Babiller Hakkında Bilgi

Mezopotamya’da yaşamış halklardan biri olan Babilliler, isimlerini Babylon kentinden almışlardır. Bugün Irak sınırlarında kalan El Hilla kasabasının bulunduğu bölge, Babilliler’in merkezi durumunda idi. 31 farklı Kral dönemi yaşayan Babilliler’in en ünlü krallarından biri de Hammurabi’dir.

Babilliler Hakkında Bilgi

Birinci Babil Devleti, M.Ö. 2105-1806 yılları arasında kurulmuştur. Hammurabi bu devletin altıncı hükümdarı olmuştur ve devlet en güçlü günlerini Hammurabi döneminde yaşamıştır. Hammurabi’nin ölümü ile güçten düşen I. Babil Devleti, 1806 yılında Hitit akını sonucunda son bulmuş ve tarihin tozlu sayfaları arasındaki yerini almıştır.

Hitit egemenliği altında çok fazla kalmayan Babilliler, M.Ö.1750 ve 1174 tarihleri arasında üçüncü Babil sülalesi ile yeniden egemen bir güç olmuştur. Bu devletin yıkımı da Asurlular tarafından gerçekleştirilmiştir.

Babilliler Sami ırkından bir milletti. Astronomi ve astroloji bilimlerinde oldukça ileri düzeylere gelmişlerdi. Ayın ve Güneşin hareketlerini ayırt eden ilk toplumlardan biri Babilliler olmuştur.

Babilliler hakkında yazılı kaynak günümüze kadar ulaşmamıştır. Elde edilen tarihi verilerin tamamı rivayetler ve tarihi kalıntılar yolu ile elde edilmiştir.

Babillier Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Göktürk Kitabeleri Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde Göktürk Kitabeleri, Göktürk Kitabeleri Foto Galerisi ve Göktürk Kitabeleri Hakkından Bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Babiller Hakkında Bilgi için yorumda bulun

    Babiller Hakkında Bilgi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Babiller Hakkında Bilgi için ilk yorumu yapabilirsin.