Chichen İtza-El Castillo Piramidi Nerede – Maya Pramitleri

Mayalılara ait olan en büyük ve görkemli tapınak sitesidir. Maya uygarlığının ekonomik ve politik hizmet merkezi olarak kullanılmıştır. MS.800 yılları civarında inşa edilen tapınak, en gösterişli ve tanınmış abidelerdendir.

Chichen İtza-El Castillo Piramidi Nerede – Maya Pramitleri

Chichen İtza Piramidi nasıl gidilir

Chichen İtza Piramidi

 

Chichen İtza-El Castillo Piramidi Hakkında Bilgi

Chichen İtza-El Castillo Piramidi Tarihi

1841 yılında John Stephens tarafından bulunmuş olan tapınak, iklim, hava ve su tarafından yıpranmaya başlandığı için, arada bir makyajlanarak bakım yapılmakta ve aslına uygun olarak restore edilmektedir. Toltec maya mimarisinin başyapıtıdır. O aslında bir güneş saati olarak inşa edilmiştir.91 adet, karşılıklı her iki tarafta da büyük basamaklara sahiptir. Güneşin hareketi ile ışık oyunları sergilenmekte,21 Martta yılanın sembolik resmi, piramidin en yüksek ucunda görülmekte, akşamüstü olana dek yavaş yavaş basamaklardan aşağıya doğru inmektedir. Akşamüstü ise birinci basamakta olmaktadır.

Chichen İtza-El Castillo Piramidi Özellikleri

Maya takviminde ay adedi olan 18 tane merdivenlere taç serpiştirilmiş, merdivenlerin her iki kenarlarına 26 şar beton paneller yapılmış, diğer tarafta elli iki panel daha ilave edilince, maya takviminin yılı hesaplanmış. Her dört taraftaki 91 adet merdiven ve çatıda bir adet merdiven hesaplandığında 365 adet merdiven olduğu ve takvimdeki gün sayısı ortaya çıkmış, inşa edilen yer ile piramidin tepe açısı arasındaki 18 derecelik açı ise maya takviminin ay adedi olan 18i ortaya koymaktadır. Bu üstün nitelikteki piramit mayalıların aynı zamanda astronomideki büyük başarısını ortaya koymaktadır.

Bu mabed, iç içe iki mabedden oluşmaktadır. Bu mabedin içinde bir jaguar tahtı(maya ve azteklerin kutsal yaratıkları) ve Chaak Moll (dini seremoni alanı) oluşmaktadır.

Chichen İtza-El Castillo Piramidi, 2007 UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almış ve Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri olarak listeye eklenmiştir.

Chichen İtza-El Castillo Piramidi Resimleri

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • ardahan
  • chichen itza nerede

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Chichen İtza-El Castillo Piramidi Nerede – Maya Pramitleri için yorumda bulun

    Chichen İtza-El Castillo Piramidi Nerede – Maya Pramitleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Chichen İtza-El Castillo Piramidi Nerede – Maya Pramitleri için ilk yorumu yapabilirsin.