Efes Antik Kenti Hakkında Bilgi

Efes Antik Kenti Hakkında Bilgi; İzmir ilinin Selçuk ilçesi sınırlarında bulanan, kuruluşunun M.Ö 6000’e dayandığı, önemli Roma kentlerinden olan ve İyonya’nın da on iki şehrinden biri olan antik bir Yunan kentidir.

Efes Antik Kenti Hakkında Bilgi

Efes harabeleri dışında dünyanın yedi harikasından biri sayılan Artemis Tapınağı da burada yer almaktadır. Efes, İzmir ve Kuşadası gibi turistik yerlere yakın olduğu için yılda 1.5 milyon turist ağırlıyor. Efes antik kentinin şuan ki kalıntıları M.Ö 2000 yılından günümüze kadar ulaşmıştır.

Bu alanda tarih boyunca birçok medeniyet kurulduğundan kalıntılar 8 km gibi büyük bir alana yayılmıştır. Efes antik kenti olarak gezeceğiniz bölge de ise zamanın en güzel yaşantısını, mimarisini, şehir yapısını ve tarihini hissetmek için sunulan en güzel yerdir.

Bu antik kente gezilecek yerler üst kapıdan girdiğinizde hemen karşınızda Büyük Tiyatro belirir. 24 bin kişilik bu devasa tiyatro dünyanın en büyük tiyatrosu olarak düşünülüyor. Üç katlı olan sahnesi her ne kadar yıkılmış olsa da oturakları sapasağlam ayakta duruyor. Burada sportif yarışlar, sanat gösterileri ve gladyatör gösterileri yapılırdı. Yolda sizi çeşme ve tapınak kalıntıları izler. Bunlardan Hadian Tapınağı en iyi durumda olandır. Domitian Tapınağı’nın da sadece temelleri kalabilmiş.

Efes Antik Kenti Tarihi

Celcus Kütüphanesi ile görkemli yapısıyla Efes’in simgesi olmuştur. M.S 125 yılında inşa edilmiş olan kütüphanenin giriş kapısı orijinal parçaları ile restore edilmiştir. Parşömen şeklinde olan kitaplardan burada 12.000 tane bulunabilecek kapasite yapılmıştı.

Kütüphanenin hemen karşısına baktığınızda Yamaç Evleri görürsünüz. O dönemde zenginler bu evlerde konaklarmış. Evlerde sizi etkileyecek olan günümüzün modern koşullarını bulabilmenizdir. Tüm evlerde kalorifer sistemi ve hamamlar bulunuyor. Evlerin içinde lüks yaşama dair freskler mozaikler ile estetik kaygısı güdülmüş.

Romalıların toplanma ve sosyalleşme yeri olan hamamları ise oldukça güzel görünüyor. Eskiden havuz sistemlerinin de bulunduğu alan çok ilginizi çekecektir. Şehrin güzelce aydınlatıldığını ise sokaklarda bulunan oyuklardan anlayabilirsiniz. Oyuklarda meşale koymak için yapılmış.

Efes’e gelmişken Artemis Tapınağı’nı olduğu bölgeye ayak basmamak olmaz. Artemis Tapınağı dünyanın 7 harikasından biridir. 1870’li yıllarda kazı çalışmaları başlamış ve günümüze sadece birkaç mermer parçası kalmıştır. Bu tapınak kalıntılarından birazı İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde birazı da Londra’da sergilenmektedir.

Efes Antik Kenti giriş ücreti

30 Tl ‘dir. Müze Kart ile yılda iki kez, Müzekart+ ile sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Efes Antik Kenti ziyaret saatleri

Nisan-Ekim aylarında haftanın her günü 8.30 – 19.00 arası ziyarete açıktır. Kasım – Mart aylarında 08.00 – 17.00 arası ziyarete açıktır.

Efes Antik Kenti Foto Galerisi

 

Bir önceki yazımız olan Honduras Nerede - Honduras Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Cangrejal Nehri, Copan Arkeolojik Bölgesi ve Honduras Din ve Konuşulan Dil hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Efes Antik Kenti Hakkında Bilgi için yorumda bulun

    Efes Antik Kenti Hakkında Bilgi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Efes Antik Kenti Hakkında Bilgi için ilk yorumu yapabilirsin.