Büyüleyici Niagara Şelalesi nerede ve nasıl gidilir

Dünyanın en büyük şelalerinden olan Amerika ve Kanada sınırlarından geçen muhteşem görselliği ile Niagara şelalesi görenleri büyülemekte,

Niagara şelalesi görüntüleri

Niagara şelalesi görüntüleri

Niagara Şelalesi hakkında bilgi, Niagara şelalesi nerede ve nasıl gidilir

Amerika’nın dünyaca ünlü şelalesi olan Niagara Şelalesi, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada sınırları arasındaki bölgede yer alan Niagara Nehri üzerinde bulunmaktadır. Nehrin adının yerli dilinde “düz” anlamına gelen “onguiahra” kelimesinden geldiği rivayet edilmektedir.

 

Niagara Nehri üzerinde bulunan şelaler aslında üç ayrı şelaleden oluşmaktadır. Horseshoe Fall, American Falls ve Bridal Veils Fall olarak ayrı ayrı isimlendirilen bu üç şelale birlikte “Niagara Şelaleri” olarak da isimlendirilirler. Niagara Şelalesi, dünyada ters akan tek şelale olma özelliğini taşımaktadır. Şelalenin ters akma durumu olağanüstü bir doğal akışın tezahürüdür. Şelaleden akan suların taşlara çarptıktan sonra geri dönmesiyle oluşan bu ters akışın dünyada bir örneği daha bulunmamaktadır.

 

Kuzey Amerika’da yer alan en büyük şelale olan Niagara Şelalesi, yılın her dönemi çok yoğun turist akınına sahne olmaktadır. Doğal koruma altında olan şelale ve etrafında bulunan Niagara Şelaleri Doğal Parkı, iki kardeş şehir olan Ontario ve New York tarafından sağlanan ortak bir koruma programına tabidir.

 

Doğal güzellikleri ile bir turizm cenneti olan Niagara Şelalesi aynı zamanda önemli bir elektrik üretim merkezidir.  Niagara Nehri çevresinde Nikola Tesla tarafından yapılmış bir hidroelektrik santrali bulunmaktadır ve bu santralden üretilen elektrik Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada tarafından kullanılmaktadır.

 

Nehir üzerinde yer alan Rainbow Köprüsünün de sıradışı bir statüsü söz konusudur. Zira, köprünün ortasına kadar olan kısım resmen Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alıyorken; köprünün ortasından sonra artık Kanada resmi sınırlarına geçilmiş olmaktadır. Buralarda bulunan gümrüğe tabi olmayan mağazalarda turistler alışverişlerini gerçekleştirebilmektedirler.

Yarım dakikada 168 bin m3 su aktığı bilinen Niagara Şelalesi, 1932 yılında tamamen donarak, buz haline geçmiş olup; bu vesile ile muhteşem bir olaya ve doğal olarak da inanılmaz güzellikte bir manzaraya konu olmuştur.

 

Niagara Şelalesi gezilecek yerler ve yapılacak etkinlikler

Amerika Birleşik Devletleri’ne ve özellikle Kuzey Amerika’ya gerçekleştirilen seyahatlerde mutlaka Niagara Şelalesini kapsayan bir gezi programı oluşturulmalı, nehirde bot turları düzenlenmeli, bölgede sık sık oluşan muhteşem gökkuşağı seyredilmeli, Rainbow Köprüsü’nde yürüyüş yapılmalı ve “aynı köprü üzerinde iki ayrı ülke” gerçeğine bizzat şahit olunmalıdır.

NİAGARA ŞELALESİ FOTOGRAF GALERİSİ-RESİMLERİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • giresun
  • niagara şelalesi hangi ülkede

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Büyüleyici Niagara Şelalesi nerede ve nasıl gidilir için yorumda bulun

    Büyüleyici Niagara Şelalesi nerede ve nasıl gidilir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Büyüleyici Niagara Şelalesi nerede ve nasıl gidilir için ilk yorumu yapabilirsin.