Eyüp Gezilecek Yerler

İstanbul’un en otantik ilçelerinden, en eski yerleşim yerlerinden biri olan Eyüp, Haliç’ten Karadeniz’e değin uzayan bir hat üzerinde yer almaktadır. Birçok tarihi eserin ve önemli doğal güzelliklerin yer aldığı ilçede Osmanlı döneminden kalma tarihi eserler sayıları ve güzellikleri ile dikkati en çok çeken değerler arasında yer almaktadır.

Eyüp Gezilecek Yerlereyüp-nerede

Eyüp Hakkında Bilgi ve Eyüp Tarihi

İstanbul keşfedildikten sonra Türkler tarafından surların dışındaki bölgede ilk kurulan yerleşim yeridir.

Gezilecek yerler – Eyüp Tarihi Yerler

Eyüp gezilecek yerler listesi öyle kalabalıktır ki özetlemek bile neredeyse imkânsızdır. İlçede en çok dikkat çeken tarihi eserler ve doğal güzellikler şunlardır:

Eyüp Sutan Camii

Özellikle Ramazan aylarında adeta İstanbul’un kalbinin attığı yer olan Eyüp Cami ve çevresi, Fatih Sultan Mehmet Han tarafından yaptırılmıştır. Ebu Eyyup’un kabrinin bulunduğu yerdedir.

Eyüp Sultan Türbesi

Eyüp Sultan Camii’den önce Fatih Sultan Mehmet Han tarafından yaptırılmıştır. Ebu Eyyup’un kabri nedeniyle inşa edilmiştir.

Feshane

Ramazan aylarında her gün başka bir etkinliğin düzenlenmesi ile daha da şenlenen Feshane yılın diğer aylarında da birçok organizasyonun düzenlendiği yerlerden biridir. Osmanlı döneminde orduya fes yapılan fabrikanın burada olması nedeni ile adı bu şekilde bugüne değin gelmiştir.

Pierre Loti

Muhteşem bir manzaranın bulunduğu tepe, sadece Eyüp ilçesinin değil, İstanbul’un en önemli yerleri arasındadır. Haliç ağırlıklı İstanbul manzarası ile gözlere ziyafet çeken tepede sıcacık çayınızı içip manzaranın seyrine doymak İstanbul’da olmanın ayrıcalığını hissedeceğiniz çok özel dakikalar anlamına gelmektedir.

Vialand

Türkiye’nin ilk uluslararası tematik parkı olan Vialand, 2013 bahar aylarında kapılarını açtı. Aynı zamanda alışveriş merkezi de bulunan alanda her yaştan İstanbullu, eğlenceye ve alışverişe doymak için gerekli olan her şeyi bulabilmektedir.

Diğer gezilecek yerleri de şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Santralistanbul
 • Caferpaşa Medresesi
 • Zalpaşa Camii
 • Hirami Ahmet Paşa Mescidi
 • Fatih Çeşmesi Mesire Yeri
 • Göktürk Göleti
 • Aziz Paşa Mesire Yeri
 • Binbaşı Mesire Yeri
 • Eyüp İskelesi

Eyüp e Nasıl Gidilir

Eminönü, Taksim ve Mecidiyeköy gibi merkezi ilçelerden Eyüp’e İETT otobüsleri ile rahatlıkla ulaşılması mümkündür.

Eyüp Yemekleri Ne Yenir

Eyüp’te sayıları hızla artan kahvaltı salonlarında enfes bir kahvaltı yapıp, Pierre Loti’de Haliç manzarasına karşın çay keyfi yapmak yemek içmek açısından en çok tavsiye edilen detaylardır.

Eyüp Resimleri

Bir önceki yazımız olan Nusaybin Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Gezilecek Yerleri, Gınnavas Höyüğü ve Mor Yakup Kilisesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

 • mardin resimleri gezilecek yerler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Eyüp Gezilecek Yerler için yorumda bulun

  Eyüp Gezilecek Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Eyüp Gezilecek Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.