Bağdat Gezilecek Yerler – Bağdat Tarihi Yerler

Irak’ın başkenti Bağdat, aynı zamanda ülkenin en büyük şehri durumundadır. Bağdat, Ortadoğu’nun ise üçüncü en büyük şehridir. (Birinci büyük şehir Kahire,  ikincisi ise Tahran’dır.) Bağdat, “Mezopotamya çanağı” adı verilen bölgenin ortasında, Dicle ırmağının Fırat ırmağına en yakın olduğu noktada yer almaktadır.

Bağdat Musa el-Kadhim

Bağdat Musa el-Kadhim

Bağdat Hakkında Bilgi ve Tarihi

M.S. 766 yılında kurulmuş olan Bağdat, Abbasiler döneminde “İslam başkenti” olarak ilan edilmiş olup, zengin bir tarihe sahip, köklü bir şehirdir. Selçuklular ve Osmanlılar’ın da hakimiyetinde bulunmuş olan Bağdat, her medeniyet için en önemli şehir olma özelliğini her dönem kaybetmeden muhafaza etmiştir. Bağdat’ın Osmanlılar’ca fethi 1536 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından gerçekleştirilmiştir.  Bağdat 1917 yılında İngiliz kuşatmasına girmiş, 1921 yılında da Irak’ın başkenti olarak ilan edilmiştir. Irak Savaşı ile zor günler geçiren 2003-2009 döneminde Amerikan işgali altında kalan Bağdat, son dönemde yaralarını hızla sarmaya, eski günlerine göre dönmek için çaba harcamaya devam etmektedir.

Bağdat Gezilecek Yerler – Bağdat Tarihi Yerler

Irak’ın başkenti Bağdat’ta görülmesi gereken ilk yer Abbasi Sarayı’dır. Dicle’ye hakim bir konumda yer alan saray, şehrin kuzey kapısında bulunmaktadır.

Bağdat’a 90 Km uzaklıkta bulunan Babil antik kenti de şehre gidilmişken görmeye ve aradaki mesafeyi aşmaya değer bölgelerden biridir.  Babil’in Asma Bahçeleri Dünya’nın yedi harikasından biridir.

Bağdat’ta görülmeden dönülmemesi gereken diğer yerler ise şunlardır:

 • Sharabiya Okulu
 • Irak Ulusal Müzesi
 • Altn Kubbeli Camii
 • Bağdat Kalesi
 • Babylon, vb.

Bağdat’ta içki tüketiminin yasaklanması ve yeterli bir güvenliğin henüz sağlanamamış olması nedeni ile hareketli bir gece yaşamının varlığından söz edilememektedir. Bağdat’ta gerçekleştirilecek gündüz gezilerinde dahi güvenliği elden bırakmamak, tedbirli ve dikkatli olmak en uygun tercih olacaktır.

Bağdat ta Ne Yenir

Bağdat’ta Irak mutfağına hakim olan Arap kökenli lezzetleri, yöresel yemeklerin hepsini görmek mümkündür. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Zeytinli fasulye
 • Kerkük lokması
 • Biryani pilavı
 • Mesguf (sazan balığı ile yapılan bir yemektir.)

Bağdat a Nasıl Gidilir

Bağdat’a ülkemizden ve dünyanın birçok yerinden direkt uçuşlar söz konusu olduğundan havayolu ile rahatlıkla ulaşmak mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

 • erzincan
 • canakkale

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. EGÜM KOT dedi ki:

  DEĞİŞİK

 2. MÜGE TOK dedi ki:

  LATİK