Bodrum Sualtı Müzesi ve Bodrum Kalesi

Bodrum Sualtı Müzesi ve Bodrum Kalesi; Antik çağın en ünlü kentlerinden bir tanesi olan Halikarnas üzerine kurulu olan Bodrum, tarihi zenginlikleri ile meşhurdur. Roma İmparatorluğunun görkemli yapısını ve o dönemin insanlarının yaşam biçimlerini gözünüzün önüne getirebileceğiniz tarihi yapılara sahip olan Bodrum, Antik Yunan medeniyetinin de beşiğidir.

Bodrum Sualtı Müzesi ve Bodrum Kalesi

Antik çağdan kalma pek çok yapı bu yerleşim merkezinde bulunmaktadır. Yüzyıllardır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu belde, pek çok deniz savaşına şahit olmuş, ticaret gemilerinin uğrak yeri haline gelmiştir. Bu nedenlerden dolayı denizcilik açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir.

Bodrum Sualtı Müzesi Nerede – Bodrum Sualtı Müzesi Hakkında Bilgi

Bodrum’un simgesi halinde varlığını sürdürmekte olan Bodrum Kalesi, aynı zamanda Bodrum Sualtı müzesi olarak faaliyet göstermektedir. Saint John şövalyelerinin inşa ettiği Bodrum Kalesi 15. Yüzyılda inşa edilmiştir. Bodrum Kalesi günümüzde, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermektedir. Dünyada eşine az rastlanan müzelerden biri olan Bodrum sualtı Müzesi, dünyadaki en iyi müzecilik örneklerinden bir tanesidir ve heyecan verici eserleri ile sizi eski zamanların denizcilik ve sualtı maceralarına sizi de dahil eder. Antik çağ dönemlerinde batmış gemilerden, Anadolu’da inşa edilmiş tarihi eserlerden, nice savaşlar görmüş bodrum kalesi civarlarında batmış olan ganimetlere kadar pek çok tarihi eseri bu müzede görmeniz mümkündür.

Bodrum Kalesi Nerede – Bodrum Kalesi Hakkında Bilgi

Türkiye’nin tek sualtı arkeoloji müzesi olan Bodrum Sualtı Müzesi, aynı zamanda dünyadaki sayılı müzelerden de bir tanesidir. Bodrum Sualtı müzesinde dünyanın en büyük amphora sergilemesi bulunmaktadır. Bu eserler antik yunan döneminde zeytinyağı, şarap ve kuru gıdaların saklanması ve taşınması amacı ile kullanılmıştır. Helenistik dönemin izlerini taşıyan Bodrum Sualtı Müzesinde daha pek çok ilgi çekici eser ile karşılaşmanız mümkündür. M.Ö XIV. Yüzyıldan itibaren günümüze kadar kronolojik olarak sıralanmış tarihi eserlerin sergilendiği müzede büyük bir tarih yatmaktadır. Bodrum kalesinin güney duvarına bitişik olarak inşa edilmiş Türk Hamamı da mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Osmanlı döneminin hapishane döneminde yapılmış olan bu hamam, mahkumlar için temizlik hizmeti sunması adına inşa ettirilmiştir. Nitekim şövalyeler inançları gereği yıkanmayı reddetmekteydiler.

Bodrum Sualtı Müzesi ve Bodrum Kalesi Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Fas Nerede - Fas Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Djemaa El Fnaa meydanı, Fas Din ve Konuşulan Dil ve Fas Foto Galerisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bodrum Sualtı Müzesi ve Bodrum Kalesi için yorumda bulun

    Bodrum Sualtı Müzesi ve Bodrum Kalesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bodrum Sualtı Müzesi ve Bodrum Kalesi için ilk yorumu yapabilirsin.