Beypazarı Hıdırlık Tepesi

Ankara’nın en ünlü ilçelerinden olan Beypazarı, en az kendi kadar ünlü Hıdırlık Tepesi ile sıklıkla anılan güzel beldelerimizden biridir. Eski Beypazarı ve yeni Beypazarı arasında bir sınır gibi yükselen Hıdırlık Tepesi, kentin en güzel manzaraya sahip yerleri arasında başı çekmektedir. “Hıdırlık Tepesi” ismi ile anılan tepelere Anadolu’da farklı yerlerde de rastlamak mümkündür. Osmanlı döneminin adeta bir geleneği olan Hıdırlık tepelerinin altında yatan gerçek; Hızır (A.S.)’ın, Allah’a yakarışlarını bulunduğu bölgenin en yüksek noktasında, Allah’a en yakın olduğu yerde yaptığına inanıldığından, şehirlerin en yüksek tepelerine de bir gelenek olarak “Hıdırlık Tepesi” adı verilmesi şeklindedir.

Beypazarı Hıdırlık Tepesi

Beypazarı Hıdırlık Tepesi Nerede – Beypazarı Hıdırlık Tepesi Nasıl Gidilir

Beypazarı Hıdırlık Tepesi; şehre panoramik bir bakış ile bakmak isteyen ziyaretçilerin ilk uğrak yerlerinden biridir. Uçurtma festivallerinin olduğu dönemlerde, üç ayların başlangıcında burada gerçekleştirilen etkinliklerden ötürü Hıdırlık Tepesi’ndeki ziyaretçi sayısı önemli rakamlara yükselmektedir.

Beypazarı Hıdırlık Tepesine oldukça virajlı bir yolu takip ederek ulaşılmaktadır. Araçların park edileceği otoparklardan sonra da belirli bir müddet yürümek gerekmektedir. Ancak, nihayetinde ulaşılan manzaranın muhteşemliği katlanılan tüm zahmetlere ziyadesiyle değecek düzeydedir. Sıcak bir bardak çay içebileceğiniz mekanların varlığı ile bu seyrin tadı unutulmaz noktaya varmaktadır.

Beypazarı Hıdırlık Tepesi Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Dalyan Gece Hayatı başlıklı makalemizde Ali Baba Apart Restauran, Dalyan Gece Hayatı ve Dalyan Gece Hayatı Foto Galerisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Beypazarı Hıdırlık Tepesi için yorumda bulun

    Beypazarı Hıdırlık Tepesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Beypazarı Hıdırlık Tepesi için ilk yorumu yapabilirsin.