kasra o dönemler, Aynalı Kavak Sarayı adı verilmiştir.

İstanbul Tarihi Mekânlar

18.yy.da I.Abdülhamit döneminde oldukça harap durumda olan saray, Sadrazam Koca Yusuf Paşa tarafından elden geçirtilerek, bakımı gerçekleşmiştir.

Günümüzde müze ve saray olarak ziyarete açılan kasrın zemin katı, Sultan III. Selimin besteci özelliği göz önüne alınarak, önemli kişiler ve kurumların hediye ettiği çalgılarla ‘’Türk çalgıları Sergisi’’ mekânına dönüştürülmüştür.

Aynalıkavak Kasrı’na nasıl gidilir

İstanbul un Beyoğlu Haliç kıyısında olan kasra, IETT Otobüsleri, Tramvay, Funiküler ve Metro kullanılarak rahatlıkla ulaşılabilir.

 AYNALIKAVAK RESİMLERİ

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • türkiyede gezilecek tarihi yerler
  • aynalıkavak kasrı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Aynalıkavak Kasrı Nerede için yorumda bulun

    Aynalıkavak Kasrı Nerede için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Aynalıkavak Kasrı Nerede için ilk yorumu yapabilirsin.