Ayvalık Gezilecek Yerler – Ayvalık Tarihi Yerler

Balıkesir’e 130 Km uzaklıkta olan Ayvalık, sakin sessiz bir tatil geçirmek isteyenler için bulunmaz bir fırsattır. Özellikle çocuklu aileler için, denizin, güneşin tadına varabilecekleri, aynı zamanda dinlenebilecekleri bir tatil geçirmelerine en uygun tatil beldelerinden biridir. Yıllardır sükûnetini koruyan Ayvalık Beldesi’nde değişen tek şey, gelen-giden ziyaretçilerinin kim olduklarıdır.  Ayvalık’ta duyulan en yüksek ses tavla sesidir.

Ayvalık Gezilecek Yerler – Ayvalık Tarihi Yerler

Ayvalık fotoğrafları

Ayvalık fotoğrafları

 

Ayvalık Hakkında Bilgi ve Ayvalık Tarihi

Zeytin, deniz ve buram buram geçmiş kokan Ayvalık’ın, Türkiye’nin diğer sahil şeridi ilçelerinden farkı; evleri, detayları, yaşantısı ve varoluş şeklidir. İzmir’in ünlü rüzgârı imbatın eşliğinde Ayvalık’ta; âdeta, geçmişe doğru bir yolculuğa çıkılmaktadır.

1.Dünya Savaşı’ndan önce Ayvalık’ta Türklerden çok Rumlar yaşamakta idi. Anadolu’nun işgalinin başlamasının ardından, Yunan askerlerinin Cunda’ya çıkış yapmasıyla beraber çalkalanmaya başlayan sular, uzun yıllar kardeşçe yaşayan insanların birbirine düşmesine sebebiyet vermiştir.

Gezilecek Yerler

ayvalık resimleri

ayvalık resimleri

 

Ayvalık’ta gezilmeden, görülmeden dönülmemesi gereken birçok yer mevcuttur. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Cunda Adası
 • Şeytan Sofrası
 • Kozak Yaylası
 • Kaz Dağları
 • Kartal Yuvası
 • Delikli Taş
 • Cennet Ada Koyu
 • Agios Yannis Kilisesi, vb.

Ayvalık’ta konaklanabilecek otel, motel, pansiyon, butik otel, apart otel, konuk evi, tatil köyüne rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Tüm ihtiyaçların giderilebileceği (yeme-içme, market) işletmeler de yeterli sayıda bulunmaktadır.

Ayvalık’a Nasıl Gidilir

balıkesir Ayvalık

balıkesir Ayvalık

 

Ayvalık’a hemen hemen tüm şehir merkezlerinden otobüsler ile direkt seferler bulunmaktadır. Şahsi araç ile de, işlek yolların üzerindeki bu beldeye rahatlıkla ulaşım mümkündür. İstanbul- Ayvalık arası yaklaşık olarak 512 Km’dir.

Ayvalık’ta Ne yenir

Ayvalık görülecek yerler

Ayvalık görülecek yerler

 

Zeytinyağının, deniz ürünlerinin cenneti Ayvalık’ta doğal olarak en zengin menüler de bu yiyecek türlerinden ibarettir. Ayrıca, meşhur Ayvalık tostunu da birçok büfe ve işletmede bulmak ve tatmak da mümkündür.

Ayvalık Resimleri

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

 • ayvalık gezilecek yerler
 • ayvalıkta gezilecek yerler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Ayvalık Gezilecek Yerler – Ayvalık Tarihi Yerler için yorumda bulun

  Ayvalık Gezilecek Yerler – Ayvalık Tarihi Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ayvalık Gezilecek Yerler – Ayvalık Tarihi Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.