Diyarbakır da ne yapılır, diyarbakır rehberi

Diyarbakır denince akla ilk gelen tarihi dokusu ve yöresel mutfağıdır, bu yazımızda diyarbakır gezilecek yerleri ve diyarbakır tarihi mekanları hakkında bilgiler vermek istiyoruz, ayrıca ülkemizden diyarbakıra nasıl gidilir, neler yapılır neler yenir sorularına cevap bulacaksınız.

Diyarbakır binlerce yıllık şehir kültürü ile mezopatamyada dicle nehri kıyısanda kurulmuş özel bir şehirdir. Eski diyarbakır olarak adlandırılan bölge yaklaşık 12 km uzunluğunda surlarla kaplıdır, eski diyarbakır içerisinde onlarca kilise, cami, hanlar ve konaklar mevcuttur. Diyarbakır yöresine has karacadağ eteklerinden getirilen özel taşlarla inşa edilmiş mekanlar şehre mistik bir hava katmakta.

Diyarbakıra ilk kez gidecekseniz nereleri gezebilirsiniz;

Cemal paşa hanı : içinde onlarca kahvaltı mekanını barındıran, alt katında el dokuma kilimlerin, el işçiliği ürünlerin satıldığı küçük dükkanları barındıran tarihi bir handır.

Diyarbakır ulu camii ; Tarihte klise olarak inşa edilmiş olup, diyarbakırın islamiyeti kabul etmesi ile birlikte camiye dönüştürülmüş muazzam büyüklükte mutlaka görülmesi gerekilen bir tarihi yapıttır.

On gözlü köprü : Diyarbakırın simgeleri arasında yer alan on gözlü köprü dicle nehri üzerinde kurulmuş yaklaşık 300 metre uzunluğunda tarihi bir köprüdür.

Diyarbakır Surları : Diyarbakırın en önemli tarihi mekanları arasında olan diyarbakır surları, 12 km uzunluğunda günümüze kadar büyük bir kısmı ayakta duran, çin seddinden sonra dünyanın en büyük surları niteliği taşıyan bir baş yapıttır. Özelikle yedi kardeşler burcu, keçi burcu görülmesi mutlaka görülmelidir. Keçi burcuna çıkarak  diyarbakır hevser bahçelerininin seyri gerçekleştirilebilinir.

Hz Süleyman ve 27 şahabe camii : 1155-1169 yıllarında tümü taşlardan inşa edilen camii diyarbakının islamiyete geçişinin kapısı olarak ta görülmektedir, halk tarafından kutsal olarak görülen ve ziyaretçilerin gün boyunca akın akın geldiği bu güzel camii mutlaka görülmesi gereken tarihi mekanlar arasındadır. Ayrıca yanı başında restorasyonu yeni biten saray ve eski cezaevi tüm görkemiyle gelen yerli ve yabancı turistleri etkilemekte

Dicle nehri;  Surların hemen dibin den geçerek batmana doğru yol alan dicle nehri ve nehrin etrafındaki bitki örtüsü resamların tablolarındaki şaheserler kadar etkileyici, özelikle dicle nehri yamacında inşa edilen cafelerde oturup kahvenizi yudumlarken dicle nehrinin o sessiz akımını izlemek büyük bir huzur verecektir sizlere.

Diyarbakırda ne yenir;

Diyarbakırın ismiyle özdeşleşmiş ciğeri mutlaka denenmelidir, dağkapı bölgesinde bulunan ciğercilerden bu lezetti tada bilirsiniz, ayrıca kuzu etinden yapılan diyarbakır saç tavası alternatif lezzetler arasında söylenebilinir. Ayrıca diyarbakır kadayıfı mutlaka denenmelidir.

Bölgenin en güzel peynirlerinin yapıldığı diyarbakırda özelikle keçi ve koyun sütünden yapılan örme diyarbakır peyniri ve diyarbakır kabak çekirdeğinin de tadılması gerekilir.

Diyarbakıra nasıl gidilir,

Bölgenin en büyük hava alanına sahip diyarbakıra İstanbul ve ankaradan her gün rutin tarifelerle uçulabilinir, ayrıca her saat başı türkiyenin her bölgesine giden otobüslerle çok rahat yolculuk yapabilirsiniz.

 DİYARBAKIR RESİMLERİ>>>>>>

Bir önceki yazımız olan Bodrum Yalıkavak Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Antik Kalıntılar, Bodrum Yalıkavak ve Bodrum Yalıkavak Foto Galerisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Diyarbakır da ne yapılır, diyarbakır rehberi için yorumda bulun

    Diyarbakır da ne yapılır, diyarbakır rehberi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Diyarbakır da ne yapılır, diyarbakır rehberi için ilk yorumu yapabilirsin.