Fethiye Saklıkent Kanyonu

Fethiye saklıkent Kanyonu, yakın tarihte keşfedilmiş, gizli cennetlerden biridir. Uzunluğu yaklaşık olarak 15 Km’yi bulan kanyonda, şiddeti yüksek bir akıntıya sahip, oldukça soğuk bir akarsu bulunmaktadır. Bu soğuk su, bünyesinde Bey Dağları’nın kaynak suyunu da barındıran bölge açısından ziyadesiyle değerli bir sudur.

saklikent fethiye fotografları

saklikent fethiye fotografları

 

Saklıkent kanyonu Hakkında bilgi

Kanyonun nasıl keşfedildiğine dair kabul gören rivayete göre; yörede hayvan otlatan bir çoban, kanyonun olduğu kısma kaçan hayvanını kovalaması neticesinde bu eşsiz doğal güzelliği keşfetmiştir. İlgili resmi mercilere haber verildiğinde kanyon kayıt ve koruma altına alınmış, bölge milli park ilan edilmiştir. İddiaya göre bu cennetin keşfine ön ayak olan çoban, bugün bu milli parkta restoran işletmektedir.

Saklıkent Kanyonu Gezilecek yerler

Saklıkent Kanyonu, iki dağ arasında yer alan oldukça derin bir kanyondur. Xsantos antik şehrine de yakın bir mevkide yer aldığından bu bölgeye gerçekleştirilen ziyaretlerde gezi programına Saklıkent Kanyonu ile birlikte bu antik kentin de dahil edilmesi tavsiye edilmektedir.

Soğuk suyun içinde mutlaka çıplak ayak yürünmeli, nehrin diğer tarafına geçilerek kanyonun tüm gizli güzelliklerinin zevkine varılmalıdır. Bu nedenle, ziyaretçilere yöreye mutlaka bir çift terlik ile gitmeleri tavsiye edilmektedir. Terlik getirmeyenler için de sorun yok zira bölgede bu tarz ihtiyaçlara ulaşabileceğiniz yerel satıcılar olukça fazla sayıda bulunmaktadır.

Kanyonun tamamını görmek ancak profesyonel bir ekipman ile mümkün olduğundan ziyaretçilerin kanyon gezilerini belirlenmiş sınırlar içinde tutması tavsiye edilmektedir. Bu amaçla, tahta iskele yollar ile oldukça hoş bir gezi güzergahı oluşturulmuş durumdadır.

Saklıkent Kanyonun da Ne yenir

Saklıkent’e çıkan yollar üzerinde çok fazla sayıda işletme mevcuttur. Bu işletmelerde yeme- içme yapılmadı ise şayet Saklıkent’te de yemek yenebilecek restoranlar bulunmaktadır. Özellikle, ayakların buz gibi soğuk olan suyun içinde olduğu oturma yerleri ile hizmet veren restoranda, balık türlerinin tadına bakmak eşsiz bir deneyim halini almaktadır.

Saklıkent Kanyonuna Nasıl gidilir

Saklıkent Kanyonu’na gidebilmek için Antalya ilinin batı kısmında Patara’dan Kınık’a doğru ilerlenir, levhalar ile işaretlenen yollar ile Saklıkent sapağına ve akabinde kanyona ulaşılabilmektedir. Antalya’dan Kınık ve Kalkan’dan dolmuşlarla da kanyona ulaşmak mümkündür. Ayrıca Muğla’nın Fethiye ilçesinden de dolmuşlar ile bölgeye kesintisiz erişim sağlanmaktadır.

SAKLIKENT KANYONU RESİMLERİ

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • bilecik
  • saklkent fethiye

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. bavawaida dedi ki:

    Bu kanyona arkadaşım ile birlikte gitmiştik uçsuz bucaksız bir kanyon, sonuna kadar gidemedik ama doğa harikası bir konyan, ilerledikçe her metrede farklı bir güzellikle karşılaşıyorsunuz.

  2. bavawaida dedi ki:

    Harika bir yer, sitenizi bugün farkettim güzel yerler tanıtıyorsunuz, bundan sonra sürekli takip edeceğim