Damlataş Mağarası Nerede – Damlataş Mağarası Hakkında Bilgi

Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan Damlataş Mağarası, yerli yabancı turistlerin akınına uğrayarak, Alanya turizmine oldukça katkıda bulunmaktadır. Muhteşem güzelliği ile eşi benzeri bulunmayan bir mağaradır. Antalya Mağara yönünden oldukça zengin bir ilimizdir. Gerek Jeolojik yapısıyla, gerek tarihi ile gezilmesi görülmesi gereken yerlerin başında geliyor…

Damlataş Mağarası Nerede – Damlataş Mağarası Hakkında Bilgi

alanya-damlatas-magarasi

alanya-damlatas-magarasi

Damlataş Mağarası Tarihi

Damlataş mağarası, çevresi çıkılması mümkün olmayan çok dik uçurumlarla dolu olan Yarımada’nın hemen yanındadır.  Hemen önündeki plaj adını Damlataş tan almıştır.

Çok renkli sarkıt ve dikitleriyle büyüleyici bir güzelliğe sahip olan mağaranın, 22-23 derecelik sabit bir ısısı bulunuyor. Rutubet oranı %90-100 arasında değişen, karbondioksit oranı normalden çok fazla yüksek ve radyoaktivite bulunan mağara havasının alerjik olmayan astımlılara ve romatizma rahatsızlıklarına iyi geldiği söyleniyor. Sarkıt ve dikitlerle geniş sütunların bulunduğu bölüm 13-14  mt genişlikte ve 15 mt yüksekliktedir.

Mağara aynı zamanda tıbbi amaçlarla da kullanılabildiği için ziyaret saatleri sağlık ve turistik amaçlı geziler için ayrı ayrı düzenlenmiş olmaktadır. Sağlık kürlerine katılacak olanlar belediyeye sembolik bir ücret ödüyorlar. Turistik amaçlı girişler için de ücret ödemek gerekiyor.

Damlataş Mağarası na Nasıl Gidilir

Gözlerinize inanamayacağınız bir görsel şölenle karşılaşacaksınız. Böyle bir yeri görmüş olduğunuza inanamayacaksınız. Olağan üstü bir görüntüye ve tarihi yapıya sahip olan ve görenleri şaşkınlığa uğratacak olan Damlataş mağarası, mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Damlataş Mağarası nda Nerede Kalınır

Anlanya Otelleri

Long Beach Resort Spa Kargı Mevkii Türkler Alanya  0242 534 10 10

Water Planet Hotel Okurcalar Mevkii Alanya 0242 527 51 65

Bir önceki yazımız olan Kalkan, Kaş, Üçağız, Kaleköy, Demre, Finike… başlıklı makalemizde Demre, Finike… ve Kaleköy hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • damlataş mağarası hakkında bilgi
  • damlata maaras

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Damlataş Mağarası Nerede – Damlataş Mağarası Hakkında Bilgi için yorumda bulun

    Damlataş Mağarası Nerede – Damlataş Mağarası Hakkında Bilgi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Damlataş Mağarası Nerede – Damlataş Mağarası Hakkında Bilgi için ilk yorumu yapabilirsin.