Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgi

Tarihimizin en anlı şanlı zaferlerinden biri ile sonuçlanan Çanakkale Savaşı; 1915 ve 1916 yıllarında Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında gerçekleşmiş bir savaştır. Gelibolu sırtlarında vuku bulan savaş; yoğun kıtlık ve son derece zor koşullar altında inanılmaz bir mücadele veren askerimizin haklı ve gururlu zaferi olarak adını tarihin altın sayfaları arasına yazdırmıştır.

Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgi

“Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum!” sözü ile tarihe geçen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusu Anafartalar, Arıburnu, Conkbayırı ve Kilitbahir’de düşman ordusuna büyük kayıplar verdirmiştir.

275 Kg mermiyi tek başına sırtlayıp bataryaya yükleyen ve düşman gemisinin batmasını sağlayan Koca Seyit bu savaşın en mucizevi başarısına imza atmış kahramanı olmakla birlikte, Çanakkale Savaşı’nda yarı aç yarı tok inanılmaz bir mücadeleye imza atan her Türk askeri tarihimizin unutulmaz kahramanları olarak adlarını gönüllerimize de yazdırdılar.

O dönemde İngiliz sömürgesi olan Avustralya ve Yeni Zelanda’dan toplanıp getirilen Anzaklar, kandırıldıklarını anlasalar da içine düştükleri ortamda savaşmak ve hayatta kalma mücadelesi vermek durumunda kaldılar. O Anzak askerlerin torunları günümüzde her sene Çanakkale’ye gelmekte, dedelerinin anısına, dost Türkler ile duygusal anlar yaşamaktadırlar.

Çanakkale Savaşı Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Konya'da Ne Yenir? başlıklı makalemizde Çebiç, Etli ekmek ve Fırın kebabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • çanakkale savaşı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgi için yorumda bulun

    Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgi için ilk yorumu yapabilirsin.