Dede Korkut Hikayeleri Hakkında Bilgi

Parça parça Anadolu’nun değişik yerlerinde yaşanmış hikayelerden oluşan Dede Korkut Destanlarında; Dede Korkut, hem kutsal kişiliği ve hem de bilge kişiliği ile birlikte yer almaktadır. Bazı kaynaklarda devlet adamı kişiliği ile de söz edilen Dede Korkut, hikayelerde aynı zamanda keramet sahibi biri olarak anılmaktadır. Toplam 12 ayrı hikayeden oluşan Dede Korkut Hikayelerinde göçebe Oğuz Türklerinin doğa koşulları ve düşmanlarla olan çetin mücadeleleri, üstün zaferleri, ayrıca toplum olarak sahip oldukları değerler konu edilmektedir.

Dede Korkut Hikayeleri Hakkında Bilgi

Kahramanların çoğunun genç olduğu hikayelerde gençliğe çok önem verilmektedir. Aile sevgisi, insan sevgisi, Allah’a ve Peygamber’e bağlılık gibi hem toplumsal, hem dini değerler önde tutulmaktadır. Türk kavimlerinin dini ve milli açıdan ne derece şuurlu olduğuna vurgu yapılan destanların günümüze bile ışık tutması gereken son derece değerli içerikleri söz konusudur.

Dede Korkut Kitabı’nda 12 ayrı destansı hikaye yer almaktadır. Bu kitabın orijinal adı “Dede Korkut Ala Lisan-ı Taife-i Oğuzan (Oğuzların Diliyle Dede Korkut Kitabı)” şeklindedir.

Dede Korkut Hikayeleri Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Manavgat Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Manavgat, Manavgat Foto Galerisi ve Manavgat Gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Dede Korkut Hikayeleri Hakkında Bilgi için yorumda bulun

    Dede Korkut Hikayeleri Hakkında Bilgi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dede Korkut Hikayeleri Hakkında Bilgi için ilk yorumu yapabilirsin.