ÇİN SEDDİ TARİHİ – ÇİN SEDDİ HAKKINDA BİLGİ

Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanan Çin Seddi; dünyada bulunan en uzun duvar olup, 7 Temmuz 2007’de Dünyanın Yedi Harikasından biri ilan edilmiş, eşsiz bir mimari eserdir.

Çin Seddi Nerede – Çin Seddi Hakkında Bilgi

Çin Seddi’nin ilk kısmı Po Hay Körfezi’nde bulunmaktadır. Pekin’in kuzey kısmından geçen duvar, Huang- Ho Nehrini ikiye bölerek,  ülkenin güneybatısına doğru uzanmaktadır.

Çin Seddi Tarihi

M.Ö. 403 ve M.Ö 221 yılları arasında hüküm süren “Savaşan Beylikler Dönemi” olarak bilinen dönemde; sayısı yirmiyi aşan krallıklar inşa ettikleri savunma setleri ile bugünkü Çin Seddi’nin ilk oluşumunu başlatmış oldular. Çin’in ilk imparatoru olan Qin Shi Huang oluşturulmuş, bu parçaları tek bir duvar haline getirme kararı almış ve bu kararı hayata geçirmiştir. Değişik kesimlerden olmak üzere bu ünlü duvarın yapımında 1 Milyon kişinin çalıştırılmış olduğu ileri sürülmektedir.

Çin Seddi Neden Yapılmış – Çin Seddi Kaç Km

Böyle bir duvara o dönemde neden ihtiyaç duyulduğu hususu tarihçilerce net olarak tanımlanamamış, konu ile ilgili birçok rivayet ileri sürülmüştür. Bunlardan en geçerli olanlarından biri Türk boylarının bölgeye düzenlediği akınların önünü kesmek olduğu yönündeki iddiadır. Çin Seddi’ni kullanan son Çin Hanedanı Ming Hanedanı olmuştur. Toplamda yapımı 2000 yıl süren Çin Seddi’nin uzunluğu yaklaşık olarak 6700 km’dir.

Çin Seddi Nasıl Yapılmış

Tek tip bir parça gibi görünse de Çin Seddi duvar kalitesi değişkenlik gösteren bir mozaik şeklindedir. Bazı kısımları oldukça dayanıklı malzemelerden yapılmış iken bazı kısımlarında son derece dayanıksız malzemelerin kullanıldığı görülmektedir. 4 ila 6 metre arasında değişen yüksekliğe sahip duvarın kalınlığı da 6 ile 7 metre arasında değişmektedir.

Çin Seddi üzerinde her 200 metrede bir gözetleme kulesi yer alır. Ayrıca, her dokuz kilometrede bir de fener kulesi bulunmaktadır.  Ayrıca, duvar üzerinde bazı tapınaklar, saraylar yer almaktadır.

Yer yer yıkılmalar oluşmuş olsa da Çin Seddi büyük oranda varlığını koruyarak bugünlere gelmiştir. Tüm dünyadan yoğun şekilde ziyaret çeken bu ünlü duvarın uzaydan görülebilen tek yer olduğu iddiası bir rivayet olmaktan öte bir anlam taşımamaktadır.

Çin Seddi dünyanın en uzun duvarı olmanın yanı sıra yapımında en çok insan çalıştırılan ve yapımı en uzun süre devam eden yapı olma unvanını da elinde bulundurmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • tunceli
  • çin seddi nerede

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ÇİN SEDDİ TARİHİ – ÇİN SEDDİ HAKKINDA BİLGİ için yorumda bulun

    ÇİN SEDDİ TARİHİ – ÇİN SEDDİ HAKKINDA BİLGİ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ÇİN SEDDİ TARİHİ – ÇİN SEDDİ HAKKINDA BİLGİ için ilk yorumu yapabilirsin.