Berat Kandili Hakkında Bilgi

Şaban ayının ondördüncü gününü onbeşinci gününe bağlyan gece Berat Kandili yani Berat Gecesidir.

Berat Kandili Hakkında Bilgi

Arapça’da temize çıkma, kötülüklerden, kibirden, nefsimizden beraat etme anlamına gelmektedir. İslam aleminde çok bereketli ve feyizli bir gece olarak kabul görmüştür. Günahlarımızı affı ve kulların temize çıkması ve Berat Gecesi vesilesiyle Rahmet Gecesi de denilmektedir. Bu nedenledir ki, bu gece, ibadetle ve duayla geçirilir. Bu gece ile ilgili Hz. Muhammed (s.a.v.) şöyle buyurmuştur. “Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Alah-u Teala o andan fecir oluncaya kadar: “Benden mağrifet dileyen yok mu, onu mağrifet edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir bela ile) müptela olan yok mu, ona kurtuluş vereyim” buyurur.”

Berat Kandili Nedir – Berat Kandilinde Ne Yapılır

Ayrıca bu gecenin İslam dininde ayrı bir ehemmiyeti bulunmaktadır. Çünkü bu gece Kur’an- Kerim’in Levh-i Mahfuz’dan Dünya Semasına tamamının indirildiği gecedir. Bun da “inzal” denmektedir. Kadir Gecesinde ilk kez Peygamber’e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmamıştır. Bu geceye de “tenzil” denmektedir.

Berat Kandili Ne Zaman

2014 yılında 12.06.2014 Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan gece olmaktadır.

Berat Kandili Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Babalar Günü Ne Zaman başlıklı makalemizde 2014 Babalar Günü, 2014 Babalar Günü Ne Zaman ve Babalar Günü hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Berat Kandili Hakkında Bilgi için yorumda bulun

    Berat Kandili Hakkında Bilgi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Berat Kandili Hakkında Bilgi için ilk yorumu yapabilirsin.